• BIST 96.886
  • Altın 238,309
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C

Turizm sektörü İzmir'de buluştu

Turizm sektörü İzmir'de buluştu
'Travel Turkey İzmir 2011 Turizm Fuar ve Konferansı' Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından açıldı.

ZMİR- 20 ülke, 50 şehirden 600 firmanın katıldığı 'Travel Turkey İzmir 2011-5. Turizm Fuar ve Konferansı' Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından açıldı. Turizm sektörü, bugün kapılarını açacak olan "Travel Turkey İzmir 2011-5. Turizm Fuar ve Konferansı"nda bir araya geliyor.
Fuar, İZFAŞ, Hannover-Messe International İstanbul ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda gerçekleşiyor.
Özellikle uluslararası ziyaretçilerin ilgi göstediği Travel Turkey İzmir'de, Türkiye'nin ve katılımcı ülkelerin turizm zenginlikleri, farklı destinasyonları, yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına, acentalara, satın alıcılara, tatil planı yapanlara tanıtılıyor.

TURİST SAYISI 30 MİLYONU AŞACAK
Ertuğrul Günay, İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda bu yıl beşincisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Konferansı'nda konuşma yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyadaki ekonomik sıkıntılar ve Avrupa'daki durgunluğa rağmen Türkiye'nin bu yıl sonunda 30 milyondan fazla turisti ağırlamış olacağını belirtti.
İZFAŞ, Hannover Messe International İstanbul ve TÜRSAB tarafından İzmir Kültürpark Fuar Alanı'nda bu yıl beşincisi düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuar ve Konferansı'nın açılış töreninde konuşan Bakan Günay, fuarın ilk düzenlendiği yıldan bu yana hem katılım hem ziyaret bakımından büyük gelişme sağlandığını, buna paralel olarak İzmir'in de turizmde hızla geliştiğini söyledi. İzmir'in enternasyonal fuarı, mermer ve gelinlik fuarlarının ardından turizmde de bir fuarcılık başarısına imza attığını belirten Günay, Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 2012'de 400'üncü yılına gireceğini, bu kapsamda fuarın partner ülkesinin Hollanda olarak belirlendiğini ifade etti.

SADECE İZMİR’İN DEĞİL EGE VE TÜRKİYE'NİN FUARI
Bakan Günay, turizmin sadece ekonomik gelişimi amaçlayan bir faaliyet olmadığını, aynı zamanda sosyal dönüşüm ve barış projesi olduğunu, İzmir'deki fuarın da sadece İzmir değil Ege ve Türkiye'nin fuarı olarak algılanması gerektiğini kaydetti. Fuar yürüyüşünü sürdürürken Türkiye'nin sadece batısında bir turizm fuarı yapmanın yetmeyeceği görüşünden hareketle doğuda da bir hamle başlattıklarını, Van'da güç şartlar altında turizm fuarı düzenlediklerini hatırlatan Bakan Günay, Van'da yaşanan acının ardından bu kentle ilgili turizm hedeflerini değiştirmeden devam ettirme kararı aldıklarını söyledi. Günay, ''Gelecek yıl yine bir fuar değil ama Van'ın turizm eksenli kalkınmasını gündeme alan bir hamleyi, sempozyumu gündeme alacağız'' dedi.
Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi'yle ilgili olarak pazar günü Giresun'da toplantı yapacaklarını belirten Günay, dünyadaki ekonomik olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin turizmdeki artışını sürdürdüğünü, gelirde en az 25 milyar dolar seviyesine ulaşılacağını, buna alışverişler ve yan gelirler de eklendiğinde rakamın çok daha büyük olduğunu kaydetti. Bakan Günay, ''Bu yıl inşallah önemli bir eşiği geçeceğiz. Bugün göğsümü gere gere söylüyorum, dünyadaki ekonomik krizlere, Avrupa pazarlarında daralmaya rağmen bu yıl sonunda inşallah 30 milyonu geride bırakacağız. 30 milyonu aşkın turisti Türkiye'de ağırlayacağız'' diye konuştu.

İZMİR'E GELEN TURİST YÜZDE 20'NİN ÜZERİNDE ARTTI
İzmir'e gelen turist sayısında yüzde 20'nin üzerinde artış olduğunu ancak bunun sürekli kılınması gerektiğini belirten Günay, İzmir'de büyükşehir, valilik, Kalkınma Ajansı ve Özel İdarenin iş birliğiyle kongre merkezi ve fuar kapasitesinin artırılacağını, ören yerlerinin ayağa kaldırılacağını, kentin sadece bir fuar merkezi değil arkeolojiyle iç içe geçmiş bir dünya merkezi, dünya arkeolojisinin önemli bir başvuru merkezi haline getirilmesi için çalışacaklarını söyledi. Bakan Günay, İzmir'de bir arkeoloji kütüphanesi kurma projeleri bulunduğunu da kaydetti.

PARİS ŞANZELİZE'DEKİ TURİZM OFİSİNİN İZMİR EXPO MERKEZİ OLDU
Kuşadası'nda Türkiye'nin en büyük kongre merkezinin Efes Kongre Merkezi adıyla 2012'nin baharında açılacağını bildiren Günay, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına ellerinden gelen tüm desteği verdiklerini,
Paris'te Şanzelize'deki turizm ofisinin İzmir EXPO merkezi haline getirildiğini ifade etti. İzmir'le ilgili planlama çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Günay, ''İnciraltı'nda yaptığımız planlama doğayı koruyan, mülk sahibini koruyan, İzmir'in genel kentleşme planlamasına iyi model gösteren bir çalışmadır. Bu konuya arkadaşlarımızın hassasiyetini ve kamuoyu yardımını rica ediyorum'' diye konuştu. Günay, İzmir ve Türkiye'nin turizm konusunda ilerleyişini, krize rağmen yürüyüşünü sürdüreceğini, 2012 yılının dünya çapında yeni ekonomik sıkıntılara sahne olabilecek bir yıl gibi gözüktüğünü, ay sonunda Antalya'da bunun değerlendirilmesi için toplantı düzenleneceğini sözlerine ekledi.

11 ARALIK'TA SONA ERECEK
Vali Cahit Kıraç, dünyanın turizmde yükselen yıldızının Türkiye olduğunu, İzmir'in de ülke pastasındaki payının hızla arttığını, Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir'in turizm ve kültür değerlerinin artırılması için yoğun çaba harcadığını ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gaziemir'deki yeni fuar merkezinin tapuda 10-15 günlük işinin kaldığını, hemen ihaleye çıkacaklarını, ihale prosedüründe aksilik yaşanmaması ve bu işi yapabilecek bir müteahhidin görev alması halinde kısa sürede merkezin tamamlanmış olacağını belirtti. Aziz Kocaoğlu, mevcut fuar alanında Türkiye'nin en büyük kongre merkezinin oluşturulacağını belirterek, İzmir Kalkınma Ajansı'nın yarımadayla ilgili bir stratejik plan hazırlaması gerektiğini ifade etti.
Kocaoğlu, EXPO 2020 adaylığı konusunda tüm katılımcıların İzmir'e desteğini beklediğini kaydetti. Partner ülke Hollanda'nın Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Matthijs Van Der Plas ise Hollanda'dan her yıl 1 milyondan fazla turistin Türkiye'ye geldiğini, Türkiye'den gelecek turistler için vize sürecini mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak istediklerini belirtti. Kosova Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo ile 14 ilden vali düzeyinde katılımın gerçekleştiği açılış töreninde Hannover Messe İstanbul Alexander Kühnel, THY Satış ve Pazarlama Müdürü Halil İbrahim Polat, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da konuşma yaptı.
Ulusoy, fuarın artık kabına sığamadığını, yeni bir fuar alanı istediklerini belirtti. Hollanda'nın partner ülke, Yunanistan'ın onur konuğu ülke ve Kütahya'nın onur konuğu il olduğu fuara 19 ülkeden 78'i yabancı 600'ün üzerinde firmanın katıldığı belirtildi. Fuar alanındaki 4 holün tamamının dolduğu fuarı 11 ülkeden alım heyeti ziyaret edecek. Organizasyon 11 Aralıkta sona erecek.

ANLAŞMALAR YAPILACAK
Otel ve seyahat acentalarının yanı sıra kalkınma ajansları, belediyeler, otel ekipmanları tedarikçileri, araba kiralama ve havayolu şirketleri gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar "Travel Turkey İzmir 2011"de ürün ve hizmetlerini sergileme, yörelerini ve destinasyonlarını ziyaretçilere tanıtma fırsatı yakalayacak. Partner ülke Hollanda'nın katılımcı firmaları ve ziyaretçi delegasyonu da fuarda yer alacak. Hollanda ile Türkiye ve fuara katılan diğer ülkeler arasında son derece verimli turizm anlaşmaları gerçekleşmesi bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da "Travel Turkey İzmir" katılımcıları fuarda sadece stantlarını ziyaret eden ziyaretçilerle görüşmeyecek. Yurtdışından davetli olarak gelecek nitelikli satın alma heyetleriyle bire bir görüşmelerin yapabileceği "matchmaking aktiviteleri" gerçekleşecek. Fuarın daimi havayolu sponsoru Türk Hava Yolları iş birliği ile Hindistan, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ, İrlanda, Ukrayna, Rusya, İsveç, Bosna-Hersek, Japonya ve Yunanistan'dan tur operatörleri, seyahat acentaları ile turizm basınından oluşan yaklaşık 70 kişilik bir satın alma heyeti "Hosted Buyer Programı" adı altında katılımcı firmalarla işbirliği yapmak üzere fuara davet edildi. Fuarda 50'den fazla ilin yanı sıra Kapadokya katılımcı olarak yer alacak. Ayrıca Doğu Akdeniz, Güney Marmara, Serhat, Karacadağ ve İzmir kalkınma ajanslarının katıldığı fuarda Kütahya da "Partner İl" olarak yer alacak.

KATILIMCI ÜLKELER
Yunanistan'ın da "onur konuğu ülke" olarak yer alacağı fuarda, yerli katılımcıların yanı sıra Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çin, Endonezya, Fransa, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, KKTC, Karadağ, Kosova, Malezya, Slovenya, Tunus, Türkiye, Ürdün ve Yunan adalarından (Samos, Midilli, Mykonos, Kos ve Sakız) katılımcılar bulunacak.

EROĞLU'NUN İZMİR PROGRAMI İPTAL
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 7-8 Aralık 2011 tarihlerinde "Travel Turkey İzmir 2011-5. Turizm Fuar ve Konferansı"nın açılışını yapmak üzere İzmir'e gerçekleştireceği ziyaret, rahatsızlığı nedeniyle iptal edildi. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bugün Ege Üniversitesi MÖTBE Kültür Merkezi'nde vereceği "Dünden Bugüne Kıbrıs Müzakereleri"" konulu konferans da iptal edildi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.