• BIST 95.953
  • Altın 238,870
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Turizm konseyleri kurulmalı-6

Turizm konseyleri kurulmalı-6
TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu : Bölgeye odaklı ve çalıştay sonuçlarına göre bölgesel eylem planları hazırlanması sevindiricidir.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ERZURUM-
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından düzenlenen "Turizmde İnovasyon Konferansı"na katılan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği- TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu “Dünyada ilk 10’a giren Türkiye’de yöresel ürün ve imaj konusu uzun süre gözardı edildi” dedi.

BÖLGESEL ÖRGÜTLENMELER GÜÇLENMELİ
Köfteoğlu, dünyada turizm pastasına uzanan ellerin sayısı her geçen gün arttığını ve rekabet kızıştığını belirterek “Rekabette geri kalmamak için Ulusal Turizm Konseyi ve Bölgesel Turizm Örgütlenmesi eksikliğini hızla gidermeliyiz”şeklinde konuştu.

erzurum-kofteoglu-2.jpg

TURİZM KONSEYLERİ KURULMALI

Turizmde belli bir noktaya gelen ülkelere bakıldığında ulusal turizm konseyleri oluşturduklarının görüldüğünü belirten Köfteoğlu, “Turizm alanında atılacak adımların da ekonomik yanının ağır basmasından dolayı, bu konseyin turizm bakanlığı yerine, ekonomi bakanlığıyla doğrudan ilişki içinde olduğuna tanık oluyoruz”dedi.

TURİZMİ ANKARA’DAN YÖNETİLMEKTEN KURTARMALI
Kerem Köfteoğlu, yerel örgütlenmelerde “altyapı birlikleri” modelinin yararlı olduğunu, ancak yetersiz olduğunu belirterek şöyle devam etti:
”Halen herşey Ankara ve tek merkezden yönetiliyor.
Yeni dönemde çeşitli yöntemlerle bölgesel tanıtım etkinliklerine açık bir zemin oluşturup, Kalkınma Ajanslarının bunları destekleyeceğini inanıyoruz.

erzurum-kofteoglu-3.jpg

KALKINMA AJANSLARININ ÇALIŞMALARI SEVİNDİRİCİ

Son zamanlarda Kalkınma Ajansları’nın öncülüğünde illerde gerçekleştirilen “turizm çalıştayı” etkinliklerinin sistematik hale gelmesi sevindirici bir gelişme. Çalışmaların bölgeye odaklı ve çalıştay sonuç raporlarının birkaç madde altında toplanan uygulanabilir, kısa, orta ve uzun vadeli eylem planlarına dönüştürülmesinin zamanı geldi.

TURİZM YENİDEN YAPILANDIRILMALI
Dünyada yıllık 900 milyar dolarlık hacme ulaşan turizm sektörü, artık seyahat endüstrisi olarak anılıyor. Ülkelerin ekonomilerinde önemli bir rol oynayan turizm, aynı zamanda yoğun rekabetin yaşandığı sektörlerin başında geliyor. Kızışan rekabettin ortaya çıkardığı manzara, ülkeleri rekabette öne geçmek için turizmi ulusal ve yerel anlamda yeniden yapılandırmaya zorluyor.

ÜRÜN VE İMAJ KONUSU GÖZARDI EDİLDİ
Turizmde hızlı bir yükseliş kayderek dünyada ilk 10’a giren Türkiye’de yöresel ürün ve imaj konusu uzun süre gözardı edildi.
Dünya Turizm Örgütü uzmanlarının geliştirdiği Bölgesel Turizm Örgütlenmesi (DMO) çalışmaları izlenecek yolları gösteriyor. Üç aşama ve 10 adımda anlatılanlar izlenecek yol haritasını net olarak gösteriyor.
Son 20 yılda ciddi bir plan program yapılmadığı halde turizmden 135 milyar dolarlık gelir elde ettik. Geçen yıl dünya yedincisi olduk. Dünyada hızlanan rekabette geri kalmayıp, elde ettiğimiz başarıyı bir adım öteye taşıyarak yolumuza doğru örgütlenme modelleriyle devam etmeliyiz.

BAKANLIĞIN 2023 PLANINDA BÖLGESEL ÖRGÜTLENME YOK
Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “2023 Strateji Çalışması” kapsamında bu örgütsel ayrıntılara yer verilmemiş olması ciddi bir eksikliktir.
Çalışmaların bölgeye odaklı ve çalıştay sonuç raporlarının birkaç madde altında toplanan uygulanabilir, kısa, orta ve uzun vadeli eylem planlarına dönüştürülmesinin zamanı geldi.
Anadolu’nun henüz ele alınmayan geniş turizm potansiyelini devreye sokup, ulusal ve bölgesel turizm örgütlenmelerini olması gerektiği gibi yapar, profesyonel halkla ilişkilere ağırlık verirsek, turizmde dünya sıralamasının ilk üçüne girmeyi kolaylaştırız.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.