• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

Turizm izlenecek tek 'izm'

Turizm izlenecek tek 'izm'
ITB Fuarı'nda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyada diğer izm'lerin öldüğünü belirterek "Turizm arkasından gidilecek yol olarak görülüyor” dedi
ÖZKAN ALTINTAŞ / ÜNAL BAŞUSTA - TÜRKİYE TURİZM

ALMANYA/BERLİN- -Türkiye"nin ilk kez konuk ülke olarak yer aldığı 10-14 Mart tarihleri arasında 44.sü yapılan Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay basın toplantısında “21 yüzyil yeni bir yüzyıl. 20 yüzyıl kötüydü. Savaşlarla acılarla, kavgalarla dolu kötü bir yüzyıldı. Kötü başladı ve kötü bitti. Yeni yüzyılın başındayız. İdeolojiler 20 yüzyılda olduğu gibi etkilerini sürdürmüyor. İzm"ler ölüyor. Yeniden bakmaya tereddütle bakmaya muhtaç tek “izm” yükseliyor Turizm ısrarla arkasından gidilecek yol olarak görülüyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay basın toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye"nin büyük bir kültürel mirasa sahip olduğunu belirterek şöyle devam etti:


turkiyeturizm.com sahibi Özkan Altıntaş ile turkiyeturizm.com Akdeniz Temsilcisi ve Turizm&Aviation yazarı Ünal Başusta, ITB Fuarı'nda Bakan Ertuğrul Günay'la görüştü.

DÜNYANIN EN KALİTELİ TESİSLERİ TÜRKİYE"DE
Dünyanın en kaliteli konaklama tesisleri 100 üzerinden 25"i Türkiye"den seçiliyor ve artırmaya çalışıyoruz.Türktiye"yi sıcak iklim ülkesi olarak bilinmenin ötesine taşımaya çalışıyoruz. Tarih, kültür ve arkeoloji ülkesini ortaya çıkarıyoruz. Türkiye topraklarında bizden önce ylaşamış ne varsa ayrım gözetmeksizin hepsine insanlığın bir emaneti olarak özenle sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Türkiye"de Unesco"nun kabul ettiği 9 miras alanı 23"te aday alanı var. Bunlarla ilgili dikkatimizi geliştirerek sayısını artırmaya çalışıyoruz. Türkiye"nin kültürel ve tarihi zenginliğini tanıtmaya çalıştık.
Akdeniz temsilcileri ITB'de


Kültür ve Turizm Bıakanı Ertuğrul Günay, Messe Berlin Müdürü Dr. Christian Göke, Alman Seyahat Acenteleri Birliği-DRV Başkanı Klaus Laipple,Moderatör Michael T.Hofer, fuarın tanıtımını yaparak giriş konuşmasını yaptı. Konuşmacıların yapacağı konuşmaların içerikleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra Türkiye"nin tanıtım filmi gösterildi.
ITB"de yapılan basın toplantısında Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay şunları söyledi:GÜNAY: ALMANYA İLE İŞBİRLİĞİNİN BÜYÜK PAYI VAR

ITB"de konuk ülke olarak yer almak çok heyecan verici. Turizmde gelişmeler yaşanan barış dolu bir yıl olmasını diliyorum. Milletvekilleri,. Belediye başkanları, basın mensupları ve turizm sektörünün en önemli temsilcileri buradalar.
2009 yılını krize rağmen artı ziyaretçi sayısı ile başaran 12 ülke arasında tek ülkeyiz. 2009"u 27 milyonluk bir sayı ile kapadık. Bu başarıda geride kalan yılların aşarısında da Almanya ile yaptığımız işbirliğinin büyük payı vardır. Sayın Laepple başta olmak üzere Messe yönetimi ve herkese teşekkür ediyorum.


ITB'de valiler

Avrupa"da yüzde 4"lük artış, yüzde 5-6"lik daralma yaşandı. Durumu acımasız hale dönüştürdü. Fiyatları makul bir düzeyde tutmak ve kaliteyi yüksek düzeyde tutmak rekabeti ile karşı karşıyayız. Üstelik turizmi yeni alanlara doğru geliştirmek ihtiyacı içindeyiz. Turizmde yeni alanlar ortaya çıkıyor. Fiyat ve kalite dengesi tercihleri belirlemede önemli yer tutuyor. Türkiye bu alanda bütün gelişmeleri yakından takip eden ülke olmaya gayret ediyor.GALA GECESİNDE TÜRKİYE"NİN RENKLERİNİ SUNACAĞIZ

Bu akşam gala gecesinde Türk mutfağını tanıtmaya çalışacağız Ayrıca Türk halk danslarını sunan Anadolu Ateşi"ni sunacağız. Yanrı Fransız Katedrali"nde Türkiye"nin kültür zenginliğinin önemli bir ürünün tanıtacağız.


Bakan eşi ve Tülin Şahin

Hristiyan, Musevi ve Müslümlığın şarkılarını 6 etnik gruptan sanatçılar birlikte sunacaklar. Türkiye"de çok sayıda inanç merkezleri vardır. Türkiye"de bulunan çeşitli din temsilcileri bizim köklerimizdir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları Türkiye"den barış sevgi sevda Türkiyeleri söyleyecekler. Türkiye"nin köklü ve engin tarihi olduğunu gösterecekler.GÖKE: TURİZMİ TOPLU HALDE BULABİLECEĞİNİZ TEK NOKTA
ITB Fuarı Başkanı Christian Göke, “Türkiye"nin filmini izleyince yaz tatilini nerede geçireceğime karar verdim” dedi. Göke, daha sonra ise 365 gün boyunca ITB"nin başarılı olması için çalışanları tanıttı. Tanıtımın dikey olarak hazırlandığını belirten Göke, Rus ve İngiliz turistlerin önem kazandığını belirterek “Türkiye ile ortak ülke anlaşması imzalamanın önemli kanıtını burada gördük” şeklinde konuştu.
Göke “Deniz kum güneşten daha çok imkanları olan bir ülke Avrupa 201 Kültür başkenti olan İstanbul bir odak noktasıdır” dedi.
Göke 44. ITB Fuarı"nda 8 yeni eğilimler olduğunu söyledi. Mobile Travel sistemini belirterek teknolojinin mobil olarak internette sunulduğunu söyledi. Cep telefonu ile satışın önemli gelişme olduğu olduğunu belirtti. ITB Social Media Lounge"nınde önem kazandığını anlatan Göke öğrencileri hitap eden bir takım sosyal tanıtım imkanlarından bahsederek Twitter ve Facebook"un seyahat alanını keşfettiğini söyledi.
Gay ve Lezbiyen turizmi yeni bir alan olduğunu belirten Göke, bu alanda değer artışı olduğunu anlattı.
Üçüncü bir Asya salonu açtıklarını Central Asia ülkeleri için yaptıklarını iç Asya bölgesinin keşfedilmemiş ülkelerini tanıttıklmarını söyledi.
Economny Megatradition yeni bir segment olarak görüldü.
OTB kongreleri düzenliyoruz. 2004"te başladık ve çok başarılı olduk. Geçtiğimiz yıl 12 bin katılımcı oldu Sektörün think thank"i oldu. Bu yıl 100 etkinlik ve 200"den fazla konuşmacı olacak. Kongre etkinlikleri fuarını belkemiği haline geldi.
ITB Global Future olacak. ITB Media zirvesine yüzlerce kayıt oldu. Focus Weight TB diyoruz. Expedia"nın müdürü David Roche bizlerle olacak. ITB Business Travel Days bilinen etkinlik. Bunu genişletiyoruz.
ITB büyük markaları bir araya getiriyor. Turizmin ürününden başka insanları gösteriyoruz. Kariyer merkezi olara bir platform sunuyoruz. Bu konuda aracılık yapıyoruz.LAEPPLE: 2009"U UCUZ ATLATTIK
Alman Seyahat Acenteleri Birliği/DRV Başkanı Klaus Laepple . Türkiye"nin gösterdiği film için “Bin kelime edeceğinize bir fotoğraf gösterin. Bu film bunun kanıtıydı” dedi. “Zor bir yıl vardı ve atlattık” diyen Laepple yeni bir seyahat ümidi doğduğunu belirtti. Alman seyahat acentelerinin yüzde 3"lük bir azalma geçirdiğini bildirdi. Buna rağmen turizm sektörünün diğer sanayi dallarına geçtiğimiz yılı ucuz atlattığını söyledi. Almanya"da seyahat talebi yüzde 2"lik bir azalma gösterdi ve geçtiğimiz yılını rakamlarına vardık.İş seyahatlerindeki düşme şirketlerin ciro azalmalarından kaynaklanan yüzde 5"lik bir azalma oldu.

2009"DA ALMANLAR AKDENİZ"E GİTTİ
2009"da Almanlar nereye gitti. Akdeniz kıyısına gittiler. İspanya birinci sırayı korudu. İtalya ve Avusturya konumlarını korudu. Ancak Almanya"da iç turizm arttı. 76 milyon Alman"ın yüzde 40"ı Almanya içinde seyahat etti. Otelciler kaliteye yatırım yaptı. KDV"nin düşürülmesiyle yatırımlar arttı. Havaalanlarının yasal düzenlemeyle gece uçuş yasağını ortdadan kaldırmak lazım. Küresel rekabet içinde bu adımları atmalıyız. Almanya bir ada değildir.
Türkiye geçtiğimiz yıl yeniden turist çartışı yaşadı. Mısır önceki yılı korudu. Akdeniz"in doğusundaki destinasyonlar batıya göre artan ilgi gördü. Destinasyonlar bundan sonra kaliteyi yönelerek tesisleri ve hizmeti artırmayı düşünecekler. Herkesin pazarlamaya yatırım yapma mecburiyeti vardır:
Kenya ve Sri Lanka başarıyla uygulandı. Siyasi sorunlarla turizm haritasından silinmişlerdi şimdi geri döndüler. BAE"de artış oldu. Geçtiğimiz 3 ayda yapılan rezervasyonlar geçtiğimiz yılı aştı.

TÜRKİYE VE MISIR"A İLGİ DEVAM EDİYOR
Araştırmalara göre Türkiye ve Mısır"a ilgi devam ediyor. Taylan, Malezya ve Endonezya"da artış var.
2010"da iş seyahatlerinde artış görülüyor. Temkinli bir iyimserlik içindeyiz. Öyle heyecanlı değiliz. 2010 istikrarlı bir yıl olabilir. HD veya Last Minute olsun fiyatlar çok iyi. İnşallah bu yıl fiyat mücadelesi olmaz. Erken rezervasyon yapılır. Bu yıl kalite ve kantite önemli oluyor. Herkes güvendiği markayı tercih ediyor. ITB"de bir markadır. Bu yıl artış bunu gösteriyor. Herke anlam dolu ve kendi arzularına uygun seyahatler istiyor. Keşif turları istiyor.

LAEPPLE: YUNANİSTAN"IN DURUMU TİRZMİ ETKİLEMEZ
Yunanistan"a bakarsak. Mali sorunları nasıl etki gösterecek? Bana sorarsanız hiçbir etkisi olmayacak. Seyahat eden bu olaylardan haberdar bile olmaz. Şunu düşünmeliyiz. Çeşitli alanlarda fiyat artışı olacaktır. Fiyat garantisi alınmalıdır.
ITB"ye katılan ülkeler emin olsunlar ki Alman turist gelecektir.TÜRKİYE ÖNEMLİ TANITIM HAZIRLADI
Türkiye fuarda Türkiye, eşi benzeri görülmemiş bir tanıtım hazırladı. Berlin"in ve fuarın her tarafı Türkiye"nin turizmin afişleri ile donatıldı. Deniz, güneş, kum tanıtımının yanı sıra, Türkiye'nin kültürel zenginliklerinin
yansıtılacağı etkinliklerle, bu yıl tam anlamıyla gövde gösterisi başlattı. Berlin Turizm ve Kültür Ataşesi Hüseyin Gazi Coşan, “Bakanlık olarak Türkiye'ye yakışır bir etkinlik yapıyoruz. ITB kapsamında, Türkiye'nin tanıtımını yaparken, gerek fuar alanında gerekse fuar dışı etkinliklerle de Berlin'in kültürel yaşamına büyük katkı sağlayacak bir çalışma yapılıyor” dedi.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.