• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Turizm HD ile heba oluyor!

Turizm HD ile heba oluyor!
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin,sektörün 'her şey dahil' yöntemiyle kendi topuğuna kurşun sıkıyor . Gelir hala 20 milyar dolar.

İSTANBUL- İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, düşüncelerini açıklamaya " İşin üzücü yönü, turizm sektörümüz her geçen yıl daha fazla sayıda yabancı ağırlıyor olsa da sektörün 'her şey dahil' yöntemiyle kendi topuğuna kurşun sıkıyor olması, 30 milyona ulaşması beklenen turist sayısına rağmen toplam gelirin halen 20 milyar doların altında kalmasına yol açıyor," diyor.
"Oysa gelen her turist başına geliri 1000 dolara yükseltmeyi başarsak Türkiye'nin cari açık sorununu 10-12 milyar dolar azaltmış olacağız, diyen Dr. Kerem Alkin "Türkiye, bu durumda önümüzdeki dönemde önemini giderek arttıracak olan su, tarımsal ürün ihracatı ile turizm gelirlerini daha da başarılı noktalara getirmesi halinde enerji ithalatından kaynaklanan sorunlara bağlı olarak büyüyen dış ticaret ve cari işlemler açığı için çözüm oluşturabilir," diyor.

Ruslar 2009'da gelmeyebilir
" Haftalardır, Türkiye'nin enerji ihracatından iyi para kazanan ve/veya keşfedilmeyi, destek görmeyi bekleyen birinci ve ikinci kuşak komşularına yönelik ekonomik ilişkilerin geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktayız. Dünya ekonomisi eğer belirgin bir yavaşlama gösterecek ise birinci ve ikinci kuşak komşularımızın bu süreçte Türkiye'ye sunacağı olası imkanlar iyi değerlendirilmeli. Nitekim, Alman iş dünyası güven endeksi IFO'nun açıklanmasına birkaç saat kala, yazıyı kaleme alırken Alman halkının moralsizliğine yönelik, Euro Bölgesi'nde iş dünyasına yönelik endişeleri birkaç arkadaş tartışmaktaydık.
Avrupa'daki iş ortaklarından ilk defa bu derece moralsiz mesajlar aldıklarına vurguladılar. Söz konusu sıkıntılar, bu yıl Avrupa'dan gelen turist sayısına da yansımış durumda. Euro Bölgesi'nde ekonomik endişelerin arttığı dönemlerde, Türkiye'ye gelen turist sayısı da dalgalanıyor. Buna karşılık, son birkaç yıldır enerji ihracatından iyi para kazanan ülkelerden gelen turist sayısı her geçen daha da artmakta. Moskovalılar için Antalya mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında gelir olmuş. Yani, Rusların turizm hamlesi sonrası, Almanların ikinci sıraya gerilediği gözüküyor. Nitekim, Antalya ve Alanya'da Rus turistlerin ağır basmasından Alman turistlerin şikayetçi oldukları dile getirilmekte.
Bunun iş dünyası açısından ilginç bir sonucu, sadece Türk iş dünyası değil, Türk halkı tarafından hayli tanınmış olan Vural Öger'in yıllardır ağırlıklı olarak Almanya ve Avrupa'dan turist getirdiği şirketi Oger Tour'u Ruslara satmaya karar vermiş olması. Alman basınına göre Vural Öger ile milyarder Rus yatırımcı Alexander Lebedev'in satış işlemleri konusunda mutabakata vardılar. Buna göre Lebedev'in Öger turizm şirketinin hisselerinin yüzde 76'sını 125 milyon euroya satın alacağı ifade ediliyor. Lebedev'in aynı zamanda Alman bankasıyla ilgilendiği de ifade edilmekte. Sözün özü, enerji ihracatından ciddi para kazanan ülkelerin işadamları, bir zamanların acısını çıkaracak şekilde, batılı ülkelerden şirket satın alma yarışına girmiş durumdalar. Ve, dünyanın önde gelen ekonomilerinin yöneticileri, başta Ruslar olmak üzere Körfez Ülkeleri'nden yatırımcıların batılı şirket ve bankaların peşinde olmalarından son derece rahatsızlar. Aynı ülkelerin yatırımcıları, Türk şirketlerinin de peşindeler. Bu dönemde, Batılı ülkeler söz konusu coğrafyadan doğrudan yabancı sermaye yatırımı çekmekte nazlanırken Türkiye akılcı adımlarla bu süreci iyi değerlendirebilir.
Bu noktada, aldığımız duyumlar, Türkiye'nin Rusya-Gürcistan gerginliğinde takındığı dış politika tavrı ve ABD savaş gemilerinin Karadeniz'e geçişine izin vermiş olması nedeniyle Rus basınında ağır bir şekilde eleştiriliyor olması. Bu nedenle Rusların Antalya'ya olan ilgilerinin kırıldığı, 2009 yılı rezervasyonları için umutsuz bir tablonun hakim olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Türkiye'nin Rusya nezdindeki imajını düzeltememesi Türkiye'nin turizm gelirlerini de etkileyecek sonuçları beraberinde getirebilir.

İmkanlarımızı harcıyoruz
Türk iş dünyasının siyasi meselelerin geri planda bırakılması suretiyle ekonomik alana odaklanılması talepleri yoğunluk kazanıyor. Yani, Avrupa Birliği ile ilişkiler açısından kritik birkaç husus dışında, yeni Anayasa değişiklikleri benzeri siyasi konuları en azından yerel seçimlere kadar erteleyip ekonominin aciliyetle beklediği konulara; mikro reformlara, halkın ve iş dünyasının ekonomiye olan güvenini artıracak adımlara ihtiyaç var.
Ancak biz ekonomi yönetiminden bu adımları beklerken tersine, Türkiye'nin bu dünyada şanslı ülke olarak addedilmesini sağlayan imkanları da kendi ellerimizle harcıyoruz."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.