• BIST 103.310
  • Altın 229,277
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 14 °C

Turizm bakanlığı bütçesi onaylandı

Turizm bakanlığı bütçesi onaylandı
KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı toplantısında Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçelerini onayladı

LEFKOŞA- KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüştüğü maraton toplantılarının dünkü bölümünü 15 saatte tamamladı ve gündemindeki İçişleri ve Yerel Yönetimler, Polis Genel Müdürlüğü ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçelerini görüşmeyi bu sabahın ilk saatlerinde tamamladı.
CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, şiir okuyarak başladığı konuşmasında, bir güne üç önemli bütçe konulduğu için toplantının uzadığına işaret etti.
Bütçeye ret oyu vereceklerini açıklayan Albayrak, 8 günlük bir bebeğin annesiyle birlikte cezaevinde bulunduğunu belirtti ve Çalışma Bakanı’nın ne düşündüğünü sordu; ilgili kurumların bu sorunu çözmesi gerektiğini söyledi.
Albayrak, kültür bütçesinin yetersizliğine işaret ederek, sadece personeli ödeyecek bu bütçeden bir şey beklemenin insafsızlık olacağını kaydetti.
Kültür derneklerine yardım tüzüğüne geçtiğimiz yıl 200 bin TL ayrılmasına rağmen bunun kullanılmadığını kaydeden Albayrak, müze konusuna da değindi ve doğru dürüst bir müzenin bulunmadığını söyledi.
Albayrak, müze konusunda halen bir çalışma yapılmadığını kaydederek, “2012 yılına giriyoruz. Çağdaş bir müzenin olmaması büyük bir eksikliğimizdir” dedi.
1999 yılında Devlet Tiyatroları’nın yandığını ve o günden bugüne sıkıntı yaşandığını belirten Albayrak, henüz tiyatro binası olmamsını eleştirdi ve “Ümit ederim gelecek yıl Aralık ayında konuşurken Bakan’a sadece Ocak ayında açılış ne zaman yapılacak diye sorarım” şeklinde konuştu.
Arif Albayrak; telif hakları, film yapımı gibi konularda yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığını; özerk sanat kurumu gerektiğini kaydederek, bakanların çelenk harcamalarının ise yüksek olduğunu söyledi.
Tabelalarda arkeolojik yer isimlerine de yer verilmesini isteyen CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, Karpaz bölgesinde yıkılan şapelin yeniden yapılmasının ülkenin itibarını kurtarmak adına gerekli olduğunu; “ayrılan para yetmezse kendisinin sıvaları karşılamaya hazır olduğunu” kaydetti.
YAGA’nın petrol dolum tesisinin olumsuz etkilerine dikkat çeken bilimsel raporuna rağmen şimdiki YAGA’nın farklı düşündüğünü, ama çevre örgütlerinin de böyle bir tesise karşı olduğunu kaydeden Arif Albayrak, eko - turizm yapılan bir bölgede petrol dolum tesisinin zararlı olacağını söyledi.
Albayrak, ilgili bakanlığın korkmadan açıkça bu tesise göğüs germesini istedi.

“HAS YASEMİN YERİNE HASPOLAT KOKUSU”
Çam kese böceğiyle mücadelede kullanılan kimyasal ilacın çevreye zararlı olduğunu, buna karşın biyolojik mücadele yapılması gerektiğini kaydeden Albayrak, turizmde de ilk intibaın önemine işaret etti. Albayrak, ülkeye gelen turist “has yasemin kokusu” beklerken, “Haspolat kokusu” duyduğunu söyledi.
Albayrak, Meclis bahçesine diktikleri yaseminin kuruduğunu, ama BRT binası önüne diktiklerinin büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

KALYONCU
CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, turistlerin ülkede geceleme sayısında artış görüldüğünün ortada olduğunu belirterek, bu artışın 2003 yılından sonra başladığını söyledi.
2008’de 20 bin yatak hedefi konulduğunu ama 19 bin yatak sayısına şimdi ulaşıldığını belirten Kalyoncu, Türkiye’de KKTC yılı ilan edildiğini ama ciddi çalışma yapılmadığını savundu.
Ömer Kalyoncu, Turizm Tanıtım Fonu’ndan yapılan harcamalara değinerek, çeşitli rakamlar verdi ve eleştiriler yaptı. Kalyoncu, Turizm Tanıtım Fonu’nun doğru ve etkili kullanılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.
Kalyoncu, bakanların halka hizmet için seçildiğini, “ama gazetelerin dedikodu sayfalarına konu oldukları anda istifa etmeleri gerektiğini, bunu yapmıyorlarsa da görevden alınmaları gerektiğini” söyledi.
Kalyoncu, Türkiye’de yapılacak tanıtım için açılan ihaleyi yorumlarken, Serena şirketine ciddi miktarda para verildiğini ama ne tanıttığının belli olmadığını savundu.

KÖLE PAZARI
Çalışma Yasası’nın turizmde uygulanmadığını; birden çok otel sahibi kişilerin çalışanları sömürdüğünü, uzun saatler çalıştırdığını kaydeden Ömer Kalyoncu, “Biz devlet olarak yasalarımızı uygulamayarak bazı insanlar için cennet yarattık, köle pazarı kurduk. Ve bizim insanlarımız köle olmak istemediği için suçlanıyor ve kaçak işçi çalıştırmak haklı görülüyor” diye konuştu.
Kalyoncu, “Turizm sektörünü kendi insanımızı istihdam edecek bir duruma sokamaz ve bugünkü gibi köle pazarı oluşturursak, gençlerimiz de göç etmeye devam edecek. Onlar köle olmaz diye başkalarını köle yapmak da doğru değildir” ifadelerini kullandı.

ULUÇAY: “YENİ BİR STRATEJİ KURGULANMASI OLASI”
CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, turizmdeki potansiyeli son 10 yılda olumlu veya olumsuz etkileyen faktörleri göz önünde tutarak, önümüzdeki 2 - 3 yılı kapsayacak yeni bir strateji kurgulanmasının olası göründüğünü söyledi.
Uluçay, bakanlığın bu konuda bir strateji planı oluşturduğunu; etrafta yaşanan, sektörü olumlu ya da olumsuz etkilemeye aday gelişmeler ışığında 3 yıllık strateji öngördüğünü; bunun sonunda 2011 sonu itibarıyla 136 bin olan yabancı turist sayısını 1 milyona çıkarmayı amaçladığını kaydetti.
Bunun ekonomiye büyük etki sağlayacağını belirten Teberrüken Uluçay, turizmdeki iyileşmenin charter seferlerle sağlandığını ifade etti.
Uluçay, turizmin kumarhane sektörüne bağlı olmaktan çıkarılabileceğini söyledi.
Atıl kalmış yatırımların iyileştirilmesinin önemine de işaret eden Uluçay, geleneksel üretimlerin turizme yansıtılmasını önerdi.
Tarım ürünlerinin turizmde kullanılabileceğini kaydeden Teberrüken Uluçay, ihraç edilen ürünlerin yurt içinde, turizmde kullanılması için girişim yapılmasını istedi. Uluçay, bu stratejinin ciddi şekilde ele alınması gerektiğini kaydetti.
Kültürel zenginliğin korunması, bakımı, restorasyonu ve tanıtımının turizmde gelişmenin temel taşlarından biri olacağını ifade eden CTP Gazimağusa Milletvekili Uluçay, “Çünkü çok zengin bir kültürel mirasımız var” diye konuştu.
Uluçay; yeşilin artırılması, sahillerin korunması, denizin temiz tutulması gibi konuların ülke turizminin geliştirilmesi için önemli faaliyetler olduğunu vurguladı.
Turizmde sunulan tüm hizmetlerde bir standart yakalanması gerektiğine işaret eden Teberrüken Uluçay, charter seferlerin devamına ve sefer yapılan ülkelerde tanıtıma ağırlık verilerek fiyatta rekabet gücüne biraz daha yaklaşabilmek için fiyatlar üzerinde oynamak gerektiğini anlattı.
Uluçay, “Tüm gücümüzle bu stratejinin arkasında durmalıyız, hem kurumlar, hem hükümet, hem de bireyler. Hem ülkemizi temiz tutarak, tesislerimizi geliştirerek, turizm politikasını tek elden yürüterek bu ulaşılabilir turizm politikasına ulaşmak için çalışmamız gerekir” diye konuştu. Uluçay, Turizm Fonu’nun bu yıl daha etkin kullanılacağını düşündüğünü ifade etti.

EMİROĞLULARI
TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, taşocaklarının yabancı firmalarca “bu kadar kolay” kiralanmaması gerektiğini söyledi.
Kültürün medeniyetin geçmişi demek olduğunu kaydeden Emiroğlulları, Turizm Tanıtım Fonu’ndan yapılan harcamaları faturaları ile birlikte görmek istediğini ifade etti.
Hükümetin planlarını adada çözüme göre yapmadığını, turizm için de öngörüler koyamadığını öne süren Mustafa Emiroğluları, yabancı yatırımcıların kendilerine kimsenin sahip çıkmamasından yakındığını anlattı.
Emiroğluları, bakanlıklar arasında koordinasyon kurulamadığı için yatırımcıların karşılaştığı sıkıntılardan örnekler verdi ve UBP’nin en büyük sorununun bu koordinasyonsuzluk olduğunu savundu.
Denizlerin kirlenmesine değinirken, Gazimağusa’daki kanalizasyonun kontrol edilip edilmediğini soran Emiroğluları, yanlış bir şey yapılırsa ileride Gazimağusa’nın büyük zarar göreceğini; ülke genelinde de bir pislik yaşandığını söyledi.
Kalecik’teki AKSA santralında yapılanlar hakkında bilgi isteyen Mustafa Emiroğluları, aynı şeyin Teknecik’te de yapılıp yapılmayacağını sordu.

FELLAHOĞLU: “SİYASİLER DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERMELİ”
CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, okullardaki öğretmen eksikliğinin kabul edilebilir olmadığını söyleyerek başladığı konuşmasında, son haftada Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği iki etkinliğe katıldığını; birinde çocukların çok güzel resimler çizdiğini, ama bu etkinliğe katılan tek siyasinin kendisi olduğunu söyledi.
Kültür Dairesi’nin bir etkinliğinde de çocuk ve gençlerin halk dansları ve skeç sunduğunu belirten Fellahoğlu, bu etkinlikte de tek siyasi bulunduğunu kaydetti.
Siyasilerin bu tür etkinliklere daha çok ilgi gösterip katılmasını isteyen Fellahoğlu, “Turizmin önündeki en büyük engel Kıbrıs sorunudur, doğrudan uçuşların olmamasıdır” dedi.
Fellahoğlu, kimsenin iki kez uçak değiştirip Kuzey Kıbrıs’a gelmeyi öncelikleri arasına koymadığını belirterek, bu konuda daha çok ve iyi çalışıp kaynakların daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Güney Kıbrıs’ın nüfusunun 4 - 5 katı turist aldığını belirten Kadri Fellahoğlu, Kuzey’de ada turizmine dönük bir potansiyel yaratılamadığını söyledi. Doğrudan uçuşlar olsaydı çok daha iyi durumda olunabileceğini; şu anda daha büyük zorluk ve dezavantajlar yaşandığını anlatan Kadri Fellahoğlu, Turizm Tanıtım Fonu’ndan yapılan harcamalardan kendisinin de rahatsız olduğunu, paranın bu kadar kolay harcanmaması gerektiğini dile getirdi.
Kadri Fellahoğlu, “çevre denince ülkenin tarihinde ilk kez bu hükümet marifetiyle kirletildiğinin aklına geldiğini” kaydederek, yanık un ve kum konularına değindi.
Devlet Tiyatroları’nın yapımı için ayrılan rakamın yetersiz olduğunu; geçen yıl konulan rakamın da hiçbir adım atılmadığı için kullanılmadığını kaydeden Fellahoğlu, Devlet Tiyatroları’nın yapılmasını istedi.
Fellahoğlu, Lefkoşa’nın planı yapılmış tek şehir olduğunu belirterek, emirnameler ve Fasıl 96 da bulunduğunu ve farklı yerlerde farklı kurallar uygulandığını; Lefkoşa İmar Planı’nın da artık günün koşullarına göre düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Kadri Fellahoğlu, farklı bölgelerde farklı uygulamaların yarattığı çarpıklıkların giderilmesi gerektiğini de vurguladı.

ÜSTEL: “HEDEF YÜZDE 30 ARTIŞ”
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, konuşmacıları yanıtladığı konuşmasında, turizmin iyi bir noktaya geldiğini ama yeterli olmadığını; 2012’deki hedeflerinin yüzde 30 artış olduğunu söyledi.

Üstel, hükümetin sektör temsilcileriyle birlikte hazırladığı teşvik sistemiyle bu yıl 300 charter uçak geldiğini; gelecek yıl da 400 charter uçağın Ercan’a ineceğini açıkladı.
Bu yıl turizmde koydukları hedefleri aşağı yukarı yakaladıklarını ve otellerdeki doluluk ortalamasının yüzde 45’e ulaştığını belirten Bakan Üstel, otellerin, hibe ve düşük faizli kredilerle 2012’de daha iyi bir duruma getirileceğini ifade etti.
Konuşmaların ardından Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı bütçesi 45 milyon 218 bin 457 TL olarak onaylandı. Böylece Meclis Genel Kurulu, dün saat 11.00’de başladığı toplantısını bugün saat 02.05’te tamamladı.

BUGÜN TARIM, EKONOMİ, GKK
Mecliste bugün ise Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçeleri görüşülecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.