• BIST 95.953
  • Altın 238,826
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Turistler Kemer'den şikayetçi

Turistler Kemer'den şikayetçi
Şikayetler üzerine GATAB Başkanı Yusuf Üras bölge halkını duyarlı olmaya çağırarak “ Kemer hepimizin, turistlere karşı daha dikkatli olmalıyız” dedi.

ANTALYA- Turistler Kemer’de kirli plajlardan, şoförlerin hızlı araç kullanmasından, esnafın olumsuz tavırlarından şikayet ediyor. GATAB’ın katıldığı yurtdışındaki fuarlarda yapılan anketlerden çıkan şikayetler üzerine GATAB Başkanı Yusuf Üras bölge halkını daha duyarlı olmaya çağırarak “ Kemer hepimizin, turistlere karşı daha dikkatli olmalıyız” dedi.
Katıldığı 20’ye yakın uluslararası turizm fuarlarında Kemer ve Bölgesi’nin tanıtım faaliyetlerini sürdüren GATAB, fuarlarda düzenlediği anketlerle de turistlerin nabzını tutarak Kemer turizminin geleceğine ışık tutmaya devam ediyor. Fuarlarda Kemer’i bir veya birden fazla ziyaret etmiş yabancılarla yapılan anket çalışmasında; turistler Kemer’in doğasına âşık durumdalar. Ne var ki; şoförlerin hızlı araç kullanması, esnafın olumsuz tavırları en çok şikâyet edilen maddeler arasında geliyor. Anket sonuçlarının iyi değerlendirmesini gerektiğini söylen GATAB Başkanı Yusuf Üras, bölge turizmi için kent esnafını daha duyarlı olmaya davet etti.

yusuf-uras-gatab3.jpg

ŞİKAYETLER FUARLARDAKİ ANKETLERDEN ÇIKTI
Dünyanın dört bir yanından Kemer ve Bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerini duyurmak ve tanıtmak için çalışmalar yapan GATAB, bu amaçla kurduğu Turizm Tanıtım İhtisas Komisyonu öncülüğünde katıldığı uluslararası fuarlarda fuar katılımcılarıyla gerçekleştirdiği anket çalışmalarını tamamladı. Turistlerin nabzını tutmaya ve yurt dışından Kemer’in nasıl algılandığını daha iyi görmeye imkân veren bu çalışmada sevindirici olduğu kadar üzücü ve önlem alınması gereken önemli konular da öne çıkıyor.
Kemer’in Doğal ve Tabiat Güzellikleri Şahane Ama! Kemer’e bir veya birden fazla ziyaret etmiş kişilerle yapılan anket çalışması çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekiyor. Kemer’in artı ve eksilerinin analiz edildiği çalışmada turistler Kemer’in deniz ve dağlarla çevrili doğal lokasyonuna hayranlar. Türk misafirperverliği ve iyi servis, temiz deniz, Antalya’ya olan yakınlık, temiz hava ve bol oksijen turistlerin Kemer’de beğendikleri artılar arasında geliyor. Ne var ki bu beğenileri ve güzellikleri gölgeleyen ciddi şikâyet ettikleri eksi olarak gördükleri konular da azımsanmayacak kadar fazla.

yusuf-uras-gatab2.jpg

KİRLİ PLAJ, ESNAF VE ŞOFÖRLERİN TAVIRLARINDAN ŞİKÂYETÇİLER…
Özellikle halka açık plajlardan şikâyet eden turistler, otellerdeki plaj temizliğini halka açık plajlarda da bulmak istiyor. Bunun yanı sıra otobüs ve minibüs şoförlerinin hızlı araç kullandığını belirten turistler bu nedenle seyahat boyunca Kemer’in güzelliklerini seyredememekten şikâyetçi. Kemer esnafının ve dükkân sahiplerinin tutumları da turistlerin rahatsız olduğu konuların başında geliyor. Ayrıca, dükkân sahiplerinin mallarını satmak için yaptıkları davranışlar, dükkân içerisine davet edilme şekilleri ve ürünlerin üstünde fiyat etiketlerinin olmaması turistlerin olumsuz olarak gördüğü konuların arasında geliyor. Turistlerin bir önemli iddiası da esnafın turistin milliyetine göre fiyat söylemesi. Bunun yanı sıra gezi teknelerinin denize atık bırakması, hastane fiyatlarının aşırı pahalı olması ve otellerdeki masaj fiyatlarının yüksekliği ve eğitimsiz kişilerin bu işleri yapması turistlerin anket çalışmasında Kemer’e yönelik eksilerinin başında geliyor.

“ANKETTEN DERSLER ÇIKARMALI VE ACİL ÖNLEMLER ALINMALI”…
Anketin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras; “GATAB olarak ulusları fuarlarda turistleri sorunsuz ve harika zaman geçirecekleri bir destinasyona davet ediyoruz. Doğal güzelliklerimize aşıklar ancak bizlerin yanlış uygulamaları turistlerin gözünden kaçmıyor. Anketten anlaşılacağı gibi Kemer’in doğal güzelliklerine hayranlar ama kendi insanımızın yaptığı yanlışlar en çok şikâyet edilen konuların başında geliyor. Özellikle mallarını satmak isteyen esnafın ve turistlerin ulaşımını sağlayan şoför esnafının biraz daha dikkat etmesi gerekiyor. Turizm, çok hassas dengeler üzerine kurulu bir sektör. Bu nedenle en küçük bir hata ya da bir yanlış büyük zararlara yol açabiliyor. Bu yüzden, Kemer turizmi için ciddi veriler sunan bu anketin iyi irdelenip dikkate alınması gerekiyor“ dedi.

FUARLARDA KEMER’İ BİR VEYA DAHA FAZLA ZİYARET ETMİŞ KİŞİLERLE YAPILMIŞ ANKET ÇALIŞMASI’NIN DETAYLARI:
En Çok Beğenilen Özellikler, Güzellikler
1) Deniz ve dağlarlardan oluşan çok güzel bir lokasyon,
2) Ormanlık ve Yeşil alan dokusu bakımından çok güzel bir lokasyon,
3) Antalya başta olmak üzere çevre merkezlere ulaşım kolaylığı
4) Tarihi ve kültürel mirasa ait önemli eserlerin varlığı
5) Olympos ( Yanartaş’a) yakınlık
6) Temiz ve berrak deniz
7) Türk misafirperverliği ve yakın ilgi
8) Otellerdeki kaliteli ve iyi servis, hizmet odaklı yaklaşım
9) Güzel ve temiz havası, bol oksijen
10) Alternatif turizm olanaklarının bolluğu
En Çok Kötülenen, Şikayet Edilen Konular
1) Otellerin plajları temizken, halka açık plajlar temiz değil
2) Otobüs ve minibüs şoförlerinin kurallara aykırı şekilde araç kullanması, seyahat sırasında Kemer’in güzelliklerini yaşayamadan yolculuk yapmaları
3) Mallarını satmak isteyen dükkân sahiplerinin yoğun ve aşırı ısrarı, dükkanların içine davet edilme şekilleri
4) Kemer içinde ve halka açık plajlarda turistlere karşı olumsuz davranışlar
5) Dükkânlarda satılan ürünlerin üzerinde fiyat etiketinin olmaması, turistin milliyetine göre fiyat söylenmesi
6) Dükkânların sokağa kadar taşması, yürüyecek alan bulunamaması
7) Otellerdeki masaj fiyatlarının aşırı yüksek olması ve bu masajları yapanların eğitimsiz sertifikası olmayanlar tarafından yapılması
8) Gezi ve tur teknelerinin denize atıklarını bırakması
9) Hastane fiyatlarının çok yüksek olması, küçük operasyon ya da kontroller için daha abartı ücret talep edilmesi
10) Kemer merkezdeki gürültü kirliliği. Gerek anonsların fazlalığı gerekse de araçların klaksonlarını gereksiz yere çalmaları.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.