• BIST 104.862
  • Altın 230,215
  • Dolar 5,4767
  • Euro 6,2170
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 18 °C

Turiste yüksek 'terör' tazminatı

Turiste yüksek 'terör' tazminatı
Dişleri Bakanlığı Türk vatandaşlarına uygulanan kanun ve yönetmelik hükümlerinin, yabancı ülke vatandaşlarına da uygulanabileceği belirtilmiş

İZMİR -Kuşadası'nda 16 Temmuz 2005 yılında meydana gelen ve 3 Türk ile 2 yabancı uyruklunun öldüğü bombalı terör saldırısında hayatını kaybedenlerden Helyn Louise Bennett için Zarar Tespit Komisyonu'nun, 9 bin 812 TL tazminat önerisinde bulunduğu öğrenildi.
İtiraz üzerine davaya bakan Aydın 1. İdare Mahkemesi, aileye, destekten yoksun kalmaktan 50 bin 880 TL tazminatın yasal faiziyle ödenmesini kararlaştırdı.
Aynı mahkemede, saldırıda yaralanan turistlere, iş gücü kayıpları, muhtemel ömürleri ve ülkelerindeki gelirleri göz önüne alınarak, 219 bin ile 704 bin TL arasında değişen tazminatların ödenmesi kararlaştırıldı.
Aydın 1. İdare Mahkemesi'nde 17 Temmuz 2009 günü görülen davada, terör saldırısında ölen Helyn Louise Bennett ile yaralanan turistler Toni Punson, Stephen Michael Stables, Adam Megoran, Michael Aspinall ve Sam Martin Punson'un avukatlarının, Zarar Tespit Komisyonu tarafından önerilen tazminatları yetersiz bularak, yaptıkları itiraz başvuruları değerlendirildi.
Mahkeme heyeti, davayla ilgili 4 Eylül 2009'da aldığı kararında, kamu hizmetinin görüldüğü sırada kişilerin uğradığı özel ve olağ anüstü zararların idarece tazmininin, Anayasa'nın 125. maddesi gereği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin "Sosyal Hukuk Devleti" niteliğinin doğal bir sonucu olduğu bildirildi. Kararda, Anayasa'da Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal hukuk devleti olduğunun hükme bağlandığı, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamanın, devletin temel amaç ve görevleri arasında sayıldığı hatırlatıldı.
Bennett'in annesi Sheron Holden'ın, 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanuna bağlı olarak Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan yönetmelik hükümlerince Kuşadası'nda yaşanan olayla ilgili idareye tazminat başvurusunda bulunduğu hatırlatılan kararda, şu açıklamalara yer verildi:
"Dışişleri Bakanlığından, İngiliz uyruklu davacıya tazminat ödenip ödenmeyeceğinin sorulduğu, cevabi yazıda, İngiliz Hükümeti'nin 07.07.2005 tarihinde Londra'da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden Türk vatandaşları için tazminat ödediği, bu çerçevede karşılıklılık ilkesinin uygulanarak, tazminat ödenebileceği yönünde görüş belirtilmiştir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün davalı idareye muhatap yazısında, Türk vatandaşlarına uygulanan kanun ve yönetmelik hükümlerinin, yabancı ülke vatandaşlarına da uygulanabileceği belirtilmiştir."
Kararda, "yapılan incelemelerde, davacıların yaralanmasına, sakat kalmasına ve hayatını kaybetmesine neden olan eylemin, yasadışı örgüt elemanlarınca devletin ve ülkenin bütünlüğüne yönelik yaygın terör faaliyetlerinin bir parçası olarak gerçekleştirildiği" belirtildi.
Olayın, davacıya yönelik kişisel bir husumetten doğmadığı, idarenin doğrudan bir hizmet kusurunun bulunmadığı sonucuna varan mahkeme, "Bu durum karşısında idarenin hizmet kusuru bulunmamakla birlikte, idari faaliyet alanıyla ilgili toplum içinde ortaya çıkan terör eyleminin sonucu olarak uğranılan özel ve olağan dışı zararın, sosyal risk ilkesi uyarınca tazmini gerekmektedir. Mahkememizin 10.03.2009 tarihli ara kararıyla davacının destekten yoksun kalması nedeniyle oluşan maddi zararın tespiti amacıyla bilir kişi incelemesi yaptırılmıştır" denildi.
Gerekçelerin ardından mahkeme heyeti, Zarar Tespit Komisyonu'nun 9 bin 812 TL tazminat ödemeyi önerdiği Helyn Louise Bennett'e, bilirkişi tarafından PMF-931 sayılı yaşama tablosuna göre 45 yıl olarak öngörülen muhtemel ömür ve kızın yıllık gelirini gösteren belgelere dayanarak, annesi Sharon Holden'a, "destekten yoksun kalmaktan" 50.880 TL tazminatın yasal faiziyle ödenmesini kararlaştırdı.
Olayda yaralanan ve Zarar Tespit Komisyonu'nun 17.907 lira ödemeyi önerdiği Stephen Michael Stables'un, yaralanmadan dolayı iş gücü kaybının yüzde 76.85 olarak belirlendiğini ve bilirkişi tarafından muhtemel ömrü 42 yıl kabul edildiğini bildiren mahkeme heyeti, Stables'e, İngiltere'de uygulanan asgari ücret göz önüne alınarak, 704,446 lira tazminatın yasal faiziyle ödenmesini öngördü.
Mahkeme heyeti, yaralılardan iş gücü kaybının yüzde 62,93 olarak belirlenen ve bilirkişi tarafından muhtemel ömrü 24 yıl kabul edilen Toni Punson'a 219,070 lira, iş gücü kaybı yüzde 91,23 olarak belirlenen ve bilirkişi tarafından muhtemel ömrü 22 yıl olarak belirlenen Michael Aspinall'a 374,061 lira, iş gücü kaybı yüzde 57,1 olarak belirlenen ve bilirkişi tarafından muhtemel ö mrü 50 yıl kabul edilen Sam Martin Punshon'un vasisi Toni Punson'a 464,645 lira, iş gücü kaybı yüzde 46,12 olarak belirlenen ve bilirkişi tarafından muhtemel ömrü 49 yıl kabul edilen Adam Megoran'ın vasisi Sharon Holden'e 375,935 lira tazminatların yasal faizle ödenmesine karar verdi.
Kuşadası - Kadınlar Denizi Plajı hattında çalışan bir minibüse, 2005 yılının Temmuz ayında bomba bırakılmış, cep telefonu düzeneği bulunan uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu minibüste bulunan 2'si yabancı uyruklu 5 kişi ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.