• BIST 95.010
  • Altın 268,378
  • Dolar 5,8177
  • Euro 6,6255
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C

Turist rehberleri AirportTV’de

Turist rehberleri AirportTV’de
Antalya Rehberler Odası-ARO Başkanı ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Osman Özbuldu AirportTV Turizm Masası'nda Özkan Altıntaş'ın konuğu oldu
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Antalya Rehberler Odası-ARO Başkanı ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Osman Özbuldu AirportTV Turizm Masası'nda Özkan Altıntaş'ın konuğu oldu
Programda profesyonel turist rehberlerinin sorunları, çözüm önerileri dile getirildi. Programa telefonla bağlanan Turist Rehberleri Birliği Başkanı Uğur Ayyıldız rehberlik mesleğinin güçlü kimlik kazanması için meslek yasasının bir an önce çıkması gerektiğini dile getirdi. Bağımsız Rehberleri Platformi Editörü Hakan Eğinlioğlu, rehberlerin meslek yasalarının bulunmaması ve yasal bir örgütlenme çatısı altında toplanamayışı nedeniyle oda olarak temsil edilmesinin devlet katında bir sığınma zemini oluşturduğunu söyledi.Programda Antalya Rehberler Odası-ARO Başkanı ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Osman Özbuldu Türkiye"nin geleceğinin turizm olduğunu ve bu gelecekte profesyonel turist rehberlerinin yerinin önemli olduğunu belirterek, rehberleri temsil eden TUREB ile odalar ve derneklerin turizmin her toplantısında geniş katılımlı olarak yer almaları gerektiğini söyledi. Osman Özbuldu rehberlerin sosyal güvencelerinin bulunmayışının TÜRSAB Başkanı BaşaranUlusoy"un uyarı yazısına rağmen çalıştırdıkları rehberlere sigorta yapmayan acentelerden kaynaklandığını anlattı.

KORSAN REHBERLİĞE KAMU DESTEK VERİYOR
Korsan rehberlik, alan kılavuzluğu ve hanutçuluk gibi kavramların kamu görevlileri tarafından adeta desteklendiğini anlatan Özbuldu, “Bu gibi kişilerin hiçbir eğitimi olmadan rehber olarak tanımlanması Türkiye turizmine karşı yapılan en büyük kötülüktür. Özellikle İstanbul"un 2010 Kültür Başkenti gibi misyona soyunduğu bir yapıda gelecek olanladra bu gibi kişiler İstanbul"un hangi kültürünü anlatabilirler” dedi.

TÜRKİYE"NİN TEK TUREB"İ VAR BAŞKANI UĞUR AYYILDIZ"DIR
Turizmin Türkiye"nin tek umudu olduğunu dile getiren ARO Başkanı Osman Özbuldu, bakanlığın rehber kuruluşlarına ayrımcı bir şekilde yaklaşmasının dağınıklığı körüklediğini belirterek şöyle devam etti.
“Bazı görevliler bazı ilişkiler nedeniyle farklı yaklaşımlarda bulunuyorlar. Bu gibi kişilerin etkisi altında kalarak profesyonel turist rehberliğine ve Türkiye turizmine zarar veriyorlar. Bakanlığın asli görevi turizmle ilgilenen her kuruluşa ve kişiye eşit mesafede durmaktır. Ancak bir bunu böyle yapmadığını görüyoruz. Çeşitli başvurularımız maalesef bu gibi kişilerin engellemeleriyle karşılaşıyor. Türkiye"de turist rehberlerini temsil eden Turist Rehberleri Birliği olarak bir tek TUREB vardır ve başkanı Uğur Ayyıldız"dır. Ancak İstanbul Rehberlar Odası Başkanı"nın kurduğu bir derneği TUREB olarak kabul eden resmi görevliler hatalarını sürdürüyorlar.
İstanbul"da İRO, İzmir"de İZRO, Antalya"da ARO rehber odalarıdır. Bunların dışında bölgelerde bir çok dernek bulunmaktadır. Ankara"da yapılan genel kurulda TUREB Başkanlığına Türk turizminin yetiştirdiği en değerli rehberlerden Uğur Ayyıldız seçildi. Bakanlığın böyle bir yasal konumu dikkate almaması Türk turizmi adına üzücüdür. İnancımız bakanlıktaki görevlilerin bu yanlıştan dönecekleri şeklindedir. Türk turizminde ona yakın buna yakın durmak olmaz. Türkiye"nin turizmi için hepimiz ortak hareket ediyoruz ve etmek zorundayız. İlkemiz tektir Türkiye"yi dünyaya en iyi şekilde tanıtmak ve ülkemize kazanç sağlamaktır.”ŞERİF YENEN “BİZ BAKANLA CEZA İŞİNİ HALLETTİK” DEMİŞ

Programa telefonla katılan Hakan Eğinlioğlu"nun değinmesi üzerine İstanbul Rehberler Odası Başkanı Şerif Yenen"in geçtiğimiz günlerde yaptığı bir toplantıyı DVD"ye kaydederek rehberlere ve bazı kuruluşlara dağıttığı konusu gündeme geldi. DVD"nin içersinde turkiyeturizm.com sahibi ve AirportTV Turizm Masası yönetmeni Özkan Altıntaş"ı itham eden sözlerde bulunuyor.
Özkan Altıntaş İRO"nun kendisine üye olmayan rehberlere seminer vererek işlediği suç nedeniyle bakanlık müfettişlerinin incelemesi sonucu 120 milyar para cezasına mahkum olduğunu içeren haberinin büyük yankı bulduğunu belirtti. İRO Başkanı Şerif Yenen"in hala bu parayı ödemediğini ve bakanlık yetkilileri ile yaptığı görüşmede ödenmeyen cezasını üçe katlandığını öğrendiğini belirterek “Şerif Yenen"in bu ceza için orada burada "Biz bu işi bakanla aramızda halletttik" gibi söylemlerle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ı ve bakanlık makamını töhmet altında bırakan sözler söylediğini duyuyoruz” dedi.

BAŞARAN ULUSOY, ARO BAŞKANI ÖZBULDU İLE DÖVÜŞTÜ MÜ?
Özkan Altıntaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim hakkımızda söyledikleri de bunlardan farklı değil. Hatta dağıttığı DVD içinde TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy"un ARO Başkanı Osman Özbuldu ile yaka paça kavga ettiği iddialarında bulunmuş. Bu sözlerle Başaran Ulusoy"u geçimsiz ve kavgacı bir kişi olarak sergilemiş. Öğrendiğimiz kadarıyla ARO başkanı olarak siz Başaran Ulusoy"la hayatınızda iki üç kez bir araya gelmiş ve görüşmeler saygı ortamında gerçekleşmiştir. Şerif Yenen"in bu asılsız iddialarla nereye varmak istediğini çok merak ediyorum. Ancak ortada bir gerçek var. Şerif Yenen"in profesyonel rehberleri birbirine kırdırarak, bölerek, parçlayarak koltuğunu korumak gayreti içinde olduğu açıktır. Herkes insanların koltuk hırsının bazı kişileri ne hale soktuğunu bilir. “HER YAZDIĞIM HABERDE TEPKİ ALMAYA ALIŞKINIM
Özkan Altıntaş, Şerif Yenen"ni dağıttığı DVD"de kendisi hakkında TUREB ve ARO ile “Para ilişkisi olduğu şeklinde asılsız iddiaların yer aldığını söyledi. Şerif Yenen"in DVD"yi izinsiz dağıttığı, kişilik haklarına saldırı ve dağıtımla kişiyi alenen tahkir ve tezyif etmek, kişiyi küçük düşürmek ve asılsız iddialarda bulunmak gibi bir dizi suç işlediğinin görüldüğünü belirtti.
Şerif Yenen"in asılsız iddialarının yer aldığı DVD"yi üyesi bulunduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Senatosu"nda gündeme taşıyacağını, İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu ve avukatına gerekli işlem için verdiğini belirten Özkan Altıntaş şunları anlattı:

KENDİ HATALARINI ÖRTBAS ETMEK İSTEYENLERİ ÇÖK GÖRDÜM
”Yaklaşık 40 yıldnberi gazetecilik yapıyorum. Gazetecilik yaşamım boyunca yoldan çıkanların yozsuzluklarını yazarım. Hakkında yazı yazılan kişiler bu haberlerimi doğal olarak sevmezler. Kendi hatalarını örtbas etmek için hakkımda yalan yanlış iddialarda bulunurlar. Bu da onlardan biridir. Şerif Yenen çamur at izi kalsın şeklinde bir davranışta bulunmuştur.
Turkiyeturizm.com gibi Türk turizminde etkin ve ihtisas sahibi bir haber sitesinin sahibiyim. Mesleğim gazetecilik ve turizm yazarıyım. Turizmle ilgili her yerde bulunmak, turizmle ilgili her kişiyle ilgili haberleri yapmak zorundayım. Kamu adına ve kamu haklarını korumak amacıyla iyiyi de kötüyü de yazıyorum.
Nitekim şimdi 750 profesyonel turist rehberini temsil eden ARO başkanı Osman Özbuldu"yu televizyon ekranına çıkardım. Bu gibi habercilikte parasal ilişkinin boyutu nedir onu merak ediyorum. Şayet ARO başkanını kıskanıyor ve televizyona çıkmak istiyorsa ve elinde bu gibi iddiaları kanıtlayacak belge varsa programa alabilirim. Ancak elinde hiçbir kanıt olmadan böyle konuşmak bir takım kişileri temsil eden kişilere yakışmaz. Liderler ağızlarından çıkanı kulağı duyması gereken kişiler olmalıdır.

KİMSESİZ, FAKİR ÇOCUKLARA BURS VERECEĞİM
Bu iddiaları ispat edemeyeceği ve kendisine taraftar kazanmak için uydurduğu ortadadır. Nitekim gerek avukat,  gerekse danıştığım Türk adaletinin yüce hakim ve savcıları bu gibi konuşmaları yapması için kişinin aklını yitirmiş olması gerektiğini belirttiler.
Bütün bunlarda beni sevindiren bir yan var. Bu davadan kazanacağım para ile yıllardanberi özlemimi çektiğim bir şeyi gerçekleştireceğim. Annem Köy Enstitüsü öğretmeniydi. Ben öğrenciler arasında büyüdüm. Çocukları çok severim. Bu parayla kimsesiz, fakir, muhtaç çocuklara burs vereceğim ve onların topluma hayırlı birer insan olarak yetişmelerine katkıda bulunacağım. Belki Şerif Yenen benim bu davranışımla dolaylı olarak hayatında ilk kez hayırlı bir iş yapmış olur ve sevaba girer. Bu nedenle böyle bir durum karşısında çok mutlu olduğumu söylemeden geçemeyeceğim.”
ARO Başkanı Osman Özbuldu, DVD"nin içinde kendileri hakkında da asılsız iddilaar ve küçük düşürücü bölümler bulunduğunu belirttti. Özbuldu, “TUREB ve ARO olarak bizde DVD"yi hukukçularımıza incelettik. Dava açıyoruz ve buradan gelecek olan parayı bir hayır kurumuna vermeyi planlıyoruz” dedi.

NEREDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ?
AirportTV'de yayınlanan 12 şubat perşembe gönü saat 21.00'de canlı olarak yayınlanan program bütün dünyaya yayın yapan Türksat'ın üç uydusundan 12729 frekanstan, horizontal polarizasyon, 30.000 sembol ve fec 5/6 üzerinden yayın yapıyor.
Program canlı olarak internet üzerinden http://www.airporttv.tv/ adresinden "canlı yayın" başlığı tıklanarak izlenebiliyor.
Ayrıca D-Smart 70 kanalından da canlı olarak izlenebiliyor.

PROGRAMIN TEKRARLARI
Türkiye'nin tek havacılık ve turizm kanalı Airport TV"de Türkiye'nin bir numaralı turizm internet sitesi turkiyeturizm.com'un sahibi ve yayın yönetmeni Özkan Altıntaş"ın Airport yönettiği "Turizm Masası"nın konukları ile yapılan
program aynı gece saat 02.30"de tekrar olarak Türksat uydusundan tüm dünyaya şaşınlanacak. Program 16 Şubat Pazartesi günü saat 13.00"te Airport TV'nin gündüz kuşağında tekrar olarak yayınlanacak.

AIRPORT TV EMITT FUARI'NDAN CANLI YAYIN YAPIYOR
Türkiye'nin dünyada 10 fuar arasına giren 12-15 şubat tarihleri arasında TÜYAP"da düzenlenen Emitt Turizm Fuarı'nda özel standda yer alan AirportTV, fuara alanında mini stüdyo kurdu. Konuklarını canlı yayına alan Airport TV ropörtajlar ve sohbet çekimlerini canlı olarak yayınlıyor.
Böylece Emitt Turizm Fuarı'nın tüm dünya tarafından izlenmesini sağlıyor. Program konukları olarak dünyanın bir çok ülkesinden katılan temsilcileri alırken, Türk turizminin önemli isimleri de Airport TV'nin fuarda ki mini stüdyosuna konuk oluyorlar.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.