• BIST 94.415
 • Altın 244,988
 • Dolar 5,9276
 • Euro 6,6069
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 11 °C

Turist kaçıran barların torpili kim?

Turist kaçıran barların torpili kim?
Turizmciler: Sultanahmet’te 30 otelin bulunduğu Akbıyık Caddesi’nde gürültü ile turist kaçıran torpilli iki barı kimler koruyor?

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL-Türkiye turizminin en önimli bölgelerinden ve İstanbul turiszminin kalbi olar tarihi yarımadada bulunan otellerde kalan Avrupalı turistler 2 barın gürültüsü yüzünden kaçmaya başladılar. Atyıbıl Caddesi"nde akşamın erken saatlerinden  sabaha kadar müzik çalan ve gürültü yapan iki “torpilli” bar yüzünden bölgedeki otellerden turistler kaçmaya başladı. Arkalarını kime dayadıkları bilinmeyen ve ruhsatsız oldukları belirtilen barların Türk turizmini katleden davranışları için harekete geçen ÖZBİ (Özel Belgeli Özel Nitelikli, Butik Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği) başvurdukları yetkililerden olumlu cevap alamadılar.
Türkiye"nin bir turist çekmek için milyonlarca dolar harcamayı göze aldığı bir ortamda, Akbıyık Caddesi"nde turist kaçırmalarına “dur” diyecek bir yetkili çıkmadı. İstabul"un 2010 Kültür Başkenti"ne hazırlandığı ve Avrupa Birliği"ne uyum çalışmalarını sürdürdüğü bir dönemde en önemli turizm bölgesinde turizmciler gürültücü iki barın yarattığı rezalete son verecek yetkili arıyorlar

ÖZBİ: YETKİLİLER DUYARSIZ KALIYOR
ÖZBİ (Özel Belgeli Özel Nitelikli, Butik Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği) Başkanı Hasan Gulkaynak, Sultanahmet"in en kiritik bölgesi olan ve üzerinde 30 otelin bulunduğu Akbıyık Caddesi"nde “gürültücü” iki barın binbir zahmetle getirilen turistleri kaçırdığını bildirdi. Yapılan şikayetlere rağmen yetkililerin duyarsız kaldığını belirten Gülkeynak, “Türkiye milyonlarca dolar harcayarak tanıtım yapıyor ve turist getiriyor. İki tane sorumsuz bar akşam saatlerinden sabah 03.00"e kadar müzik çalarak 30 otelin müşterisini kaçırıyor” dedi.
Özellikle rahat ve huzur isteyen Avrupalı turistlerin konakladığı bölgede bulunan barlar için yetkililerin önlem almasını isteyen ÖZBİ  Başkanı, “Akbıyık'taki en önemli sorunu GÜRÜLTÜ ! bu sorunun bir türlü çözülemedi yetkililer duyarsız ve ilgisiz” diyerek tarihi yarımadayı gürültüyle kirletenlere son verilmesini istedi.
nereden torpilli oldukları anlaşılamayayan ve çevredeki tesisler tarafından ruhsatsız olduğu bildirilen barlar ise oteller bölgesini gürültüye boğarkenr sorumsuzca turist kaçırmayı sürdürüyorlar.

ÖZBİ BAŞKANI GÜLKAYNAK: TURİZMİN KALBİ SULTANAHMET"TİR


ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, “Gürültü Sultanahmet Akbıyık"ta turist kaçırıyor yetkililer nerede? diyerek şu açıklamayı yaptı,

Akbıyık'taki en önemli sorunu gürültü! Bu sorunun bir türlü çözülemedi yetkililer duyarsız ve ilgisiz,

 “Akbıyık'ta gecenin geç saatlerine  kadar 2 tane bardan sokağa yüksek sesle  müzik yayını yapılmakta ve maalesef yetkililer 10 yıldır duyarsız !!! Tabi böyle olunca restorantta müşteri masasında, sohbet edemiyor, otellerdeki müşteri rahat uyuyamıyor dinlenemiyor... Oteller müşteriye karşı zor durumda kalıyor neticede ülke turizmi zarar görüyor. Özellikle Sultanahmet'teki otellerimizin müşteri kaynağı internet ortamında kullanılan extranetler ve GDs'lerdir. Misafirlerin seyahatleri süresince karşılaştıkları her türlü olumsuz etkenleri anında gidip rezervasyon portallarında yazmaları otellerin satış ve pazarlamalarını zorlaştırıyor, dolayısıyla da ülkemiz turizmi olumsuz etkileniyor... Yani olumlu ya da olumsuz her türlü müşteri görüşleri anında bütün dünyaya ifşa ediliyor...”

“Kültür Turizminin kalbi Sultanahmet'tir Akbıyık caddesi de buranın lokomotifidir... Başta Four Season olmak üzere 30 yakın otel var. Buralardaki otellerden dolayıdır ki arz -talep dengesi çerçevesinde çok şık restaurantlar ve cafeler açıldı.  Restoran ve cafelerin müşteri kitlesi tamamen yabacı misafirler ve bu işletmelere, Akbıyık'ta ihtiyaç var.

Akbıyık'ta ki bir iki barın mutlaka gerekli ses yalıtımlarını yapması ve sıkı tedbirler alınmasıyla çözülebilir. Bir kaç kişinin toplumun haklarını gözetmekten ziyade kendi menfaatleri için her yola başvurmaları engellenmeli. İlgilileri bu sorunları çözmeye, Akbıyık'ta turizme zarar veren tüm etkenleri ortadan kaldımalarını bekliyoruz, Akbıyık huzurla ve sevgiyle turizme hizmet edebilmenin zeminini ilgililerden sağlamalarını ümidini taşıyoruz...

 

HAKSIZ SİYASİ BASKILARDAN DOLAYI AKBIYIK'TA GÜRÜLTÜ ÇÖZÜLEMEDİ !

Ne zaman çözüm bulunacak olsa, hemen bir takım illegal yapılar basınında desteğiyle buradaki sorunların çözüme kavuşmasını engelliyor, Yetkililer; Valilik, belediye, Emniyet gürültü problemini çözmek noktasında adım atsa hemen illegal gruplar ortaya çıkıp; bak siyasiler içki satmamızı istemiyor diyerek basını yalnış yönlendiriyor ve maalesef yetkililer de çözüm bulmaktan imtina ediyorlar - zorlanıyorlar !!

Önemle belirtmek istiyorum ki Akbıyık caddesinde sorunlar, yalnızca iki barın çevreye verdiği gürültü problemidir ve ivedilikle yetkililerden çözüm bekliyoruz...

Tarihi yarımada'nın hepimizin emaneti ve söylendiği gibi hakikaten her taşı toprağı altın kadar kıymetli, “Toplum olarak bize düşen ise korumaktır." İşte bunu yaparken kendi kültürel değerlerimizi de yaşatıp sergilemeliyiz, zira Sultanahmet, kültür turizminin merkezi konumundadır. Turizmin gelişmesi için daha duyarlı olmak durumundayız, ülkemizin menfaatleri kendi menfaatlerimizden öncelikli olmalıdır ilkesiyle hareket etmeliyiz. ” Sultanahmet kültür turizminin merkezi, bölgedeki otellerin ve turizme hizmet eden işletmelerin daha bilinçli ve duyarlı olması gerekir.

 

SULTANAHMET'TE  TURİSTE AKTIVİTE GÜRÜLTÜYLE SUNULMAZ

Gürültü yaparak turiste aktivite sunulmaz, bilakis turisti rahatsız edip kaçırırsınız, böyle düşüncelerin arkasına sığınmamak lazım, Sultanahmet'e gelen turist sokakta, müzelerde, çarşıda pazarda huzurla dolaşmak, otel odasında rahat uyumak istiyor. Dünyada turizmin geliştiği hiçbir şehirde cadde ve sokaklarda bırakın geceyi gündüz dahi sokağa müzik yayını yapamazsınız.

Gürültüden uzak turisti kaçıran, zarar veren tüm etkenlerden kurtulmak ümidiyle ...

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.