• BIST 103.310
  • Altın 229,532
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 6 °C

Turist eğlenceye çok para harcıyor

Turist eğlenceye çok para harcıyor
Akdeniz Üniversitesi ALTSO Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyelerinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre turist en çok parayı gezme ve eğlenceye harcıyor.

ALANYA- Akdeniz Üniversitesi ALTSO Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyeleri tarafından “Alanya Turizmi Üzerine Yapılan Araştırmalar ve Sonuçlarının Kamuoyu ile Paylaşımı” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.  Akdeniz Üniversitesi ALTSO Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyelerinin yaptığı araştırma sonuçlarına göre turist en çok parayı gezme ve eğlenceye harcadığı ortaya çıktı.
Alanya Turizmi ile ilgili öğretim üyeleri tarafından bu güne kadar yapılan 4 araştırmanın konu başlıkları arasında “Alanya"ya Gelen Yabancı Turistlerin Türk Hamamlarına İlişkin Memnuniyet Algılamaları” konusunda Doç.Dr. Hulusi Doğan “Alanya"ya Gelen Turistlerin Alışveriş Deneyimleri ve Memnuniyetlerine Yönelik Araştırma” konusunda Araş.Gör.Engin Üngüren “ Alanya Halkının Turizme Bakış Açısına Yönelik Araştırma” konusunda yine Doç.Dr. Hulusi Doğan ve “Alanya Kalesi Ziyaretçi Yönetimine İlişkin Kale Sakinleri ile Yabancı Turistlerin Algılama ve Değerlendirmeleri” konusunda da Dr.Sevcan Yıldız sunum yaptı.

TÜRK HAMAMLARI TURİZM EKONOMİSNDE ETKİN ROL ÜSTLENİYOR
ALTSO MYO Müdürü Doç. Dr. Hulusi Doğan, Alanya"ya Gelen Yabancı Turistlerin Türk Hamamlarına İlişkin Memnuniyet Algılamaları” konusundaki araştırmalarını paylaştı. Doğan, milliyet, yaş gurupları ve eğitim düzeyine göre turistler üzerinde yaptığı araştırmalarda çok dikkat çekici sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Doğan, turistlerin genel olarak Türk Hamamlarından memnun oldukları sonuçlarına ulaştıklarını söylerken, bazı eksiklikler ve önerilerinin olduğunu söyledi. Araştırma sonuçlarının Türk Hamamlarının genel olarak ayrıcalıklı, markalaşmış ve özgün olduğu gerçeğini ortaya koyduğunu söyleyen Doğan, buna karşın hijyen, personel yetersizlikleri, yabancı dil konusundaki iletişimsizlikler gibi eksikliklerinin de olduğunu söyledi.
Türk Hamamlarında masajın kaliteye etkisinin çok fazla olduğuna da işaret eden Doç Dr Hulusi Doğan, “Masaj çok büyük ilgi görüyor. Alanında uzmanlaşmış personellerin nezaket kuralları çerçevesinde hareket etmesiyle Türk hamamcılık sektörü değer kazanıyor” dedi. Türk Hamamlarında geleneksel motifli işlemeler, geleneksel kıyafetlerin kullanılması ve geleneksel ezgileri barındıran Türk müziğinin çalınmasıyla daha mistik ve fark yaratacak Türk hamamlarının yaygınlaşmasının da bu manada büyük önem taşıdığını söyleyen Doğan, birçok millet üzerinde yaptıkları araştırmada memnuniyet derecesinin yüksek olduğunu ama İngilizlerin memnuniyet derecelerinin düşük olduğunu dile getirdi. İngilizlerin bu görüşlerini “Nasılsa bu İngilizler hiçbir şeyden memnun olmaz” düşüncesiyle geçiştirmenin yanlış bir düşünce olduğunu ve onları da memnun edecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Türk hamamlarında genelde yaşlıların memnuniyetinin daha yüksek olduğunu belirten Doğan, eğitim düzeyi arttıkça memnuniyetin azalmasının ise derinlemesine araştırılması gereken bir mesele olduğunu söyledi. Doğan “Eğitim düzeyi arttıkça hizmet kalitesi, görevli personelin dil sorunu ve hijyenin eksikliği daha çok dikkat çekiyor” dedi.

TURİST EN ÇOK PARAYI GEZME VE EĞLENCEYE HARCIYOR
“Alanya"ya Gelen Turistlerin Alışveriş Deneyimleri ve Memnuniyetlerine Yönelik Araştırma” konusunda Araştırma Görevlisi Engin Üngüren de birbirinden önemli analizlerde bulundu. Turistlerin ilçemizde alışveriş yaparken elde ettiği deneyimler ve memnuniyetler ile ilgili çeşitli milletlerden 1898 turist il görüştüklerini ve bu görüşmelerden elde ettikleri bilgileri derlediğini söyledi. Üngüren, turistlerin memnuniyetinden önce esnafın Alanya"ya gelen turistler hakkındaki düşüncelerini araştırdığını söyledi. ALTSO MYO Araştırma Görevlisi, elde ettikleri sonuçlara göre genel olarak esnafların turistlerden memnun olmadığını belirlediklerini söyledi. Alanya"ya gelen turistlerin genel olarak 18-29 ve 30-41 yaş guruplarından oluştuğunu ve en çok gezi, eğlence için para harcadıklarını, tekstil ve hediyelik eşya satışlarının önemli yeri olduğunu söyleyen Üngüren, “Alanya"nın her şeyden önce sahibi olduğu değerleri ve kazanılmış değerlerini saptamak gerekir. Esnafın memnuniyetsizliği bir yana Alanya"da sahip olunan değerler doğa, deniz, kum ve güneş. Ama kazanılmış değerler konusunda Paris"in Eiffel Kulesi benzeri bir değer eksikliği var. Bu manada turistleri ucuz, parasız diye ayırt etmek doğru değil” dedi. Alanya"ya gelen turistler arasında yaptıkları ankette 750 Euro aylık geliri olanların yüzde 27 751 – 1500 Euro arası aylık gelire sahip olanların yüzde 31 olduğunu söyleyen Üngüren, alışveriş yapmadan ilçemizden ayrılan turistin yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Yüzde 34"ü Alman, yüzde 18"i Rus ve geri kalanı Türk ve diğer milletlerden olan turistlerin yüzde 3"ünün 1 – 50 Euro arası, 50 Euro"dan fazla para harcayarak alışveriş yapanların yüzde 30,6 olduğuna dikkat çeken Üngüren “Turist bir şekilde alışveriş yaparak para harcıyor. Memnuniyet derecesi yükselirse daha fazla da harcıyor. Ayrıca Turistlerin yüzde 59"unun alışveriş için Yöresel pazarları, yüzde 44"ünün Yöre Esnafını ve Yüzde 42"sinin de AVM"leri tercih ettiğini gördük” dedi. Alanya"nın en büyük artısının birden fazla gelen turist oranı olduğunu da sözlerine ekleyen Üngüren “Alanya"ya ilk kez gelen turistler yüzde 46 iken birden fazla gelenlerin oranı yüzde 54… Bu da turistlerin genel olarak Alanya"dan memnun ayrıldıklarını gösterir. Ayrıca gelen turistleri ilçemize gelmeleri yönünde en fazla acentelerin yönlendirmesi ve daha sonra da arkadaş önerisi ve internetin etkilediği gerçeğine ulaştık. Özellikle arkadaş tavsiyesi ile gelenlerin durumu ele alındığında ilçemize gelen her turiste birer turizm elçisi gözüyle bakmamız gerektiğini anlayabiliyoruz. Ayrıca internetin de önemi ortada. Tüm firmaların iyi bir tanıtım için internet sitelerini daha etkin kullanmaları gerekiyor” dedi.

ÖREN YERLERİ DAHA İYİ TANITILMALI
“Alanya Kalesi Ziyaretçi Yönetimine İlişkin Kale Sakinleri ile Yabancı Turistlerin Algılama ve Değerlendirmeleri” konusunda da Dr.Sevcan Yıldız bir sunum gerçekleştirdi. Dr Yıldız, Ören yerlerini ziyaret eden turist profili, bu turist guruplarının hangi ören yerlerini ne şekilde ziyaret ettiği konularında bilgi verdi.
İlçemizdeki ören yerlerinden en çok ziyaret edileninin Alanya Kalesi olduğunu belirten Yıldız, diğer ören yerlerinin çok fazla tanıtımda kullanılmadığını söyledi. Kaleye ziyaretlerde en çok yüzde 34 ile otobüslerin kullanıldığını, yine kaleye ziyarette bulunanların yüzde 11"inin taksi kullandığını söyleyen Yıldız, başta kale olmak üzere ören yerlerinde başlıca sıkıntıların, yüzde 61 WC eksikliği, yüzde 55 Güvenlik, yüzde 47 Otopark, yüzde 45 Bilgilendirme Eksikliği ve yüzde 44 de gürültü olduğunu sözlerine ekledi.

ALANYA HALKI TURİZMİN SOSYO EKONOMİK KATKISINA İNANIYOR
Toplantının son sunumunu da yine ALTSO MYO Müdürü Doç Dr Hulusi Doğan yaptı. “ “Alanya Halkının Turizme Bakış Açısına Yönelik Araştırma” konu başlığında sunum yapan Doğan özetle, Alanya Halkının turizmi soyo kültürel bir tehdit olarak algılamadığını, aksine turistin varlığının yerel kültüre olumlu etki yaptığı düşüncesine sahip olduğunu söyledi. Ev Hanımları, Serbest Meslek Mensupları ve Memurların ise turizm konusunda bazı kaygılarının olduğuna işaret eden Doğan, bu kaygıların başında aşırı alkol tüketimi ve gece hayatının geldiğine işaret etti. Turizmin yabancı dile önemli katkısının bulunduğu şeklinde Alanya halkında bir başka olumlu düşünce olduğunu da sözlerine ekleyen Doğan, eğitimin yaygınlaşmasıyla turizme karşı her türlü olumsuz bakışın hızla azaldığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.