• BIST 94.499
  • Altın 243,940
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C

Turist aracı kazasında 16 ölü

Turist aracı kazasında 16 ölü
Antalya'da turist taşıyan araç dereye uçtu. Kazada Rusça profesyonel turist rehberi Mustafa Günel ile 14 Rus turist olmak üzere 16 kişinin öldüğü bildirildi.
ANTALYA- Antalya"nın Aksu ilçesinde direksiyonda kalp krizdiği iddia edilen şoför Hikmet Yılmaz yönetimindeki 41 DP 006 otobüs dereye uçtu. Araçta bulunan 41 yolcudan Rusça profesyonel turist rehberi Mustafa Günel şoför ile 14'ü Rus turist olmak üzere 16 kişinin öldüğü 25 kişinin yaralandığı bildirildi.Alanya"dan Pamukkale'ye Rus Seyahat Acentesi Pegas"ın müşterilerini taşıyan Sergen Taşımacılık'a ait aracın şoförü, Hikmet Yılmaz'ın yorgunluk ve stres nedeniyle sıkıntılı olduğu belirtildi. Nitekim yorucu çalışma sonucu şoförün kalbi yenik düştü ve beraberinde 14 turist ile rehberi sürükledi.Yaralılar ambulanslarla Antalya'daki hastanelere taşındı.

Kaza, Antalya'nın Aksu İlçesi yakınlarındaki Aksu Köprüsü üzerinde bugün saat 05.00 sıralarında meydana geldi. "Pegas Tur'un Denizli Pamukkale'ye düzenlediği günübirlik tura katılan 3'ü çocuk 39 Rus turist, Alanya'dan 49 yaşındaki Hikmet Yılmaz yönetimindeki otobüsle 1 rehber eşliğinde yola çıktı.Antalya'nın Serik ile Aksu İlçesi arasında bulunan Aksu Köprüsü'ne gelen ve bu sırada sürücünün uyuduğu öne sürülen otobüs, köprü korkuluklarını kırarak 15 metreden uçtu. Aksu Çayı'nın kurumuş bölümüne ters düşen otobüste ilk belirlemelere sürücü Yılmaz ile 16 turist öldü. Kazada rehber ve 25 Rus turist de yaralandı. Kaza yerine çok sayıda ambulans ve kurtarma ekipleri sevk edildi.Yaralılar kaza yerinde bekleyen ambulanslarla Serik ve Antalya kent merkezindeki hastanelere kaldırıldı. Kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artabileceği belirtildi.
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Valiliği'ne atandığı için yerine vekalet eden Vali Yardımcısı Mehmet Seyman ile Aksu Kaymakamı Raif Özener olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.BAKAN OLAY YERİNDE
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya'da meydana gelen ve 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaya benzer kazaların yaşanmaması için tedbirlerin artırılacağını söyledi. Günay, yolla ilgili bir sorunun olmadığını, personelle ilgili bir sorun olup olmadığını araştırılacağını bildirdi.
Bugün sabah Antalya'nın Alanya ilçesinden, Pamukkale'ye Rusya vatandaşı turistleri götüren otobüsün Aksu Çayı'na düşmesiyle sonuçlanan kazanın aydınlatılması için çalışmalar sürüyor. 16 kişinin ölümü ve 25 kişinin yaralandığı kaza sonrasında yaralıları ziyaret etmek için Antalya'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı. Böyle bir kaza yaşandığı için üzüntü duyduğunu ifade eden Bakan Günay, bir daha benzeri olayların yaşanmaması için tedbirlerin artırılacağını söyledi. Yolla ilgili bir sorunda olmadığını ifade eden Günay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ne yazıkki bu kaza oldu son derece üzgünüm. Bu sabah ne yazık kazada çok sayıda insanımız canını yitirdi. Ben yaralıları ziyaret etmek ve daha yakından ilgilenmek üzere geldim. Sabah yetkililerle konuştum. Ölenler için çok üzgünüm. Yaralıların sağlıkla vatanlarına dönmelerini sağlayacağız. Başka alınması gereken neler varsa yapacağız. Yolla ilgili bir sorun olmadığını biliyorum. Personelle ilgili bir sorun var mı araştıracağız."

Birinci görevlerinin yaralılara sağlıklı bir şekilde memleketlerini ulaştırmak olduğunu belirten Günay, hayatını kaybedenleri de ait oldukları topraklara götürmek için çalışacaklarını ifade etti. "Bu konuda bütün birimlerimizle seferber olmuş durumdayız. Böyle kazaların yaşanmaması için tedbirleri eskiden beri alıyorduk ama böyle insani sorunlar çıkabiliyor. Ne yazıkki bundan dolayı üzgünüm." diyen Günay, daha sonra yaralıları ziyaret etmek için havalimanından ayrıldı.KİMLİKLERİ BELİRLENMEYE ÇALIŞIYOR

Trafik kazasında yaşamını yitiren Rus turistlerin kimlikleri belirlenmeye çalışılıyor.
Rusya'nın Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, yaptığı açıklamada, Alanya'dan Pamukkale'ye Rus turistleri taşıyan tur otobüsünün devrilmesi sonucu 16 Rus vatandaşının yaşamını yitirdiğini belirtti. Husanov, kazada yaşamını yitirenlerin olay yerinde kimlik tespitlerinin yapıldığını söyledi.
Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Seyman da kazada 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını bildirdi. Yaralıların çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını kaydeden Seyman, Alanya'dan Pamukkale'ye giden tur otobüsünün köprü korkuluk demirlerine çarparak dereye düştüğünü belirtti. Seyman, "Talihsiz bir kaza. Çok üzüldük. Şu anda dikkatsizlik gibi görünüyor. Otobüs köprü korkuluk demirine vurmuş, yaklaşık 50 metre korkuluk demirini kopardıktan sonra dereye uçmuş" diye konuştu.

YARALILARIN TEDAVİLERİ SÜRÜYOR
Öte yandan, kazada yaralanan turistlerin çeşitli hastanelerde tedavileri sürüyor.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesine kaldırılan ve henüz kimliği belirlenemeyen 40-50 yaşlarındaki bir Rus turist, kafa travması ve dalak yaralanması nedeniyle ameliyata alınırken, Antalya Medical Park Hastanesinde vücutlarında kırıklar bulunan iki yaralı bulunuyor. Medical Park Hastanesinde tedavi altında bulunan Alla Gerasımenko (45) ve Lena Rasuleva'nın (22) hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildiÖZBULDU, TURİSTLERİ TABUTLA GÖNDERİYORUZ 

Turizmdeki taşımacılık sorununu  çözmek için çalışan Antalya Şoförler Derneği-ANŞTOD kurucusu ve  Turist Rehberleri Birliği Başkan Yardımcısı Osman Özbuldu olayı “cinayet” olarak niteleyerek “Turisti 5 yıldızlı tesislerde ağırlayıp, tabutla göndermeye ne zaman son verilecek” dedi. Kazada ölen Profesyonel turist rehberi Mustafa Güner"in 2 yıl önce Korkuteli"nde yine böyle bir kazadan şans eseri kurtulduğunu belirterek tüm rehber camiası başta olmak üzere ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Özbuldu, “Daha kaç profesyonel turist rehberinin ölmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

TURİZM BAKANLIĞI, İŞİ ULAŞTIRMAYA ATIYOR
Osman Özbuldu şunları anlattı: “Yıllardanberi Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın turizm taşımacılığını disiplin altına almasını istiyorduk. Ancak sürekli bu işi Uluştarma Bakanlığı"na atıyorlar. Ulaştırma ise turizmi bilmediği için bir türlü çözüm üretemiyor.. Turist taşıyan şoförler arasında bu işi bilenlerin sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Önüne gelen turist taşıyor. Hepsi ekonomik sıkıntılar içinde aç ve sağlıksız şekilde çalışıyor. Turisti bunlara emanet ediyoruz. Türkiye böyle mi turizm yapacak? Turist taşıyan araçlar ve şoförlerin işi turizm taşımacılığıdır. Turizm Bakanlığı tarafından turist taşımasının güvenlik altına alınması şarttır. Önüne gelen turist taşırsa daha çok turist ve turizm çalışanımızı kaybederiz. Turizmde turistin güvenliği önceliklidir. Böyle konular savsaklanmaya gelmez.”

ÖZBULDU: TRAFİK KAZASI DEĞİL, TURİZM CİNAYETİDİR
Antalya Rehberler Odası Kurucusu, Antalya Turizm Şoförleri Derneği Kurucusu, Antalya Turizm Taşımacılar Derneği Kurucusu Osman Özbuldu'nun açıklaması şöyle:


Turizm ülkesi olma hedefinde olan Türk turizmi her yıl görkemli sezon açılışları yapmaktadır ve Ülkeye getirilen turist sayısıyla 7. liğe ulaşılmış ve göz kamaştırılmaktadır. fakat, turizm seyahat güvenliği konusunda iyileştirici herhangi bir gelişme henüz söz konusu değildir

Bu bir tafik kazası değil, gerekçesi ne olursa olsun, göz göre gelen bir turizm cinayetidir.

Aslında, çeşitli seyahat acentası yada turizm taşımacına ait tur araçlarıyla benzer kazalar küçük büyük hasarlarla her gün yaşanmakta ve geçiştirilmektedir.

Turizm ile ilişkili hiç bir kişi ve kurum yetkilisi turizm taşımacılığının sorunlara kayıtsız kalamaz, kalmamalıdır.

Antalya'da ki elim bir kaza'da Rus Konuklarımızı, turist rehberini ve Turizmde çalışan şoförü olmak üzere 18 kişi hayatını yitirmiş ve pek çok turist yaralanmıştır. 

Turizm ülkesi olma ereği iyi bir hedef olmakla birlikte, gereken alt yapı için düzenlemeler ve denetimler şarttır. 

Türkiye'ye gelen turist, turist rehberi ve turizm sektöründe çalışan şoförü'ün kaderi trafik kazası mağduru olmamalıdır. yıllardır yetkililere yaptığımız uyarılara rağmen geçici tedbirlerle geçiştirilen sorunların çözümü ötelenemeyecek önemdedir.

Türkiye'de yapılan turizm'de seyahat güvenliği sıkıntılıdır. Ancak, bu konuda  gereken tedbirler ihmal edilmekte, mevcut yasal önlemlerin uygulanmasındaki savsaklamalar bu elim kaza ve benzerlerinin sebebidir.

Bu konuyla ilgili olarak Sayın Bakan Ertuğrul Günay'a verilen raporun gereği, bakanın talimatlarına rağmen henüz yapılmamıştır.

Geçmişte yaşanan kazalardan ders alınmayıp, gereken tedbirler alınmadığından, Alanya-Antalya karayolu üzerinde 25.5.2010 (Bugün)  tarihinde sabah 05:30 'da yaşanan trafik kazasında Ülkemize tatil amaçlı gelen 39 turistlerden 16'sı ile birlikte Meslekdaşımız  Rus dilinden rehberlik yapan Mustafa Günel ve Turizm Şoförü Hikmet Yılmaz hayatlarını yitirmişlerdir.

Daha çok turist getirme arayışında olan bazı seyahat acentalarının düşük maliyet arayış zorlaması ve turizm taşımacılığı yapan taşıma şirketlerinin yoğun rekabetinin sebep olduğu olumsuz çalışma koşulları tur güvenliğini zorlamaktadır. Bir de buna günü birlik yapılan uzak mesafeli yoğun tur proğramı eklenince kazalar kaçınılmaz olmaktadır.

Gereken teknik bakımı olmadan yollarda çalışan tur araçları, düşük ücretlerle çalışan, turis'ten gelecek bahşişe muhtaç edilen yeterince dinlenme ve beslenme yapamadan direksiyon başına stresle geçen şoförler türk turizminin kaderi, rehberin kabusu olmamalıdır.

Taşıdığı değerler ve özellikleriyle, cennet nitelemesi yapılan ülkemiz, Turistler için cehennemine dönüşmemelidir.

Merhum Mustafa Günel'in iki yıl önce korkuteli yolunda yaşadığı bir başka tur kazasından sonra, bugün yaşanan elim olay bir trafik kazası değil, turizm cinayetidir.

Adeta timsah gözyaşları gibi, Başsağlığı mesajları yayınlamak yerine, yetkililer geçiştirilmeksizin sorunun çözümüne tedbir almalıdır.

Türk turizmi trafik kazalarına feda edilmeyecek kadar önemli ve tedbirler almak turizm bakanlığının görevidir

Bu kaza'nın bir son olması dileğiyle, Türk turizmine geçmiş olsun,

ANTALYA REHBERLER ODASI'NDAN BAŞSAĞLIĞI
Antalya Rehberler Odası-ARO Başkanı Hasan Uysal, Başkan Yardımcısı Oktay Tilki, trafik kazasıyla ilgili olarak başsağlığı mesajı yayınladı.                                    

ARO"nun yaptığı açıklama şöyle:

25.05.2010 tarihinde sabah 05:30 sıralarında gerçekleştiğini öğrendiğimiz elim trafik kazasında ilk edindiğimiz bilgilere göre maalesef çok sayıda can kaybı olmuştur.

Benzer olayların çok sık tekrarlanması, gerekli tedbirlerin ve uyarıların dikkate alınmadığının göstergesidir.

Bu elim kazada ülkemize tatile gelen birçok turistle birlikte değerli meslektaşımız, rehber Mustafa GÜNEL de hayatını kaybetmiştir.

Kazanın olası gerekçeleri arasında, sabahın çok erken saatlerinde turistlerin otellerinden toplanmaya başlanması, çok uzun etaplı turun (Alanya-Pamukkale gibi) aynı güne sığdırılması, çoğunlukla uykusuz ve yorgun araç sürücülerinin bu turlarda görevlendirilmesi, kültür, eğlence, keyif amacıyla düzenlenen bu turların eziyete dönüşmesidir.

Benzer kazaların bir daha yaşanmaması, insanların gözyaşı dökmemesi için Antalya Rehberler Odası olarak ilgili acentalara uzun etaplı, tek günlük turlara alternatif seçenekler hep sunulmuştur.

Taşımacı firmaların da, çalışanlarının yeterince dinlenmiş olarak görevlerini yapmalarını sağlamaları bir zorunluluktur.

Kazada kaybettiklerimize, başta rehberimiz Mustafa GÜNEL olmak üzere Tanrı"dan rahmet, tedavi görmekte olan yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu tür üzücü kazaların bir daha yaşanmaması için yetkililerin gerekli tedbirleri almalarını, rehber arkadaşlarımızın da yorgun şoförle tura çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.

Tüm turizm camiasının başı sağolsun.

İZMİR REHBERLER ODASI'NIN BAŞSAĞLIĞI

Değerli Rehberler ,
Bugünkü elim kazada ARO üyesi kardeşimiz Mustafa Günel'i yitirdik.Acımız sonsuzdur.Kardeşimize Allah'tan rahmet ailesine ve hepimize başsağlığı dileriz.Allah sabır versin.Kazada hayatını kaybeden turistlerede başsağlığı diler,yaralıların geçmiş olsun dileklerimizle bir an önce iyileşmelerine duacıyız.
Saygılarımızla
İZRO
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.