• BIST 96.096
  • Altın 240,185
  • Dolar 5,8374
  • Euro 6,5635
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Turing'in 41 trilyonuna ne oldu?

Turing'in 41 trilyonuna ne oldu?
Paranın iştidara yakın işadamının bankasına kaydırıldığı haberleri üzerine gazeteci Necati Doğru Turing’in kaybolan 41 trilyonunu yazdı.

İSTANBUL- Gazeteci Necati Doğru Sözcü gezetesindeki köşesinde Turing’in kaybolan 41 trilyonunu yazdı. Neceta Doğru’nun Sözcü gazetesindeki “TURİNGin 41 trilyonuna ne oldu?” başlıklı yazısı şöyle

TURİNGin 41 trilyonuna ne oldu

TURİNG’in 41 trilyonluk parasının iktidar partisine yakın bir işadamının, mevduat kabul yetkisi bile olmayan, bankasına kaydırıldığı haberleri dolaşmaya başladı.

Araştırdım. Turşu çeşidi zenginliğinde en birinci ülke Türkiye çıktı. Turşular çeşit çeşit: Lahana turşusu, hıyar turşusu, acur turşusu, süs biberi turşusu, kelek turşusu, avrat otu turşusu…

 Yazmaya sayfa yetmez.

 Yaz yaz, turşu çeşidi bitmez.

 Yeni bir turşu çeşidimiz de oldu.

 TURİNG’de Kayyum Turşu çeşidi de üretildi. Kayyumdan turşu kurmanın acayip bir zevki ve damakta iz bırakan rafine bir lezzeti olmalı…

 Kayyum nedir

 Niçin atanır

 Hukuki anlamda, usulsüzlüğü görülen şirketler, sendikalar, derneklere devlet el koyduktan sonra atadığı yöneticiye kayyum deniyor. İşte Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TURİNG) nda Kayyum Turşusu kurulması bu hukuki ihtiyaçla başladı. Turing, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş. Yurt dışına motorlu araçlarıyla gidecek ya da gelecek olanlara bir çeşit araç pasaportu verme  imtiyazıyla desteklenmiş.

 Triptik denilen işlemi yapıyor.

 Karışlığında bir para alıyor.

Yani geliri kamu parası.

-------------------

 TURİNG’in yüksek ahlaklı, temiz geçmişli, cumhuriyetçi, idealist bir başkanı vardı. Çelik Gülersoy adlı bu başkan, kurumun kamu parası sayılan triptik (aracın gümrükten geçiş karnesi) gelirlerini, yeniden kamuya dönüştürmek için kullandı. Emirgan Parkıında, Yıldız Parkıda halka açık eski köşkleri ilk halini bozmadan onardı. Topkapı Sarayı duvarlarıyla yapışık Soğuk Çeşme Sokağı konaklarını yaptı, turizme açtı. Safranbolu evlerini yeniledi.

 Yüzlerce iyi örnek bıraktı.

 Gülersoy, 2003de vefat etti.

 TURİNG’e yüklü mal varlığı kaldı: Kasalarında birikmiş 41 milyon TL, Seyrantepede 10.5 dönüm pırlanta değerinde bir arsa, Edirne Kapıkulede 100 dönüm arazi üzerinde turistik tesisler, Sultanahmetde Yeşilev, Soğukçeşme Sokakta konaklar, Topkapı Sarayı girişinde Sarnıç Restoran, Konuk evi, Büyükadada Köşk, Safranboluda evler, Antalyada sur içinde otel, Fenerbahçe Parkında tesisler…

 Gülersoy’dan sonra başkan değişti.

 Turingde yolsuzluk var denildi.

 Devlet 2004de el koydu.

 6 kişilik kayyum atadı.

--------------
Kayyum, yolsuzluğu araştıracak, hesapları çıkartacak, yapanı bulacak, adalete teslim edecek, TURİNGin mal varlığını yemeden, yedirmeden gözetecek ve hesapları temizledikten sonra kurumu gerçek sahipleri olan 276 üyeli Turing Genel Kuruluna teslim edip çekilecekti.

 5 yıl geçti çekilmedi.

 2009 yılına gelindi.

 Kayyum turşu olma sürecine girdi. 2009 yılında Kayyum üyeleri de değişti.

 ----------
Kayyum üyeleri değişince Turingin Başkanlığına Başaran Ulusoy adlı bir turizimci atandı. Oysa o sırda Genel Kurulun Turinge başkan seçtiği Yargıtay eski Onursal Genel Sekreterliğini yapmış hukukçu Uğur İbrahim Hakkıoğlu adlı bir başkanı vardı.

 1 Turinge 2 başkan.

  Ve turşulaşan kayyum.

 Bu neden böyle oldu diye soranlara; bu işlerden anlayanlar TURİNG’in mal varlığının kabarık ve malları ele geçirme arzularının gemlenemez olmasını gösterdiler. Genel Kurulun seçtiği eski hukukçu başkan, kayyumun atadığı turizmci yeni başkanı hukuka uymuyor diye mahkemeye verdi. Kayyumun atadığı başkan Turinge 200 yeni üye kaydetti ve olağanüstü genel kurul toplayarak Turing başkanlığına iktidar partisi AKPnin Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Bülent Katkak seçildi. Bu arada Turingin 41 trilyonluk parasının ise iktidar partisine yakın bir işadamının, mevduat kabul yetkisi bile olmayan, bankasına kaydırıldığı haberleri dolaşmaya başladı. Bu iddianın dumanı havada uçuşurken 26 haziran günü mahkeme AKPli Bülent Katkatı başkan seçen genel kurulu iptal etti. Geriye doğru bütün kararlar geçersiz oldu. Turing Kayyum Turşusu yeni bir döneme girdi.

 TURİNG’in 41 trilyonu hangi bankada

 Mal varlığına kimler iç geçiriyor

 Cevapları beklerim.

 Cevaplar turşulaşmasın!

Necati Doğru / Sözcü

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.