• BIST 115.476
 • Altın 324,737
 • Dolar 6,1248
 • Euro 6,6533
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 2 °C

TUREV Başkanı Paşa: Rehberler gelecekleri için oy kullanacaklar

TUREV Başkanı Paşa: Rehberler gelecekleri için oy kullanacaklar
Yeniden aday olan İRO başkanı Hakan Eğinlioğlu’nun delege listesinde yer alan TUREV Başkanı Çimen FilizPaşa, “Rehberlerin bölünmeye değil, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu dönemeyiz” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL – İstanbul’da 16 Aralık Pazar günü yapılacak seçimler öncesi heyean zirveye vurup, adaylar birer birer ortaa çıkarken İRO seçimlerinde yeniden aday olan İRO başkanı Hakan Eğinlioğlu’nun delege listesinde yer alan Turist Rehberleri Vakfı -TUREV Başkanı Çimen Filiz Paşa, “Rehberler, kimsenin uşağı veya marabası değildir, Hiç bir zamanda olmamışlardır. Böyle bir dönemde rehberlerin bölünmeye değil, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu dönemi yaşıyoruz” dedi. Bazı STK’ların ve özellikle TÜRSAB’ın gizli bir şekilde İRO seçimlerine karışarak, etik olmayan şekilde kullanabileceğini düşündüğü bazı adayları, son kongrede Ibra edilmeyen İRO'nun eski yönetim üyeleri ile işbirliği içinde “çantada keklik” görerek desteklediğini belirterek “TÜRSAB seçimlerinde, üye acentelerine verdiği sözleri tutmakta kullanırsa, Türk turizmine dolayısı ile ülkenin tamamına faydalı olarak koltuğunun hakkını verir” şeklinde konuştu.

cimen-filiz-pasa-001.jpg

REHBERLERİN KENDİ GELECEKLERİNİ TAYİN ETME GÜÇLERİ VARDIR

TUREV Başkanı Çimen Filiz Paşa, rehberlerin toplumun ve özelllikle turizm erklerinin entellektüel sermayesi en yüksek kesimi olduğunu belirterek seçimde doğru oyu, doğru kişilere vererek kendi geleceklerini güvence altına alabilecek güçleri olduğunu belirterek görüşlerini şöyle açıkladı:
“Meslek adlarından da anlaşılacağı üzere öncelikle turizm sektörünün, daha sonra da toplumun önderleri, yol göstericileri, mürşitleridirler. Rehberler, kimsenin uşağı veya marabası değildir, Hiç bir zamanda olmamışlardır.

ÇOK DEĞERLİ ARKADAŞIMIZ SEDAT BORNOVALI HARCANMAMALI
Çimen Filiz Paşa, rehberler arasında nadiren başarılı ve kendini bir çok yere kabul ettiren değerli isimlerin ortaya çıktığını belirterek,  Sedat Bornovalı'nın da bu değerler arasında bulunduğunu ve ne amaçla ortaya çıktıkları belli olmayan bazı kişilerin hırslarına kurban edilmemesi gerektiğini bildirerek şunları söyledi:
"Aday olduğunu kendi ağzından açıklamayan rehberlerin en değerli ve başarılı isimlerinden biri olan arkadaşımız Sedat Bornovalı'yı birilerinin ikna etmeye çalıştığını duyuyoruz. Bornovalı, hepimiz için farklı platformlarda çok iyi işler yapabilecek ve bizim yüz akımız olan bir arkadaşımızdır. Böyle bir arkadaşın bazı kişilerin hırsları uğruna harcanmaması gerektiğini düşünüyorum. Camiamızın içinden çıkan ve çok değerli meziyetleri olduğu için kendisine bile doğru dürüst zamanı olmayan arkadaşımızın adının bu sekilde öne sürülmesi, kullanılması üzücü. Bornovalı, adaylığı kendi ağzından açıklamadı. Sadece  boş yönetim ve denetim kurulu listesinin başına konuldu. O listede YK ve DK üyeleri yok. 50 kişilik delege listesi son dakika da Sedat Bornovali'yı seçime katılması için iknaya yönelik duyuru olduğunu düşündürüyor. Bizim birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Sedat Bornovalı da bu birliğin içinde itibarsızlaştırılmaması,  yitirilmemesi gereken, çeşitli platformlarda farklı şekilde rehberlik mesleğini temsil edebilecek önemli bir isimdir."

REHBERLER TÜRK TURIZMININ EN ÖNEMLI KOLUDUR
Çimen Filiz Paşa rehberlik mesleğinin turizmin olmazsa olması olduğunu ve ülke tanıtımında çok önemli yeri olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ülkeye çeşitli ön yargılarla gelen turistleri, bilgileri, konukseverlikleri, çalışkanlıkları, sıcakkanlılıkları ve özverili yaratıcı çalışmaları ile kendilerine hayran bırakan, buraya gelen her turisti bir gönüllü kültür elçisi olarak ülkelerine gönderen rehberlerin kimseden akıl almalarına gerek olmadığı açıktır.
Bu nedenle, turizm endüstrisinin diğer bileşenlerinin kurum ve kuruluşlarının, rehber meslek odaları seçimlerinde, üstlerine vazife olmayan planlamalarla müdahil olma çabalarını öncelikle kendileri için tehlikeli bulduğumu belirtmek zorundayım.

TÜRSAB, İRO’YA KARIŞACAĞINA ACENTELERE VERDİĞİ VAATLERLE İLGİLENSİN
Daha önceden de TÜRSAB'ın, kendilerine çok fazla sorun çıkarmayacak rehberlerin seçilmelerini sağlamak için bazı acenteleri aracılığı ile alttan alta rehberleri etkilemeye çalıştığını hissederdik. O zamanlar bu girişimleri belirli bir şıklık ve gizlilik içinde yapılmasına özen gösterilirdi.
Her nedense bu İRO seçiminde, çiçeği burununda TÜRSAB yönetimi, etik olmayan niyet ve planlarını gizleme gereği bile duymadan, birden fazla profesyonel sorumluluklarının arasında, Oda yönetimine ayıracağı nitelikli zamanı olmayan değerli bir meslektaşımızın adını, rencide edecek bir üslupla, kabaca kullanmaktan, TÜRSAB olarak bu meslektaşımızı seçtireceklerini yüksek sesle dillendirmekten kaçınmamaktalar.

TÜRSAB başkanı, Rehber Meslek Odaları seçimlerine kafa yoracağına, enerji ve yeteneklerini TÜRSAB seçimlerinde, üye acentelerine verdiği sözleri tutmakta kullanırsa, Türk turizmine dolayısı ileüÜlkenin tamamına faydalı olarak koltuğunun hakkını verir.

cimen-filiz-pasa-002.jpgTÜRSAB VE STK’LAR REHBERLERİ ÇANTADA KEKLİK GÖRMEKTEN VAZGEÇSİNLER
Oldukça ciddi sayıda rehber acenteci üyesi olan TÜRSAB başkanı, acenteci olan rehberlerin nefretini üzerine çekme olasılığını bir kez daha değerlendirmeli, her şeyden önce kendi kapısının önünü temizleyerek sayılı gün olduğu için çabuk gelecek kendi seçimlerine odaklanmalıdır.

TÜRSAB üyesi acenteler, yeni TÜRSAB yönetiminden "Belediyelerin, okulların, değişik dernek ve mahalle girişimcileri ve benzerlerinin kaçak acentecilik" sorunları ile ilgili söz verdikleri düzeltmeleri bekliyorlar.

Rehber odalarının kim tarafından yönetileceğini saptamak için oy almadıklarını anımsatmak zorunda kaldığım için ben hicab duyuyorum. Umarım hem kendilerine hem de, böyle bir etik dışı planın parçası olma acemiliğini yapacağına ihtimal vermediğim meslektaşlarımıza zarar vereceklerinin ayırdına varırlar. Hiç bir meslektaşımızın TÜRSAB veya başka bir STK'nın çantada keklik olarak lanse edilmesini, adının böyle hakaretvari kullanılmasını kabul edemeyiz. Şu ana kadar üç başkan adayı bir Yönetim kurulu, Denetim kurulu ve Delege aday listesi açıklandığını belirten Çimen Filiz Paşa şöyle devam etti:

EĞİNLİOĞLU VE EKİBİ KRİZLERE RAĞMEN BAŞARILI OLDULAR
İRO seçimlerine tam bir aday listesi ile katılan Hakan Eğinlioğlu başkanlığındaki arkadaşlarımızdır. Açıkçası ben bu ekibin üç sene gibi kısa bir sürede yaptıklarının yapmadıklarından çok daha önemli olduğuna inanıyorum.

İRO'nun masraf kalemlerini azaltarak oldukça tutumlu bir yönetim sergiledikleri,

Seçimlerden hemen sonra başlayan hain terör saldırıları, canlı bombalar nedeniyle çalışamayan rehberlerin pek çoğunun eylemsizlik nedeni ile aidat ödememelerine rağmen meslek odası tarihimizde bir ilki gerçekleştirip İRO kasasını yaklaşık 740.000TL artı ile kapamış oldukları..

EĞİNLİOĞLU, LİYAKATA ÖNEM VE KADIN ÜYELERE YER VERDİ
Türkiye çapında yapılmış üç bin denetlemenin bin tanesini tek başlarına gerçekleştirdikleri,

Yönetim kurulunda daha verimli çalışacak taze kan seçimlerinde liyakata özen gösterdikleri ve kadın üyelere daha fazla yer verdikleri için teşekkürü hak ediyorlar.

Meslektaşlarımız nasıl takdir eder bilmiyorum fakat bence bir dönem daha yönetimi sürdürmeleri faydalı olur.

ÖZGÜR ÖZALTIN, MESLEK SORUNLARI ARASINDA LISTE DELMEYI HEDEFLIYOR
İkinci aday oldukça değerli teorik çözümleri olan Hüseyin Özgür Özaltun arkadaşımızdır. Bu genç meslektaşımız başkanlığa aday olduğunu açıkladığı halde YK ve DK listesini açıklamadı. Yanılmıyorsam tam bir liste ile seçimlere katılmanın gereksiz olduğuna inanıyor.

Mesleğimizle ilgili bu kadar çok sorun varken tam ve uyumlu çalışabilecek bir listesi olmayıp liste delmeye çalışacak adayların seçim sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

YENI YÖNETIM KARARLARINI ORTAK AKILLA VERMELİ
Yeni yönetimden, seçimde aday olmuş tüm meslektaşlarımızı içine alacak çalışma birimleri kurmalarını, yönetimde alacakları kararları önce bu birimlerle daha sonra da tüm rehberlerle tartışarak olgunlaştırmalarını, böylece kararlarını ortak akılla vermelerini,

Açıkçası, Ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gibi her önemli kararı; seçimlere rakipleri olarak girmiş ve muhalefette kalmış,meslektaşlarla görüştükten hemen sonra kendilerine oy vermiş veya vermemiş tüm meslektaşları ile olgunlaştırarak uygulayacak bir yönetim hayalim var.

TUREB ANKARA’DA OLMAZSA REHBERLİK KURUMLARI GÜÇ KAYBEDER
Bence Birlik merkezimizin başkentte olması doğrudur ve orada kalması zorunludur. Her meslek odasında olduğu gibi… TUREB başkanı ve Yönetiminde olmak isteyenlerin en önemli sorumlulukları TUREB olmalıdır.

TUREB'i İstanbul'a alalım. Ben hem diğer işlerimi yapayım, hem de boş zamanlarımda TUREB başkanlığı /YK/DK üyeliği yapayım diyecek hiç kimsenin İRO adayı olarak TUREB seçimlerinde desteklenmesini istemiyorum.

Mesleğimizin ve dolayısıyla Türk Turizminin sorunlarının çözümünü Ankara hükümeti ve Devlet bürokrasisini de bilgilendirerek sağlayabiliriz. Bu nedenle birlik merkezimizin yeri çok doğru seçilmiştir.

İRO VE TUREV İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALIDIR
Yeni yönetimin TUREV Turist Rehberleri Vakfı ile işbirliği yaparak,meslektaşlarımıza güçlenen ve uyumlu çalışan kurumlarıyla güvende olduklarının hissettirilmesini bekliyorum. Tüm adaylara meslek etiği içerisinde örnek olacak tatlı bir rekabet diliyorum.

Kimse unutmasın ki biz rehberler farklı çözümlerimizle güçlü olan kocaman bir aileyiz. Turlarda başımıza gelen her türlü aksilikte yarattığımız pratik ve etkileyici çözümleri kendi mesleğimiz için kullanarak topluma rehberlik yapma ödevimiz var.

Bu haber toplam 3234 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.