• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara -1 °C

TUREV Başkanı Atilla Kılınç oldu

TUREV Başkanı Atilla Kılınç oldu
TUREV'in genel kurulunda başkanlığa Atilla Kılınç seçildi. Böylece İRO Başkanı Şerif Yenen'in TUREV başkanlığı dönemi sona erdi.

İSTANBUL- TUREV (Turist Rehberleri VakfI) olağan genel kurulu, 34 mutevellisinin katılımı ile, 30 Mart 2009 tarihinde İRO'da yaptığı toplantıda Şerif Yenen'i başkanlıktan alarak yerine Atilla Kılınç'ı başkan olarak seçti.
Genel kurulda gerçekleşen seçimler sonucu seçilen adayların yönetim kurulu toplantısında yapılan görev dağılımı sonucu TUREV Başkanlığına H. Attila Kılınç seçilirken, başkan yardımcılığına K. Lalehan Karadeniz, saymanlığa M. Ali Akkaya seçildi.
Böylece İRO Başkanı Şerif Yenen'in TUREV başkanlığı dönemi sona erdi.
Yeni seçilen TUREV Başkanı H. Attila Kılınç ve yönetim kurulu öncelikli amaçlarının, vakfı güncel tutmak ve tüm rehberlerlerin faydalanabilecekleri sosyal ve eğitim projelerini gerçekleştirmek olduğunu bildirdi.
Turev olağan genel kurulunda gerçeklesen seçim sonucu yönetim şöyle oluştu:

Yonetim Kurulu Asil
H. Attila Kilinc, Ziya Akis, Sandra Saul, Lalehan Karadeniz, Sidar Duman, Can Yumru , Tibet Aksoy, Gunder Tunceli, Ali Akkaya

Denetim Kurulu Asil
Dilek Canbaz Kiraci, T. Arda Dincol, Selim Ak'in

Yonetim Kurulu Yedek
Mehmet Idil, Akin Dengiz, Gurkan Elicin, Nazaret Basmacigil, Ali Sir Aday, Sema Gokcan Balay, Tacettin Koseoglu, Haydar Duman, Neslihan Kilinc

Denetim Kurulu Yedek
Gul Baslangic, Tanju Berk, Duygu OyARO VE TUREB'İN AÇIKLAMASI

ARO Başkanı ve TUREB Başkan Yardımcısı Osman Özbuldu'nun açıklaması

Sayın Rehberler ve Sevgili Dostlar,

TUREV (Turist Rehberleri Vakfı),eski ismi ile REVAK, 30 Mart 2009 tarihinde genel kurul yapmış ve yeni bir yönetim seçilmiştir.

Sayın Başkan Attila Kılıç'ı ve diğer yöneticileri demokrasi ve rehberlik mesleğine sahip çıkma adına gösterilen cesaretlerinden ve genel kurula katılan vakıf üyelerini kararlarından dolayı tebrik ederim.

Bilindiği üzere, REVAK kuruluş amacı itibariyle camiamiza yarasir hizmetler yapabilme adına kurulmuş ve Kurucusu Sayın Ahmet Şensılay başkanlığında yararlı çalışmalar yürütmüştür.

Yaşanan kriz sonuçunda çalışmalar durduğu noktada, Turist Rehberleri Birliği (TUREB ) meslek kuruluşlarının desteğiyle, borçlarından kurtarılmış ve Vakıf kanunundaki değişikliğin olanak vermesiyle,daha işlevsel ve yarar sağlamak için İZRO ve ARED'i temsilen yönetimde TUREB adına yer almıştır.

Ancak, Vakıf üyelerinin geniş katılımlı olarak genel kurullara sahip çıkmaması sonuçu, Başkanı olduğu İRO adına REVAK yönetim başkanı olan Şerif YENEN Rehber meslek kuruluşları arasındaki farklı yönetim anlayışları nedeniyle,yaşanan örgütsel zaafiyeti değerlendirerek yönetimde değişiklik yapmış, İZRO yerine KURED'i yanına almıştır. Takip eden günlerde ise, Vakıf amaç dışı çalışmalar yapmış ve Rehberce kurulmuş olan TUREV (REVAK) bir dizi sorunlara odak olmuştur.

Şerif YENEN'nin başkanlığında alınan bir kararla, 1998 den beri turist rehberleri adına oluşturulmuş ortak çatı ve logo TUREB ismi vakıf adına tescil edilmiş ve rehber meslek kuruluşu ve rehberlerin kullanımını engellemeye çalışılmış ve kullananları yıldırmak için  ARO'ya avukatlar gönderilmiş, işlemler yapılmıştır.

25/03/2007 -25/11/2008 arasında Turist Rehberleri Başkanı olan Osman ÖZBULDU Rehberlik mesleği adına yaptığı bir basın acıklamasında TUREB ismi kullanıldığı için şikayet edildiğinden pek çok kez savcılığa çağrılmış ve hakim önüne çıkma mecburiyetinde kalmıştır.

Şerif YENEN yaptığı DVD 'de bunları açıklamıştır ;

http://www.dailymotion.com/relevance/search/arastirmaci+rehber/video/x8t082_ironun-tureb-tesciliaroya-avukatlar_news 

Mağduriyetler yaşanmıştır....

Ancak, hukuk yollarıyla yapılan itirazla, yaklaşık 2 yıl süren haklı karşı duruş sonuçlanmış ve mahkeme kararıyla, yapılan tescilin kötü niyet taşıdığını ve rehbere ait olan TUREB'in rehberlerce serbest bir şekilde kullanılacağı hükmüyle tescil düşmüştür.

Yararlı hizmetler yapabilme adına kurulmuş olan vakıf, yanlış yönetilmiş rehber camiasının birlik ve beraberliğine karşı kullanılmıştır.

Umarım, yeni yönetim hayırlı işler için çalışmalar yürütür ARO olarak, sorumluluklarımızın farkındalılığıyla, her zaman olduğu gibi rehberler adına olumlu olanı destekleyeceğiz.

TUREV yönetimini gönülden tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.