• BIST 103.262
 • Altın 227,043
 • Dolar 5,3290
 • Euro 6,0432
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 8 °C

TÜRES'te Bingöl güven tazeledi

TÜRES'te Bingöl güven tazeledi
TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy’a bir tablo hediye etti.

İSTANBUL- Türk mutfağının tanıtılması, yaşatılması ve sektörün sorunlarının çözülmesi amacıyla kurulan Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçileri Derneği (TÜRES) Olağan Genel Kurulu"nu 17 Mayıs 2008 Cumartesi günü Feshane"de yapıldı.
Feshane Uluslar arası Kongre ve Fuar Merkezi Sadabad Salonu"nda 17 Mayıs 2008 Cumartesi günü 11:00-14:00 saatlerinde yapılan TÜRES Olağan 2. Genel Kurulu"nda yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Yapılan yoklamada, yeterli çoğunluğun sağlandığının anlaşılmasıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak Genel Kurul başlatıldı. Açılışın ardından bir konuşma yapan ve derneğin faaliyetlerini anlatan Ramazan Bingöl, yaptığı konuşmada, Türkiye"deki sivil toplum örgütlerinin gücünün giderek arttığından bahsederek, “Bugünü mutfağımızın dünya çapında tanıtılması için iyi değerlendirmeliyiz” dedi.
TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Bingöl, “Dünya geneline baktığımızda sektörümüz açısından henüz yolun başındayız diyebiliriz. Türkiye"nin en önemli işini yapan biz restoran, lokanta ve tedarikçileri ekonomiye büyük katkı sağlıyor, istihdam ve vergi açısından en önemli görevleri yapıyoruz. İşsizliğin en önemli çözüm noktalarından biri biziz. Çünkü küçük lokantada bile 15-20 kişi çalıştırıyoruz.” derken aynı zamanda restoran işletmeciliğinin turizmin küçük bir bölümü olarak gösterildiğini söyledi. TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Bingöl, bu uygulamanın düzeltilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Türk mutfağı sadece rakı ve şiş kebaptan ibaretmiş gibi anlatılarak mutfağımıza en büyük kötülük edilmiştir. Ve biz sektör temsilcileri yılarca buna maalesef ki seyirci kalmışız. Turizm sektörünün içindeki küçük bir parçaymışız gibi gösterilmiş ve öyle de görülmüşüz. Sektörümüzün birbirinden haberi yok, sorunlarıyla layıkıyla uğraşan, çözüm yolu arayan yok. TÜRES faaliyetlerine başlayana kadar da bu sorunlarıyla boğuşacak gücü bulamadı. Uyuyan dev TÜRES"le uyanmış, Türkiye"nin ve Türk mutfağının tanıtımına gereken önemi vermiş, sektörümüzün Türkiye"de ve uluslararası arenada yerini alması için çalışmalarını hızlandırmıştır. Bizim faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecek. Şimdiki hedefimiz Türkiye"de ulusal bir gıda bankası kurmak”

Ramazan Bingöl"ün konuşmasının ardından TÜRES faaliyetlerini anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı.  Daha sonra sırasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, MÜSİAD Eski Başkanı Ömer Bolat, İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak ve İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy birer konuşma yaptılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, konuşmasında TÜRES"in gıda bankası projelerine her zaman desteklerinin olacağını belirtti.

MUSİAD eski Başkanı Dr. Ömer Bolat ise şöyle konuştu: “ Türkiye"de gıda sektörü çok önemli bir sektör. Ülkemizde 3000 çeşit bitki türü var. Gıdaya yönelik tüketim sektörü ve market sektörü toplam 125 milyar dolarlık bir sektör. Türkiye"nin milli geliri de, yeni hesaba göre 660 milyar dolar. Bu rakam Türkiye ekonomisinin yaklaşık beşte birine denktir. Türkiye ve dünyada bu konuda müthiş bir rekabet var. TÜRES, sektörü derleyip toparlayabilmek, kayıt altına alabilmek, zengin mutfağımızı ortaya çıkarabilmek adına çok önemli bir boşluğu dolduruyor”. 

 

Dünya"daki gıda krizine de değinen Bolat, kuraklığın son iki yıldır gıda ve tarım sektöründe sarsıntılara neden olduğunu belirtti. Dünyada gıda ve tarımda arz yetersizliğini ve ortaya çıkan krizi örneklerle ortaya koyan Bolat, “Bu sektörün doğru yönlendirilmeye, doğru meslek örgütlerine ve doğru icraatlara ihtiyacı var. TÜRES"in de bu hizmeti yapacağına yürekten inanıyorum.” diye konuştu.

 

İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak da, “Türeticiyi riske atmamak en büyük görevimizdir. TÜRES gibi sivil toplum kuruluşlarının toplumumuzda etkinliğinin artması, gıda denetim sorumluluğu olan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı"nın işini çok kolaylaştırmaktadır. Fakat sorumluluk bilinci de toplumda arttıkça bizim görev, hassasiyet ve sorumluluk yükümüz de kat kat artmaktadır. Herkes bilinçli olursa belki denetim ordusuna gerek kalmayacaktır” dedi  ve Gıda Bankası projesine de destek vereceğini bildirdi.

 

Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy, konuşmasında 2010 Gıda Platformundan bahsetti. Aksoy, “Temel ihtiyacımız gıda hijyeni ile bilgi sahibi olmaktır. İstanbul"da yaklaşık her gün 4 milyon insan dışarıda yemek yiyor. Fakat ne kadar hijyenik ve güvenli? Netice itibariyle, toplumu, tüketiciyi gıda hijyeni konusunda bilinçlendirmek gerekiyor. TÜRES"in de üye olduğu Gıda Platformu"nun bu konuda gönüllü çalışmaları, gıda dedektifleri projeleri gibi çalışmalar var. Ayrıca, gıda sektörümüzün tanıtılmaya da ihtiyacı var. 2010 senesindeki Kültür Başkenti olarak bu konuda çalışmalarımız olacak.” şeklinde konuştu.

 

Divan için aday gösterilen Ali Güler Divan Başkanlığı"na, Hayati Ünal Divan Başkan Yardımcılığı"na, Fatih Başar Divan Kâtipliği"ne seçildiler. Ardından, Genel Kurul Divan Heyeti"nin yerini almasıyla gündemin diğer maddelerine geçildi.

 

Dernek Başkanı Ramazan Bingöl tarafından faaliyet raporu okunmasından sonra, denetleme raporu, Denetleme Kurulu Üyesi Ferdi Kırbaş tarafından okundu ve kabul edildi. Geçmiş dönem bütçesi ve gelecek dönem bütçesinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından, Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği"nin “Türkiye” kelimesini kullanabilmesi için İçişleri Bakanlığı nezdinde gerekli müracaatların yapılmasına ilişkin karar kabul edildi.

 

TÜRES Tüzüğünde uygun görülen değişiklikler oylama sonucunda kabul edildi ve mevcut tüzüğe göre yeni yönetim ve denetleme kurulu seçildi.  Yapılan seçimin ardından oy birliği ile yeniden TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Ramazan Bingöl yaptığı temenni konuşmasında TÜRES"in yoluna hız kesmeden devam edeceğini, yeni yönetim kurulu ile birlikte sektörün sorunlarının çözümü konusunda ve Türk mutfağının tanıtımı konusunda çalışmalarını hızla sürdüreceğini belirtti.

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.