• BIST 103.186
 • Altın 227,152
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 8 °C

TUREB: Turizmi kim yönetiyor?

TUREB: Turizmi kim yönetiyor?
Turist Rehberleri Birliği-TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, rehberlik mesleğine zarar veren alan klavuzluğu sistemihe

İSTANBUL- Turist Rehberleri Birliği-TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, rehberlik mesleğine zarar veren alan klavuzluğu sistemihe Kültür ve Turizm bakanlığı'nın müdahale etmesi gerektiğini bildirdi.
TUREB başkanı Uğur Ayyıldız'ın açıklaması şöyle:

TURİZMİ KİM YÖNETİYOR?
2873 sayılı Kanunun değişik 16. maddesinde yapılan düzenlemeyle, hayata geçirilen Alan Kılavuzluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığının dünya çapında yaptığı tanıtımlara darbe vurmaya devam ediyor.
Danıştay 10.Dairenin kararını işlerine geldiği gibi yorumlayarak, Üniversite bitirmiş yabancı bir veya birkaç dil bilen Profesyonel Turist Rehberlerini tehdit eden açıklamalar ile, rehberlik yapmamaları yönünde sindirme çabaları içinde olanlara karşı, Bakanlığımızın etkin müdahalede bulunmaması ve Bakanlıkça yetkilendirilen Profesyonel turist rehberlerini Alan Kılavuzlarının arkasına ötelenme çalışmaları, yıllardır rehberlik mesleğini başarı ile yürütmekte olan bizleri dışlamakta, rencide etmektedir.

TURİZMİ HANGİ BAKANLIK YÖNETİYOR?
Çanakkale Valiliğinin, 81 il Valiliklerine gönderdiği 16.04.2008 gün ve 106 sayılı yazısıyla cesaretlenen Alan Kılavuzlarına kimse dur demediğinden, ilginç bir ironiyle, besle kargayı oysun gözünü misali, Orman Bakanlığının çalışmalarına dur deme yetkisini de kendilerinde bulmaktadırlar!
Hangi bilgi ve beceri ile kendilerini Çanakkale tarihinde, tanıtımın da ve turizminde, öncelik vererek açıklamalarda bulunabilmektedirler?...
Ülke turizmi, Kültür ve Turizm Bakanlığının mı, Orman Bakanlığının mı veya Alan Kılavuzlarının mı yönetimindedir, bilinmemektedir?

REHBER Mİ KILAVUZ MU?
Orman bakanlığınca yapılandırılan 2-3 haftalık eğitimle yetkilenen, sadece orman Alanının da, mecburi kılık ve kıyafetlerini giyerek kılavuzluk yapmaları gerekirken, artık turizmci, turizm taşımacı ve turizm acentesi gibi çalışmaya başlamışlardır.
Buna, Turizm yöneticileri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratları, taşımacılar, seyirci kalmaktadır. Geleceğimiz olan turizm, hurafelerle baltalanırken, bizlerden seyirci kalınmasını beklemek ülke turizmine ihanet etmektir. Bizler bu ihanetin içinde olmayacağız. Ülke turizminde söz sahiplerini göreve çağırıyoruz.

KANUN VE YÖNETMELİKLER ÇİĞNENİYOR
Sadece, kollama, koruma ve bölgede ki alan gösterici görevlerini yapması beklenen ve bununla sınırlandırılan Alan Kılavuzları, her cephede yer alması, turizm tanıtımı ve rehberlik faaliyetlerinde bulunmaları Kanun ve yönetmeliklere ters düşmektedir.
Alan Kılavuzları Bugün Çanakkale"de, yarın Türkiye"nin her yerinde! Kültür ve Turizm Bakanlığının sessiz kalmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu gelişmelerin daha değişik olaylara gebe olduğunu endişesi taşıyoruz. Yerel yönetimlerin kendi il ve ilçesinin ören yerlerini tanıtmak amaçlı olarak bölgelerine gelen turların rehberlerini yok sayarak, dayatmalarla, kendi kılavuzlarını görevlendirecekler ve de Bakanlığımızın buna seyirci mi kalacak?

TURİZMDE YETKİSİZLİKLERE SON VERİLMELİ
Ülkemizde Kanunları çıkartmakla işlerin bittiği, bunların uygulamasına gelindiğinde her kesimin bir kenara çekildiğini görmek içler acısıdır. Yasamızın bir türlü çıkmamasında böylesi olumsuz tutumların etkilerini düşünmekteyiz, turizm kavramında yetkisizlerin durdurulmasını talep etmek turist rehberlerinin tabii hakkıdır.
Uğur AYYILDIZ
Turist Rehberleri Birliği Başkan

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.