• BIST 86.072
 • Altın 251,675
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C

TUREB: Denetimler yetersiz

TUREB: Denetimler yetersiz
Turist Rehberleri Birliği- TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan rehber denetimlerinin yetersiz olduğunu bildirdi.

İSTANBUL- Turist Rehberleri Birliği- TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız, "Bakanlık Denetimlerde neyi denetliyor?" şeklinde açıklama yaparak  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan rehber denetimlerinin yetersiz olduğunu bildirdi.  Ayyıldız, rehber denetimlerinin Profesyonel Turist Rehber Yönetmeliğinin 44. Maddesi gereğince, Bakanlık veya valiliklerce görevlendirilecek Bakanlık yetkilileri tarafından yapıldiğini belirterek
"Ya denetim yapılan nokta yetkisiz faaliyet yapanlarca önceden bilinmekte ya da yanlış denetim zamanlaması nedeniyle gidilen yerde denetim yapılacak kimselere rastlanamamakta ya da tutulan tutanaklar yanlış veya yetersiz bilgiden dolayı etkin resmi evrak olma özelliğini taşımamaktadır. Çok nadir, yapılabilinen denetimler de bir anlamda işlevsizleşmektedir" dedi.

TUREB Başkanı Uğur Ayyıldız'ın açıklaması şöyle:

Değerli Basın Mensupları

Bakanlık Denetimlerde neyi denetliyor?

Bakanlıkça, Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte, Turizm bölgelerinde, Rehber ve Acenta denetimleri yapılmaktadır.
Rehber denetimleri Profesyonel turist rehber yönetmeliğinin 44. Maddesi gereğince, Bakanlık veya valiliklerce görevlendirilecek Bakanlık yetkilileri tarafından yapılmaktadır. Oluşturulan denetim ekiplerinde rehber meslek kuruluşları da bulunmakta ve denetimlerde yer almaktayız. Meslek örgütü olarak, bu denetimlerden beklentimiz turizmin ve mesleğimizin yapılabilirliğine katkı koymasıdır.
Ancak, Bakanlık bu denetimlerde ne amaçlamaktadır, Kim? Nerde? Nasıl? Denetleniyor anlamak mümkün değil. Yapılan denetimlerde, “Pek çok kez atılan taş, ürkütülen kurbağa"ya değmiyor” misali olmaktadır. Ya denetim yapılan nokta yetkisiz faaliyet yapanlarca önceden bilinmekte ya da yanlış denetim zamanlaması nedeniyle gidilen yerde denetim yapılacak kimselere rastlanamamakta ya da tutulan tutanaklar yanlış veya yetersiz bilgiden dolayı etkin resmi evrak olma özelliğini taşımamaktadır. Çok nadir, yapılabilinen denetimler de bir anlamda işlevsizleşmektedir.
Turizm ülkemizde 24 saat yapılmakta, fakat Denetimlerin memur mesai koşulları ile düzenlenmesiyle, adeta, usulsüz tur faaliyetlerine gün doğmaktadır ve bu durumu, denetim sorumlularına yıllardır anlatamadık. Bakanlık denetim ekiplerini gönderirken nasıl yönlendiriyor ya da denetim ekipleri ne amaçlayarak, kararlar alıyor bilinmemektedir.
Denetim, Bir işin doğru ve usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığını incelemek, murakabe etmek, teftiş etmek, kontrol etmektir. Denetim yapma isteğiyle değil, yönetmelik gereği, hadi gidip bir gözükelim anlayışıyla, yapılan denetimler sektörün kanayan yarasıdır, yetkisiz kişilerle ya da hiç rehber olmaksızın yapılan tur düzenlemelerinin sebep olduğu mağduriyetler devam etmektedir.
Denetim yapma konusunda yetkili olan, Kültür Turizm Bakanlığı yetkilileri, rehber meslek kuruluşlarıyla iletişimde başarısız kalmakta, Rehber meslek kuruluşları olarak sunduğumuz bütün öneriler bir bahaneyle çürütüldüğü için, elde edilen sonuç biz yaptık ve oldu ya dönüşmektedir.
Birkaç yetkilinin fedakârlığıyla, adeta, nafile bir mücadele verilmektedir. Hâlbuki yasa ve ilgili mevzuat hazırlanırken, turizm ülkemiz adına önemli yararlar sağlaması öngörülen bir sektör olarak değerlendirilmektedir.
Profesyonelce çalışacak bu denetim ekibi sayesinde turizmin kanayan yarası kaçak rehberlik faaliyeti ve ekonomimizin kaçakları önlenecektir.
Biz, denetimlerden görüntü değil, sonuçlarıyla genel fayda istiyoruz. Rehber meslek kuruluşları olarak, Bize düşen sorumluluklar çerçevesinde her zaman hazır beklemekteyiz, Bu güne kadar çalışmalarımız bu yöndedir. Denetimlerle ilgili yetkilileri, sorumluluklarının bilincinde olmaya davet ediyoruz.
Turist rehberlerinin yıllardır beklentisi olan ÖZEL bir yasa bekleyişimiz devam etmekte ve yasamız çıktığı andan itibaren profesyonel bir ekiple denetimleri yapacağız
Uğur AYYILDIZ
(TUREB)
Turist Rehberleri Birliği Başkanı


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.