• BIST 95.182
  • Altın 264,248
  • Dolar 5,8053
  • Euro 6,6135
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 31 °C

Turcas %58 düşme yaşadı

Turcas %58 düşme yaşadı
Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy , Turcas’ın 2008 yılında %58 düşüşle 45,2 milyon YTL net kar elde ettiğini söyledi.

İSTANBUL- Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy , Kalyon Otel"de yapılan genel kurulda Turcas"ın 2008 yılında %58 düşüşle 45,2 milyon YTL net kar elde ettiğini söyledi. Düşüş nedeni olarak ise petrol fiyatlarındaki sert iniş, Petkim hisselerinin zararları ve petrol-gaz fiyatları arasındaki farklılık olarak sıraladı.Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, YK Başkan Vekili, Yılmaz Tecmen, YK Üyeleri: Bülent Çorapçı, Süreyya Serdengeçti, İlhan Nebioğlu, Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Batu Aksoy, hissedarlar ve şirket çalışanları Olağan Genel Kurul Toplantısı için Kalyon Otel"de bir araya geldi.
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Olağan Genel Kurul Toplantısı"nda 2008 yılı sonuçlarını, faaliyetlerini ve hedeflerini anlattı.2008 GÖRÜLMEMİŞ FİNANSAL KRİZİN BAŞLADIĞI YIL OLARAK ANILACAK
Erdal Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü:
2008 yılı dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir finansal krizin başladığı yıl olarak anılacaktır.
Bu krizin bize en önemli yansıması net karlılığımızın bir önceki seneye göre azalmasıdır. Entegre bir enerji şirketi olma hedefine doğru son 3 senedir çok emin adımlara ilerleyen Turcas'ın petrol ürünleri dağıtımı, petrokimya üretimi ve doğalgaz ithalatı ve ticareti ile iştigal eden iştiraklerinde petrol ve emtia fiyatlarının ani düşüşünün yarattığı stok kayıpları bu kâr azalmasının en önemli sebebidir.

ZARARIN SEBEPLERİ
Turcas 2008 yılı mali döneminde 49,1 Milyon YTL Operasyonel Kâr ve 45,2 Milyon YTL Net Kâr elde etmiştir. Operasyonel Kâr ve Net Kâr rakamları 2007 ile karşılaştırıldığında sırasıyla %55,3 ve %58,0 oranlarında düşmüştür. Kârlılık rakamlarındaki bu düşüşün üç ana medeni mevcuttur: (1) Turcas'ın %30 iştiraki olan Shell & Turcas Petrol A.Ş.'de üçüncü çeyrekteki petrol ve petrol ürünleri fiyatlarında görülen sert inişlerden dolayı birim marjların düşmesi, (2) Turcas'ın %25 iştiraki olan SOCAR & Turcas Enerji A.Ş.'nin Petkim'deki çoğunluk hisseleriyle bağlantılı olarak Petkim'in zararlarından kaynaklanan 12,5 Milyon TL ile sınırlı zarar, (3) Turcas'ın doğal gaz ithalat ve toptan satış iş kolunu oluşturan %100 iştiraki Turcas Gaz'da, yıl boyunca petrol fiyatlarına bağlı gaz ithalat fiyatının yurt içindeki referans gaz satış fiyatına oranla çok yüksek kalması sonucunda, oluşan zarardır. Bu zararlara rağmen Turcas,
31 Aralık 2008 itibarıyla bilançosunu kuvvetlendirmeye devam etmiş ve bilançosundaki Net Hazır Değerler 27,4 Milyon TL artarak 114,9 Milyon TL'ye ulaşmıştır. Turcas'ın 2007'de 523,4 Milyon TL
olan Toplam Varlıkları 2008'de 520,9 Milyon TL olarak belirlenmiştir.

TURCAS EN BEĞENİLEN ŞİRKET SEÇİLDİ
Turcas'ın %30 oranında hisselerine sahip olduğu ve 1 Temmuz 2006 itibarıyla faaliyete geçen
Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), geride bıraktığı süre içinde ulusal ve uluslar arası pek çok
başarıya imza attı.
Müşteri memnuniyeti ve sadakatinde ilk sıraya yerleşen firma, benzin satışları, 50 ppm motorin (eurodizel), farklılaştırılmış yakıtlar ve madeni yağlarda pazar lideri konumunu sürdürmüştür.
Taşıt Tanıma Sistemi'nde 250 bin araç kapasitesine ulaşarak rekor kıran Shell & Turcas, iki yıldır, Capital Dergisi tarafından sektörün “En Beğenilen Şirketi” olarak seçilmiştir.

SIFIR KÜKÜRT ORANINA SAHİP YAKIT SUNUYORUZ
2008 12 aylık dönemde de satışlarını artıran STAŞ'ın 2008'de Net Satışları 9,5 Milyar YTL, Operasyonel Kârı 267,5 Milyon YTL ve Net Kârı 177,1 Milyon YTL olarak gerçekleşmiştir.
2007 ile karşılaştırıldığında Net Satışlarda %26,1 oranında bir artış görülmektedir.
Bu artışa rağmen Operasyonel Kâr ve Net Kârda sırasıyla %29,7 ve %48,7 oranlarında düşüşler oluşmuştur. Operasyonel Kârlılık ve Net Kârlılıktaki bu düşüşlerin başlıca sebebi üçüncü çeyreğin
ikinci yarısında gözlemlenen petrol ve petrol ürünleri fiyatlarındaki sert düşüşler olmuştur. Petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü fiyat hareketleri satış maliyetlerini yükselterek STAŞ'ın kârlılığını azaltmıştır. 31 Aralık 2008 itibarıyla STAŞ'ın bilançosu büyümeye devam etmiş Toplam Varlıkları sene sonu ile karşılaştırıldığında %10,5 oranında büyüme kaydederek 2,1 Milyar YTL'ye ulaşmıştır. Aynı tarihte Kısa Vadeli Finansal Borçlar 509,9 Milyon YTL ve Hazır Nakit Değerler 30,1 Milyon TL olarak belirlenmiştir.
Bu birleşme ile geleceğe teknolojik üstünlükler ile hazırlanmayı, yeni ürünler ile ilave müşteriler kazanmayı, kısacası rekabet gücümüzü yükseltmeyi güvence altına aldığımızı daha önce sizlere aktarmıştım. Bunun en önemli göstergelerinden biri Shell V-Power teknolojisinin ardından Shell'in Katar'da yatırımını gerçekleştirdiği dünyanın en büyük GTL (Gas To Liquids - Gazdan Sıvıya Dönüşüm) tesisi ile günümüzde daha temiz enerjiye artan talebi karşılamak için attığı büyük adımdır. Sıfır kükürt oranına sahip bu yakıtın, Türkiye akaryakıt piyasasında tüketicilerimize sunarak, ilk uygulayıcısı olmaktan gurur duyacağız.

PETKİM, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ KİMYASAL PARKINA SAHİPTİR
ATAŞ iştirakimizdeki faaliyetler aynı düzeyde devam etmektedir. Turcas, hali hazırda 570.000 m3'lük depolama kapasitesiyle Akdeniz'in en büyük petrol ürünleri terminali olma özelliğini taşıyan ATAŞ'tan ilave gelir imkânı yaratacak yeni bir projeyi geliştirme aşamasındadır. 2009 yılı içinde olası gelişmeler hissedarlarımız ile paylaşılacaktır.
SOCAR & Turcas ortaklığımız 30 Mayıs 2008 itibarıyla Türkiye'nin tek petrokimya üreticisi Petkim'i
devralmış, şirketin küresel kriz ve düşen ürün fiyatları dolayısıyla 2008 sonunda zarar açıklamasına
rağmen çok yönlü ve etkili çalışmalarla kısa sürede önemli tasarruflar yapılmasını ve iyi sonuçlar
alınmaya başlanmasını temin etmiştir. Petkim, ürün yelpazesini genişleterek, katma değeri yüksek yeni ürünler üreterek, enerji, liman, baraj altyapısını, pazara olan yakınlığını ve kalifiye insan gücünü iyi değerlendirerek dünyanın en önemli kimyasal parklarından biri olma şansına sahiptir.
SOCAR & Turcas'ın Ceyhan'da yürüttüğü rafineri projesi, piyasa avantajları, hazır altyapı imkânları, maliyet unsurları ve Petkim'in hammadde ihtiyaçları dolayısıyla İzmir Aliağa'da Petkim sahasına kaydırılmış ve bu konuda SOCAR & Turcas Rafineri A.Ş. kurulmuştur.

2009"UN BİRİNCİ ÇEYREĞİNDE SAĞLIKLI BİR YAPI OLUŞTUĞUNU GÖRÜYORUZ
Enerji yatırım projelerimizdeki en önemli gelişme, yurtdışı sebeplerden dolayı ortağımız RWE'nin iştiraklerimizdeki payını satıp Türkiye faaliyetlerini sonlandırma kararının ardından bir başka büyük Alman enerji şirketi RWE ile gerçekleştirdiğimiz yeni ortaklık olmuştur. RWE ile seri şekilde yürütülen 800 MW Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santral Projemizde ortak olmanın yanı sıra kömür ve rüzgâra dayalı elektrik üretiminde de işbirliği imkânlarını geliştirmekteyiz.
2008 yılı başında öncü olarak girdiğimiz ve emekleme döneminde olan liberal doğalgaz ithalat ve toptan satış piyasasında nihayet 2009'un birinci çeyreği itibarıyla sağlıklı bir yapının oluşmaya başladığını gözlemliyoruz.

KRİZDEN GÜÇLÜ ÇIKMA İMKANLARINI DEĞERLENDİRİYORUZ
Bir yandan etkisini güçlü bir şekilde hissettiren global krizin sebep olduğu ekonomik yavaşlamanın neden olacağı kısa vadeli sorunlara çözüm üretirken bir yandan da uzun vadeli bakış açısı ile krizden güçlenerek çıkma imkânlarını değerlendiriyoruz.

Küresel ortaklarıyla, üstün teknoloji, operasyonel verimlilik, proje yönetimi, finansal kapasite, sağlık, çevre, emniyet ve sosyal sorumluluklarda uluslararası standartların uygulanması imkânlarına kavuşan Turcas, kendi bölgesel tecrübe ve saygınlığının avantajlarını kullanarak kötü piyasa şartlarında oluşan maliyet avantajlarından istifade ederek planladığı yatırımları daha hızlı ve daha ekonomik şekilde gerçekleştirme gayreti içindedir.

HEDEFİMİZ SIFIR HATADIR
Turcas kadrolarının şirketleri ile gurur duymaları, bağlılıkları, yaratıcılık ve girişimcilikleri bu ortaklıklara önemli katkı sağlarken, güçlü ortaklarımızın mükemmellik, kalite ve “Sıfır Hata Hedefi” gibi yaklaşımlarından istifade etmeyi ve aynı uygulamaları tüm işlerimizde tavizsiz yerine getirmeyi şirketimiz kendisine görev edinmiştir.

TURCAS GÜÇLÜ BİLANÇOCU İLE SERMAYE İHTİYACINI 2010 YILINA KADAR KARŞILAYABİLİR
Turcas, güçlü bilançosu ile bütün projelerinde kendi hissesine isabet eden sermaye ihtiyacını 2010 yılı sonuna kadar karşılayabilecek nakit imkânlara sahiptir.

Şirketimiz bir taraftan temettü dağıtmaya devam ederken bir taraftan da hissedarlarına uzun vadeli kazanç elde etmeleri için ölçek ve kârlılık arz eden yatırımları yapmaya devam etmektedir. Üst yönetimimizin sürdürdüğü aktif yatırımcı ilişkileri faaliyetleri kapsamında yatırımcılarımıza tüm safhalarda bilgi vermeye devam edeceğiz.

Değerli hissedarlarımız ve iş ortaklarımız,
Geldiğimiz noktada ve tüm aşamalarda bize duyduğunuz güven ve gösterdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. İçinden geçtiğimiz zorlu dönemde güvenin en önemli değer olduğunun bilincindeyiz. Stratejilerimizin ve iş modelimizin doğruluğuna ve tüm hissedarlarımıza gelecekte de değer yaratmaya devam edeceğimize olan inancımız tamdır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.