• BIST 85.316
  • Altın 249,256
  • Dolar 6,0767
  • Euro 6,7820
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

Travel Turkey rota belirliyor

Travel Turkey rota belirliyor
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla açılan Travel Turkey İzmir FuarI 2010 rotasını belirliyor.
SELAHATTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İZMİR- Bu yıl üçüncü kez düzenlenen ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın da katılımıyla açılan Travel Turkey İzmir Fuar ve Konferansı'nda turizmciler 2010 yılının rotasını belirliyor.
Turizmcilerin 2010 yılının rotasını çizen ve dünya turizmcisini İzmir"de buluşturan Travel Turkey İzmir 2009 Fuar ve Konferansı İZFAŞ, Hannover-Messe International ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB'ın işbirliğiyle düzenlendi.
Onur konukları Denizli ile Bosna Hersek olan fuara yaklaşık 140 uluslararası turizmci özel konuk statüsünde geldi.Fuara 17 ülkeden katılımcı, 13 ülkeden de satın alma heyeti konk oldu.
Açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, küresel ekonomik çöküş ve salgın hastalıklardan dolayı Türkiye'nin dışında, dünyada önde gelen 10 turizm ülkesinin yılı eksili bakiyelerle kapattığını söyledi.
Bakan Ertuğrul Günay "Dünya Turizm Örgütü'nün açıkladığı sonuçlara göre 15 Ekim 2009 itibariyle en büyük 10 turizm ülkesi arasında bir tek Türkiye yılı artıyla kapattı. Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre Türkiye en çok turistin ziyaret ettiği ülkeler sıralamasında yedinci, turizm gelirleri sıralamasında ise dokuzuncu sırada yer alıyor. Sektörün ilk 10 ülkesi arasında diğer dokuz ülke turist sayısında bir önceki yıla göre gerilerken Türkiye bu yıl 2008'den daha fazla turist çeken tek ülke oldu. Turizmden sağlanan gelir açısından ise 2008'e göre bir miktar gerileme var ama diğer ülkelere göre iyi durumdayız. Onlar kadar düşüş yaşamadık," dedi.
Türkiye'nin dünyanın önde gelen turizm ülkelerinden birisi haline gelmeye başladığını bildiren Günay, uluslararası yatırımcıları turizm tesisleri kurmaya davet etti.
Bakan Günay "Bu yıl turizme yeni alanlar tahsis ediyoruz. 4 ocakta teklifleri alınacak 48 yeni alan turizm yatırımlarına tahsis ediliyor. 32'si termal, 14'ü kıyı ve 2'si kış turizmine yönelik tesisler yatırıma açılıyor. Bu alanlarda yatırımların tamamlanmasıyla termal alanda Türkiye'ye 15 bin ilave yatak kazandırmış oluruz," şeklinde konuştu.
Dış turizmin yanısıra iç turizmi de geliştireceklerini söyleyen Günay, 2010'da da erken rezervasyon avantajını uygulamayı düşündüklerini ifade etti.
TÜRSAB yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy'a benzer bir turizm fuarının 2010 yılında Van'da da düzenlenmesini öneren Günay "Turizmi bir barış ve kardeşlik projesi olarak geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin doğusu da bilinmeyen bir turizm potansiyeline sahip. 2010'da Van'da bir turizm fuarı başlatalım. O insanlar da turizmin istihdam, barışma, bereket kapısı olduğunu görsünler," şeklinde konuştu.

“Çocuk büyüyor”
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Travel Turkey İzmir Fuarı"nın bir çocuk gibi hızla büyüyüp geliştiğini, bu gelişmeyi çocuğunun büyümesini seyreden bir aile büyüğü gibi gururla sevinerek izlediğini kaydetti.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, fuarın kentin yanı sıra ülkenin tanıtımına da büyük katkı sağladığını belirtti. İzmir"in turizm potansiyelini yeterli değerlendiremediğini vurgulayarak kentin yurt içi ve yurt dışında tanıtılması için "İzmir Tanıtım Stratejisi" oluşturduklarını ve çalışmaların son aşamaya geldiğini vurguladı.

“Tarih gün ışığına çıkıyor”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir"de duvarlar arasında kalan köklü tarihi gün ışığına çıkaracak çalışmalara hızla devam ettiklerini belirtti. Kentin turizm ve hizmet sektörü şemsiyesi altında gelişmesi için somut adımlar attıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, “Kentimizi deniz, güneş ve kum turizminin yanı sıra sağlık, fuarlar ve kongre turizmi ile çeşitlendirmek istiyoruz. Bu kentin büyümesini, gelişmesini, istihdamının artmasını istiyorsak 12 ay 365 gün turizm yapmak zorundayız. Yol haritamız bellidir. Bütün çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz” diye konuştu. İnciraltı ve Liman arkası Salhane Turan bölgesinde toplam 10 bin dönümlük alanın planlanmasının önemine değinen Kocaoğlu, “Arsa üretmeden İzmir turizminde hizmet sektöründe kalkınmadan bahsedemeyiz. Bu havanda su dövmek olur. Bu konuda Başbakanımızdan Bakanı"mıza kadar herkesten destek bekliyoruz. Bu iki alanın planlanması için ele ele vermemiz gerekiyor” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da fuarı 10 yıl düzenleme kararlaştırmış olduklarını ve bu yıl üçüncü yılını doldurduğunu bildirdi ve verilen destek nedeniyle fuarın süresinin uzayacağını ve fuarın İzmir"de kalacağını müjdeledi.

KKTC'NİN TEK DESTEKÇİSİ TÜRKİYE
Konuşmasında Türkiye'nin turizm ve ekonomideki büyük atılımlarının KKTC'yi güçlendirdiğini bildiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin dünyada her alandaki tek destekçisinin Türkiye olduğunu söyledi.
Türkiye'nin kayıtsız şartsız ekonomide, sosyal yaşamda, siyasal yaşamda, uluslararası ilişkilerde KKTC'nin en güçlü dayanağı olduğunu anlatan Talat, şunları söyledi:
"Türkiye'nin komşularıyla sıfır sorun politikası bölgede, Doğu Akdeniz'de, Orta Doğu'da, Avrupa Birliği'nin güneydoğusunda bir güvenlik alanı, bir barış alanı yaratma açısından son derece etkileri olabilecek bir politika. Kıbrıs da bu politikanın içinde. Odak noktası değil ama önemli bir bileşeni. Kıbrıs'ta çok önemli barış projesi 2004'te başarısızlığa uğradı. Birleşmiş Milletler'in birikimle elde ettiği, bütünlüklü çözüm planı ilk kez Kıbrıs tarihinde referanduma kondu. Ve ilk kez Kaadı zenginliği ile sivil mimaıbrıs tarihinde halk referanduma evet dedi. Kıbrıs Rum halkı ise kışkırtmayla hayır dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, barış politikasını sürdürdü. Geri adım atmadı, yan çizmedi. Sayın Başbakan da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyaretinde ABD Başkanı'na, BM yetkililerine Kıbrıs konusunda Türkiye'nin kararlılığını ifade etti."
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise konuşmasında, İzmir'in tarihi bir günü yaşadığını, fuara ekonomik çöküşe rağmen 430 katılımcının geldiğini, bu iş başladığında böyle bir başarı yakalanacağını ummadıklarını ifade etti.
İzmir'in turizmde geri kaldığı söylemini artık bıraktıklarını, eylem planlarının uygulanmaya başlandığını bildiren Demirtaş, İzmir'in çok yakında Akdeniz'in işaret noktası haline geleceğini söyledi.Konuşmaların ardından Anadolu Ateşi"nin gösterisi ilgiyle izlendi.
2008 yılında düzenlenen fuara 324 firma katılmış, dört günde 34 ülkeden 12.534 kişi fuarı gezmişti.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.