• BIST 91.589
  • Altın 214,044
  • Dolar 5,3345
  • Euro 6,0837
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 11 °C

TÖSHİD: Doğru model yaşar

TÖSHİD: Doğru model yaşar
TÖSHİD: Petrol fiyatları nedeniyle havacılıkta sıkıntı yaşanıyor. Koşullar ne olursa olsun doğru iş modeli yaşayacaktır. Bazı işbirlikleri olabilir

İSTANBUL- Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği -TÖSHİD, son günlerde havacılık sektörünü doğrudan ilgilendiren petrol fiyatlarının artışından kaynaklanan haberler üzerini açıklama yaptı.
TÖSHİD Yönetim Kurulu  Türk özel sektör sivil havacılığı, ülkemizdeki sivil havacılık sektörünün liberalleşme sürecinin hızlanması ve tamamlanması ile en optimum noktasına ulaşacağını belirten TÖSHİD yönetim Kurulu sonuçta bundan kazançlı çıkacak olan Türk halkı, sektörümüz ve Türkiye olacağını belirterek “Koşullar ne olursa olsun "Doğru iş modeli olan herkes yaşama hakkına sahiptir ve yaşayacaktır" Bu her sektör için geçerli olduğu gibi havacılık sektörümüz için de aynen geçerlidir” dedi.

PETROL FİYAT ARTIŞLARI MORAL BOZUKLUĞU YARATTI
TÖSHİD Yönetim Kurulu"nun yaptığı açıklama şöyle:

Son günlerde basın yayın organlarında sivil havacılık sektörümüzü doğrudan ilgilendiren bazı olumsuz haberler çıkmaktadır. Bu haberlerle ilgili olarak Yönetim Kurulumuz görüş belirtemeyi uygun bulmuştur.  Petrol fiyatlarının 150 dolara yaklaşması, ardından 90 dolara kadar düşmesi sürecinde yaşanan maliyet artışları doğal olarak sektörde bir moral bozukluğu yaratmıştır. Kamuoyuna yansıyan haberlerden de anlaşılacağı gibi bu moral bozukluğu Türkiye'nin yanı sıra dünyada da yaşanmaktadır.


BAZI YÖNETİCİLERİN BATIŞ HABERİ VERMESİ ÜZÜCÜDÜR

Böyle bir ortamda Türk sivil havacılık sektöründe sorumlu mevkiideki bazı yöneticilerin, bir çok şirketin batacağını ve geriye kendi şirketleriyle birilikte çok az şirketin kalacağını, bazı yöneticilerin de kendi şirketlerinin asla batmayacağını söylerken diğer şirketlerin batabileceği iması şeklinde algılanabilecek sözler sarfetmesi sektör mensuplarımız tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.


DİKKATLİ OLMA DÖNEMİNDEYİZ
Dünya finans sektöründeki  büyük kriz moralleri  daha da bozmuştur. Yaşanan bu krizler herkese herşeyi söyletebilir.  Dünyada yaşanan ekonomik ,acı bir gerçek var. Her sektörün, bu arada havacılık sektörünün de canı yanıyor.  Aynı gerçeğin yansımaları Türkiye'de de var. Böyle de olumsuzlukların   yaşandığı bir ortamda daha dikkatli, daha toparlayıcı ve daha bütünleştirici sözler söylemek gerektiği kanaatindeyiz.


TÜRK HAVACILIĞINDA İNANILMAZ BİR ENERJİ VARDIR
Ancak, bu arada belirtmek gerekir ki Türkiyenin de kendisine özgü gerçekleri vardır. Bu gerçekler Türkiye"yi son 20 yılda bir sivil havacılık ülkesi haline getirdi. Sektörden kimler geldi, kimler geçti. Kimler gitti, gidenlerin yerini kimler aldı. Bunları bilmek ve hatırlamak lazım.  .

Türkiye dinamik bir ülke. Türkiye içinde muazzam bir enerji ve potansiyel var. Aynı zamanda Türkiye bir turizm ülkesi. Buna ilaveten bir de insanımızın inanılmaz bir enerjisi ve örgütlenme kabiliyeti var. Dolayısiyle koşullar ne olursa olsun "Doğru iş modeli olan herkes yaşama hakkına sahiptir ve yaşayacaktır".. Bu her sektör için geçerli olduğu gibi havacılık sektörümüz için de aynen geçerlidir.


REKABET YANINDA İŞBİRLİKLERİ OLABİLİR
Bir gerçeği daha eklemekte yarar var. Büyüyen ekonomilerde ve gelişen sektörlerde hem dalgalanma, hem de konsolidasyon yaşanan bir gerçektir. Şirketlerin optimum ölçekte optimum karlılığı önemlidir. Bu nedenle havacılık sektöründe firmalar arası rekabetin yanında işbirliğinin ve ortaklıkların yaşanması da olası bir süreç olarak önümüzde durmaktadır. Doğru zamanda doğru adımların atılması önemlidir.


KAZANÇLI ÇIKACAK OLAN TÜRKİYE'DİR
Türk özel sektör sivil havacılığı, ülkemizdeki sivil havacılık sektörünün liberalleşme sürecinin hızlanması ve tamamlanması ile en optimum noktasına ulaşacaktır. Sonuçta bundan kazançlı çıkacak olan Türk halkı, sektörümüz ve Türkiye olacaktır ".

Saygılarımızla..

 

TÖSHİD- TÜRKİYE ÖZEL SEKTÖR HAVACILIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.