• BIST 103.408
  • Altın 229,804
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 10 °C

Topuz’dan Başbakan’a önerge

Topuz’dan Başbakan’a önerge
CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, İstanbul Tarlabaşı'nda proje değişikliği ile tarihi yapının bozulduğunu belirterek Başbakan'a öenrge verdi.

ANKARA- CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, İstanbul Tarlabaşı"nın tarihi ve kültürel değerlerinin korunmasından vazgeçilerek bölgenin projenin yüzde seksen (%80)"inin villa tipi konut, yüzde yirmi (%20)"sinin ise modern tasarımlı ticaret ve turizm mekanı yani otel, rezidans ya da plaza olarak planlanması nedeniyle başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a  cevaplandırması için önerge verdi.
Topuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama – Araştırma Merkezinin “Avrupa Birliği Uyum Programları Kapsamında Pilot Bölge Olarak Beyoğlu Çöküntü Alanlarının Aktif Kullanımı Amaçlı Rehabilitasyonu Projesi” adı altında yürüttüğü proje, 2004 yılında sonlandırıldığını belirtti.  Ancak, 2 – 3 yıllık bir emeğe dayanan, belli bir masraf ve zaman harcanan, tarihi ve kültürel değerleri koruyan, kentin sosyo- kültürel yapısına saygılı, bölge insanın mülkiyet hakkını gözeten ve önceliği kamu yararı olan bu sosyal proje; bölgede arsa ve arazi değerlerindeki artış ve rant beklentisi ile rafa kaldırılmış ve AKP hükümetleri döneminde çokça rastlandığı üzere bu bölgede, 16.03.2007 tarihinde Çalık Holding"e bağlı GAP İnşaata verilmiştir.  Bölgenin Çalık Holding"e bağlı GAP inşaata ihale edilmesinin ardından, Çalık grubu tarafından düzenlenen yeni projenin sakıncalarla dolu olduğunu bildirdi.


  T.B.M.M.  CUMHURİYET HALK PARTİSİ

 Grup Başkanlığı

 Tarih:  07.05.2008

  Sayı : 2898

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın R.Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.


Fevzi Topuz Muğla Milletvekili

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama – Araştırma Merkezinin “Avrupa Birliği Uyum Programları Kapsamında Pilot Bölge Olarak Beyoğlu Çöküntü Alanlarının Aktif Kullanımı Amaçlı Rehabilitasyonu Projesi” adı altında yürüttüğü proje, 2004 yılında sonlandırılmıştır.
Söz konusu projede;

Rehabilitasyon bölge sınırları ve eşikleri belirlenmiş; Avrupa Birliği ile uyum sürecine yönelik uluslararası kriterlere ve İstanbul imgesine yönelik planlama ve tasarım çalışmalarının temel ilkeleri oluşturulmuş; kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler ortaya konulmuştur.

Buna göre, tarihi konut alanlarının rehabilitasyonuna temel olabilecek fiziksel ve sosyo-kültürel verilerin toplanması ve değerlendirilmesine yönelik olarak, bölgeye verilecek işlevler; kültür, turizm, eğitim ve konut kullanımı olarak belirlenmiştir.

4 rehabilitasyon bölgesinin öngörüldüğü projeye göre; A bölgesi daha çok kültür ve turizm işlevleri ağırlıklı olurken, B bölgesi eğitim işlevlerine destek verebilecek öğrenci pansiyonu ağırlıklı işlevlerle donatılmıştır. C bölgesi ise yine kültür ve öğrenci pansiyonu işlevlerine dönüştürülürken, D bölgesinde kentsel rekreatif ve kültür ağırlıklı işlevlere ağırlık verilmeye çalışılmıştır. 

Ancak, 2 – 3 yıllık bir emeğe dayanan, belli bir masraf ve zaman harcanan, tarihi ve kültürel değerleri koruyan, kentin sosyo- kültürel yapısına saygılı, bölge insanın mülkiyet hakkını gözeten ve önceliği kamu yararı olan bu sosyal proje; bölgede arsa ve arazi değerlerindeki artış ve rant beklentisi ile rafa kaldırılmış ve AKP hükümetleri döneminde çokça rastlandığı üzere bu bölgede, 16.03.2007 tarihinde Çalık Holding"e bağlı GAP İnşaata verilmiştir. 

Bölgenin Çalık Holding"e bağlı GAP inşaata ihale edilmesinin ardından, Çalık grubu tarafından düzenlenen yeni projenin yüzde seksen (%80)"inin villa tipi konut, yüzde yirmi (%20)"sinin ise modern tasarımlı ticaret ve turizm mekanı yani otel, rezidans ya da plaza olarak planlandığı kamuoyuna yansımıştır.  

 

 Bu bilgiler ışığında;

 

1-İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ arasında yapılan protokol neticesinde hazırlanan ve 2 – 3 yıllık bir emek ve bilgi birikimi sonunda 2004 yılında teslim edilen rehabilitasyon projesinin uygulanmasından vazgeçilmesinin gerekçesi nedir?

 

 

 

 

2-Çalık Holding"e bağlı GAP inşaat tarafından hazırlanan dönüşüm projesinde, hangi tür bilimsel ölçütler esas alınarak bölgelendirme/bölümlendirme yapılmıştır?

3-Çalık Grubu projesinde belirlenen bölgelere ne tür fonksiyonlar (işlevler) yüklenmiştir?

4-Çalık Grubu projesinin üniversite, bilim ve meslek insanları ve özellikle halktan saklandığı iddiaları doğru mudur? Değilse, üniversite, bilim ve meslek insanları ile bölge halkının projenin içeriği ve işlevleri hakkında bilgi sahibi olmamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

5-Çalık grubunca hazırlanan projeye, projeden etkilenecek ve/veya etkilenmesi kuvvetle muhtemel yerel kullanıcıların (bölgede yaşayanların, çalışanların) katılımı neden sağlanamamıştır?

6-Bugün uygulanmakta olan söz konusu dönüşüm projesinden etkilenecek ve yer değiştirmesi gerekecek insanlar nereye taşınacaklardır?

7-Yürütülmekte olan proje, İTÜ tarafından hazırlanan proje ile karşılaştırıldığında, bölgenin sosyal, ekonomik, fiziksel olarak iyileştirilmesinde ne tür avantajlar sağlamaktadır?

8-İTÜ tarafından hazırlanan projede bölgenin deprem tehlikesinin ciddiyeti üzerinde durularak, deprem riskinin göz ardı edilemeyeceği belirtilmektedir. Çalık grubu tarafından hazırlanan projede ve ilgili raporlarda bu bölgenin deprem tehlikesi ve riski göz önüne alınmış mıdır?

9-Çalık grubu tarafından uygulanmaya başlanan dönüşüm projesinde bölgenin gerek fiziksel gerekse de sosyo-ekonomik özellikleri değerlendirildiğinde deprem, yangın, su baskını gibi afetlere hassas olan yapısının taşıdığı farklı riskler uygulamada göz önüne alınmış mıdır?

10-İTÜ tarafından bilimsel veriler ışığında uzun süren emekler sonucu hazırlanan “Avrupa Birliği Uyum Programları Kapsamında Pilot Bölge Olarak Beyoğlu Çöküntü Alanlarının Aktif Kullanım Amaçlı Rehabilitasyonu Projesi”nin rafa kaldırılıp, projenin yeniden Çalık grubuna hazırlatılması konusunda T.C Başbakanı olarak bir talimatınız olmuş mudur?


Tel: 0312  420 58 34 - 35  Faks:  0312 4206961
e-posta:  fevzi.topuz@tbmm.gov.tr  web: http://fevzitopuz.net/

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.