• BIST 101.568
  • Altın 260,193
  • Dolar 5,6723
  • Euro 6,3583
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 30 °C

Toprak’tan TMSF’ye suç duyurusu

Toprak’tan TMSF’ye suç duyurusu
Halis Toprak, TMSF aleyhine Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı’na yaptığı suç duyurularını açıklayarak "Adalete inancımız tamdır" dedi.

İSTANBUL- Halis Toprak, TMSF aleyhine Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı"na yaptığı suç duyurularını açıkladı. Halis Toprak açıklamasında “Şişli Savcısı Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunu da göz önünde bulundurarak TMSF yöneticileri aleyhine 30 seneye kadar hapis talebiyle dava açabilecektir. Sağduyusundan ve dürüstlüğünden şüphe duymadığımız Başbakanlık müfettişlerinin gerçekleri aydınlatmakta tereddüt etmeyeceklerine inancımız tamdır” dedi.

Halis Toprak'ın TMSF aleyhine yaptığı suç duyuruları için basın açıklamas ı şöyle:

BASIN AÇIKLAMASI - 23.09.2009

Halis Toprak'ın TMSF yöneticileri aleyhine yaptığı suç duyuruları ve basın açıklamaları üzerine Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı devreye girerek Halis Toprak'ın dilekçelerini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderip gereğinin yapılmasını talep etmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dilekçeler Şişli Cumhuriyet Başşavcılığı'nın 2009/53728 soruşturma numarasına kaydedilip, Savcılık tarafından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık makamından soruşturma izni talep edilmiştir. Kısa bir süre içinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı onayıyla Başbakanlık Teftiş Kurulu'na bağlı müfettişler TMSF aleyhine Halis Toprak'ın suç duyurularını araştırmak üzere Başbakanlığa sunulmak üzere rapor düzenleyeceklerdir. Başbakanlık müfettişleri tarafından hazırlanacak raporun sonucuna göre Başbakanlık makamı TMSF yöneticileri için soruşturma izni verebilecek, Şişli Savcısı Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunu da göz önünde bulundurarak TMSF yöneticileri aleyhine 30 seneye kadar hapis talebiyle dava açabilecektir. Sağduyusundan ve dürüstlüğünden şüphe duymadığımız Başbakanlık müfettişlerinin gerçekleri aydınlatmakta tereddüt etmeyeceklerine inancımız tamdır.
Halis Toprak'ın TMSF aleyhine yaptığı birçok suç duyurusundan birkaçını aşağıda belirtiyoruz:

- Bizzat Toprak Grubu tarafından 3 milyon 100 bin Amerikan Doları'na satışı gerçekleştirilen Toprak Grubu'na ait tekne için TMSF tarafından aracı Celal Sadıkoğlu'na satış bedelinin yüzde 7'sine tekabül eden 217 bin Amerikan Doları tutarında haksız şekilde ödemenin Toprak Grubu'nun bilgisi dışında ve grubumuzdan gizlenerek yapılmasi ve bu tutarın Toprak Grubu borcuna eklenmesi sebebiyle görevi kötüye kullanma suçu nedeniyle 6 sene hapis talebiyle Ahmet Ertürk ve 11 TMSF yöneticisi aleyhine yapılan suç duyurusu. Hatırlanacağı üzere bizzat TMSF'nin sattığı 150 milyon Amerikan Dolar tutarındaki Uzan Grubu'na ait tekne satışlarıda dahil olmak üzere yüzde 7 tutarındaki dünya tarihinde eşi görülmemiş bir komisyon oranına tekabül eden 10.5 milyon Amerikan Doları Ahmet Ertürk ve Fethi Çalık'ın yakın dostu aracı Celal Sadıkoğlu'na haksız şekilde ödenerek kamu zarara uğratılmıştır. Bazı TMSF yöneticilerinin aracı Celal Sadıkoğlu'nun trilyonluk Ferrari ve Lamborgini lüks araçlarıyla gece gezmeleri yaptığı basın mensupları tarafından köşe yazılarında dile getirilmiştir.

- Toprak Grubu'nun işadamı Mehmet Hattat'tan 2 milyon 200 bin Amerikan Doları yazılı teklif aldığı helikopteri tekliften 5 gün sonra Mehmet Hattat'a TMSF ihalesiyle 1 milyon 915 bin Amerikan Doları'na 285 bin Amerikan Doları eksik bedelle satılmasıyla ilgili olarak ihaleye fesat karıştırma suçuyla 18 sene hapis talebiyle Mehmet Hattat, Ahmet Ertürk ve TMSF yöneticileri aleyhine yapılan suç duyurusu. 285 bin Amerikan Dolarlık fark Halis Toprak'ın hükümet yetkililerine durumu yazılı olarak bildirmesi üzerine, helikopterin ihale edilmesinden 5 ay sonra Mehmet Hattat'tan TMSF'nin tehdidiyle zorla tahsil edilmiştir.

- TMSF"nin el koyduğu veya protokol imzalanan Toprak Grubu'da dahil şirket yönetimlerine; konunun uzmanı olup olmamasına bakılmaksızın, ilgili, ilgisiz fakat TMSF yöneticilerinin yakını, dostu ya da hısımı olan kişilerin atanarak bu kişilerin haksız kazançlar elde etmeleri sağlanması nedeniyle 20 TMSF yöneticisi aleyhine yapılacak suç duyurusu. Sadece Toprak Grubu'na 2004 - 2008 yılları arasında atanan 16 tane yönetici ve denetçiye Toprak Grubu tarafından 2 milyon TL (2 trilyon) ücret ödemesi yapılmıştır ve bu 16 yönetici aynen bankamatik memuru gibi sadece Toprak Grubu'ndan maaş almış, traji komik bir şekilde şirketlerimize dahi gelmemişlerdir. Toprak Grubu'na sözde yönetici olarak atanan bu kişilerin birçoğu aynı şekilde TMSF'nin el koyduğu veya protokol imzaladığı 15 hakim ortak şirketine de yönetici ve denetçi olarak atanmıştır. 15 hakim ortağında bu bankamatik yöneticilerine Toprak Grubu gibi 2 milyon TL ödeme yaptığını düşünerek toplam 30 milyon TL (30 trilyon) tutarındaki ücret ödemelerinin ilgili hakim ortak şirketlerinin ve kamunun zarara uğratılması nedeniyle soruşturulması talep edilmiştir. Toprak Grubu'na ve diğer hakim ortak şirketlerine yönetici olarak atanan kişilerden bir tanesi ise TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün çocukluk arkadaşı olan Erol Koç isimli Fransız vatandaşı bir şahıstır. Bu kişinin maaşını, maaş artışını ve gelir vergisi cezasını dahi TMSF zorla Toprak Grubu'na ödetmiştir. Erol Koç'un 2004 yılında Ahmet Ertürk'ün çağrısı üzerine yerleşik olduğu Fransa'dan Türkiye'ye gelmesininde ayrı bir soruşturma konusu olduğunu düşünüyoruz. Toprak Grubu yönetimine geçtiğimiz ay el koyan TMSF'nin ilk icraatıda grubumuza atadığı yöneticilere son model 10 adet trilyonlarca değerinde Audi A-8 lüks araç siparişi vermek olmuştur.

- SPK lisanslı Vakıf Gayrimenkul ve Değerleme şirketine TMSF tarafından 2002 yılında yaptırılan değerlemeye göre İstinye Aslanlı Köşk'ün değeri 24 milyon TL olarak belirlenmiştir. İstinye Aslanlı Köşk TMSF tarafından 7 sene önce yaptırılan değerlemenin altında 2009 yılında 21 milyon TL muhammen bedelle TMSF tarafından satışa çıkarılıp işadamı Remzi Gür'e 2002 yılında yapılan değerlemenin altında 23 milyon TL'ye daire fiyatına ihale edilmiştir. Uluslararası değerleme şirketleri tarafından 140 milyon TL ekspertiz değeri belirlenen, emlak uzmanları tarafından Türkiye'nin en değerli gayrimenkullerinden biri olarak gösterilen 10,200 metrekare büyüklüğündeki İstinye Aslanlı Köşk'ün metrekaresi 1,400 Amerikan Doları'na Ahmet Ertürk'ün yakın dostu Remzi Gür'e daire fiyatına satılmasıyla ilgili olarak ihaleye fesat karıştırma suçuyla Ahmet Ertürk ve 10 TMSF yöneticisi hakkında 18 sene hapis talebiyle yapılan suç duyurusu. Ayrıca savcılıktan TMSF yöneticilerinin 3628 sayılı yasaya göre tüm malvarlığına tedbir koyulması ve görev süresi birkaç ay sonra sona erecek, ailesi İsviçre'de yaşayan Ahmet Ertürk'ün yurtdışına çıkışının yasaklanması talep edilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile arz olunur.

Toprak Grubu

Tel: 0212 275 2501 - 0505 569 6111

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.