• BIST 95.884
  • Altın 242,196
  • Dolar 5,8899
  • Euro 6,5682
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

Topbaş'tan Taksim tepkisi

Topbaş'tan Taksim tepkisi
Topbaş: Danıştay 6. Daire İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin Taksim Yayalaştırma Projesi'nin iptali için yeni plan yapma yetkimiz ve sürecimiz var.

İSTANBUL- Danıştay 6. Daire İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin Taksim Yayalaştırma Projesi'nin iptaline ilişkin aldığı kararla ilgili olarak konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Orada iptal edilen planlarla ilgili bizim de yeni plan yapma yetkimiz ve sürecimiz var. Çünkü bu yetkiyi  İstanbullulardan aldık. İBB Meclisinin bunu yapma yetkisi var" dedi.Eminönü Yeni Camii önünde yapımı tamamlanan Yeni Camii Meydanı’nın hizmete alım törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılış programından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“TAKSİM KARARININ İPTALİNİ ANLAMAK GÜÇ”

Bir gazetecinin, “Danıştay 6. Daire, İstanbul 1. İdare Mahkemesi Taksim Yayalaştırma Projesi'ni iptal etti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklinde ki soruya başkan Topbaş şu cevabı verdi: “Tabi bunun hukuki süreci devam ediyor. Bir üzüntümü de dile getirmek istiyorum. Bir belediyenin yerel yönetimlerin hizmet yapmasının ne kadar zor olduğunu ortaya koyan bir karar bu esasında.”

Taksim Yayalaştırma Projesi’nin İBB Meclisi’nde Oybirliği ile geçtiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “İstanbulluların yetki vererek İstanbul Meclisine gönderdiği meclis üyelerinin oybirliğiyle geçmiş bir karardı bu. Tüm siyasi partilerimiz destek vermiş. Biz de Koruma Kurulumuza göndermişiz. Koruma Kurulumuzdan onay verdiği bir projenin nasıl iptal edildiğini anlamak zor. Bu projeyi STK’lara anlatmamıza rağmen, İBB sitemize koymamıza rağmen, meclisimizde mutabakatı olmuş bir kararın iptalini anlamak gerçekten güç” diye konuştu.

“ENGEL TANIMIYORUZ, ENGELLİ KOŞUYA ALIŞTIK”

Yerel yöneticiler olarak yaptıkları tüm hizmetleri İstanbullular daha rahat, daha konforlu bir yaşam sürsün diye yaptıklarını belirten Başkan Topbaş cevabını şöyle sürdürdü: “Bizim önümüze de bir takım engeller konursa hizmet edemez ve zamanı kaçırırız. Dünya hızla değişiyor. Dünyada ki bu hızlı değişimi yakalayamaz, diğer kentlerle olan yarışa giremezsek şehrimizi dünyada adından söz ettirecek bir şehir haline nasıl getirebiliriz?”.

İstanbul’un 15 milyonu geçen nüfusuyla birlikte her geçen gün yeni hizmetlere ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Bizler İstanbul’daki trafik ve yaya işleyişinin sorunsuz hale getirmek için de bu tür projeleri yapmak zorundayız. Danıştay’ın aldığı bu kararı vatandaşlarımız da görüyor. Ve ben inanıyorum ki vatandaşlarımız tavırlarını bizden yana koyacaktır. Ve bizim hizmet ederken de ne kadar zorluk çektiğimizi anlayacaktır. Bizler engelli koşuya alıştık artık. Engel tanımıyoruz.”

“İSTANBUL İÇİN YETKİYİ İSTANBULLULARDAN ALDIK”

Danıştay’ın verdiği iptal kararının Taksim Yayalaştırma Projesi’ni etkilemeyeceğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Orada alt geçit faaliyetine devam edecektir. Herhalde toprak dolduracak halimiz de yok. Proje bitmiştir. Hayata geçmiştir. Zemin çalışmasını da yapma imkânımız var. O çalışma da yakında başlayacak. Orada iptal edilen planlarla ilgili bizim de yeni plan yapma yetkimiz ve sürecimiz var. İBB Meclisinin bunu yapma yetkisi var. İstanbul için ne gerekiyorsa yapacağız. Biz çünkü bu yetkiyi aldık İstanbullulardan. Danıştay’ın verdiği bu kararı da bir engel olarak görmüyoruz.”

“Yanlışta ısrar etmeyiz” diyen Başkan Topbaş sadece Taksim Yayalaştırma Projesi değil başka yerlerle ilgili olarak da yargıya götürülen projeler olduğunu hatırlattı. İstanbul’daki tüm projeleri katılımcı yönetim anlayışıyla yaptıklarını, iptal edilmiş projeleri de yeniden yaptıklarını söyledi.

İBB’DE YENİ GENEL SEKRETER HAYRİ BARAÇLI

 Gazetecilerin İBB Genel Sekteri Adem Baştürk'ün emekliye ayrılması konusuna ilişkin sorusu üzerine Başkan Topbaş, şunları söyledi: "Prof. Dr. Adem Baştürk, uzun yıllar İstanbul'a hizmet etmiş, çok kaliteli, akademik kariyeri olan bilgi birikimiyle dolu bir insan. Sayın Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde de Büyükşehir’de bulunmuş ve daha sonra parlamentoda çalışmış. Daha sonra İcranın başı olarak görevlendirdiğimiz, kendisinden çok istifade ettiğim çok deneyimli bir kişi. Kendileri hepinizin bildiği gibi bir kaza geçirmişti. O kazanın verdiği bir rahatsızlık var. Onun tedavisi devam ediyor. Zaten yaş haddi de gelmek üzereydi. Devamlı kendisi bizden bu konuda müsaade istedi. Biz hep beklettik. Aman seçimlerden sonra bakarız diye bir ricamız oldu. Bizi kırmadılar sağ olsunlar. Şimdi de emeklilik dilekçelerini verdiler. Hayırlı olsun."

İBB Genel Sekteri olarak atanacak kişiyle ilgili bilgi veren Başkan Topbaş, "İBB Genel Sekreteri olarak Adem Baştürk'ün yerine şu anda İETT Genel Müdürlüğümüzü yapan Doç. Dr. Hayri Baraçlı'yı düşündük. O genç bir arkadaşımız, akademik deneyimi ile birlikte endüstri mühendisi ve çok yönlü bir insan ve kendisinin de bu işi başarabileceğine inanıyoruz. Gerçekten İETT'de çok ciddi çalışmalar yaptı. İETT'yi belli bir seviyeye getirdi. İETT'nin hizmet anlayışını oluşturdu. İBB'de de beraber çalışmaya devam edeceğiz. Toplantılarımıza da katılıyordu. Belediyenin hafızasını bilen bir kişi. İnşallah Hayri Baraçlı'yla ilgili atamasını imzalayıp İçişleri Bakanlığı'na göndereceğim" diye konuştu.

Hayri Baraçlı kimdir

Hayri Baraçlı, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1989 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde tamamladı. Kalite Yönetimi, Finansman, Yatırım Planlaması, Mühendislik Ekonomisi derslerini Yıldız Teknik Üniversitesi ve Hava Harp Okulu’nda veren Yrd. Doç. Dr. Baraçlı, 1999 yılından beri aynı üniversitede Endüstri Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

Dr. Baraçlı, ayrıca, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Proje Koordinatörlüğü, Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Danışmanlığı, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Güreş Federasyonu Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri bulunan Baraçlı, kamu ve özel sektörlerde Stratejik Yönetim ve Planlama, İşletme Yönetimi, Yeniden Yapılandırma, Reorganizasyon ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Yatırımların Fizibilitesi ve Etütleri, Verimlilik Yönetimi gibi konularda çalışmaları bulunmaktadır.

Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı, Halkla İlişkiler Koordinatörü ve İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulunan Dr. Baraçlı, İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

“SU PROBLEMİ YAŞAMAYACAĞIZ”

Başkan Topbaş İstanbul’a düşen her damlanın İstanbul’un lehine olduğunu, yağan yağmurun da bu açıdan parklar ve barajlar açısından önemli olduğunu söyledi. Geçtiğimiz Pazar günü Orman ve Su İşler Bakanı, Devlet Su İşleri ve İSKİ ile değerlendirme toplantısı yapıp yol haritası çizdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’un susuz kalmayacağına ilişkin kararlar aldık. Zemin suları barajlara katkı sağlıyor. Günde 2.5 milyon metreküp su kullanıyoruz. Enerjide de dışa bağımlıyız. Kaynakları doğru kullanmamız gerek. Enerji akaryakıt tasarrufunu devamlı ikaz ediyoruz. Suyun musluğa gelene kadar bize maliyetinin yüzde 85’i enerjidir. Yağmurlar devam edecek. Katkı sunacak. Su problemi yaşamayacağız, tedbirliyiz.”Melen Barajı’nın 1.hattından su geldiğini ve 2.hattının da Haziran’ın başında hizmete gireceğini kaydeden Başkan Topbaş, “Bu yeni hat İstanbul’un suyuna önemli bir katkı sağlayacak” dedi.

İSTİKLAL CADDESİ’NDE YENİ DÜZENLEME

Caddenin altından geçmişte yapılan bir galerinin geçtiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Geçmişte yapılan bu galerinin harç bağları, tramvayın ve büyük araçların geçmesiyle yaşanan titreşimden dolayı dökülüyor bu da üst yapıda çökmelere sebep oluyordu. Biz burayı koruma kurullarından izin alarak onardık ve o problemi çözdük. Yoldaki yeni düzenlemeyle tramvay rayları da titreşimsiz hale gelecek. Zemin Sultanahmet’teki gibi granitten olacak ancak daha küçük parçalardan oluşan bir zemin olacak” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.