• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

TOKİ'den Ataköy'e yeni ihale

TOKİ'den Ataköy'e yeni ihale
TOKİ, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle ihalesi son anda durdurulan arsaların satış ve kiralanması için yakında yeniden ihale açacak..

İSTANBUL- Toplu Konut İdaresi TOKİ, İstanbul'un Bakırköy ilçesi Ataköy sahilinde yer alan, kamuoyunda tartışmalara yol açan ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle ihalesi son anda durdurulan arsaların satış ve kiralanması için yakında yeniden ihale açacak..
TOKİ'den verilen bilgiye göre Ataköy'deki arsanın satış işlemi için DATİ Yatırım Holding A.Ş.'ce TOKİ aleyhine açılan davada daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren İstanbul 5. İdare Mahkemesi, TOKİ'nin savunmasından sonra red kararı verdi.
TOKİ'nin savunmasında “satış işleminin hukuka ve kamu yararına uygunluğunun gerekçelerini detaylı olarak açıkladığı” belirtilirken, İstanbul 5. İdare Mahkemesinin 11 Eylül 2009 tarihli 2009/1302 esas ve 2009/1318 sayılı kararı ile arsanın satış işleminin önünde hukuki bir engel kalmadığı ifade edildi.
TOKİ, mahkemenin 13 ağustosta aldığı yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle arsaların satış ve kiralanması için 19 ağustosta düzenleyeceği ihaleyi ihale bildirilen tarihten iki gün önce iptal etmişti.
TOKİ'nin internet sitesinde yer alan duyuruda da “Ataköy sahilinde bulunan, 564 ada 151 parsel sayılı taşınmazın satışına ilişkin işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açılmış olan dava İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin 11 Eylül 2009 tarih ve 2009/1302 esas, 2009/1318 sayılı kararı ile reddedilmiş olduğundan anılan mahkemece verilmiş olan yürütmeyi durdurma kararı kendiliğinden ortadan kalkmıştır. Ataköy sahilindeki 564 ada 158 (11 bin 950,72 metrekare), 161 (11 bin 950,72 metrekare) ve 162 (40 bin 729,66 metrekare) parsellerin satışı ve 564 ada 160 (59 bin 799,89 metrekare) parselin kiralaması ile ilgili ihale duyurusu yakın bir tarihte ilan edilecektir,” denildi.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce AA'ya Ataköy sahil şeridindeki arazilerin kiralanması ya da satışıyla sahilin halka kapatılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirmiş ve arazinin 28 yıldır işgal altında olduğunu, hiç bir zaman halkın kullanımına açık olmadığını söylemişti.
Yörede oturanlar, söz konusu alanın yeşil alan olarak ilan edilmesini isterken, TOKİ Başkanı, gerekli yeşil alanı ayırdıklarını, kalan bölümün devlete gelir olarak değerlendirilmesini istediklerini bildirmişti.
19 ağustostaki ihale sırasında sahil şeridinde yer alan 94 bin metrekarelik üç parsel arazi için 517 milyon lira muhammen bedel belirlenmişti.
Açık artırma usulü ile ihaleye çıkatılan araziyi alacak olan yatırımcılar, 2 emsal değerdeki araziye 188 bin metrekare inşaat yapabilecekti.
İhaleyi kazanan yatırımcılar, arazide otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, gösteri spor ve eğlence tesisleri, turizm ve rekreasyon alanlarında akaryakıt satış birimleri, sağlık kulübü gibi tesisler inşa edebilecekti.
Arsa daha önce SİNPAŞ'a satılan arsa ile Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat (DATİ)'a kiraya verilen arazilerin arasında yer alıyor.
1981 yılında Emlak Bankası'nca birinci sınıf tatil köyü, otel, turizm kompleksi, gazino, alışveriş merkezi, kongre tesisleri, akaryakıt üniteleri, spor ve eğlence tesisleri vb. kurulmak üzere 33 yıllığına kiraya verilen arazi yatırımcı firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle 1992 yılında mahkemelik oldu.
2008 yılında sonuçlanan davada TOKİ haklı bulunarak düşük kira bedeliyle yıllarca devletin arazisini kullanan işletmeler tahliye edildi.
TOKİ'nin satışa çıkarttığı bu üç arsanın dışında, Bakırköy Zeytinlik Mahallesi Ataköy sahilindeki 59,7 dönümlük arsanın da 49 yıllığına kiraya verilmesi öngörülmüştü.
Turizm-rekreasyon alanı imarlı ve 2 emsal değerli arsaya 119 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.