• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 13 °C

TOKİ: Kuleleri ortaklar engelledi

TOKİ: Kuleleri ortaklar engelledi
TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Tulip Gayrimenkul'ün uyguladığı projelerle ilgili fesih kararı verilmesi iş ortaklarından kaynaklandı"

ANKARA -Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar Tulip Gayrimenkul'ün uyguladığı projelerle ilgili fesih kararı verilmesinin tamamen işi üstlenen ortaklıkların arasındaki sorundan kaynaklandığı bildirdi.
Bayraktar, "Bu işi yapacak adi ortaklığın temsil ve ilzam yetisi ortadan kalktı" dedi.
Emlak Konut GYO'nun Hollanda merkezli Tulip Gayrimenkul ile Bahşehir'de hasılat paylaşımı yöntemiyle uyguladığı projeye ilişkin sözleşmenin feshiyle ilgili, "Yaklaşık 4 yıldır yardımcı olduk. İşlerini yoluna koyduk. Satışları arttı ama ortaklar arasında problem var. Muvafakat vermiyorlar. Daha fazla yardımcı olmak elimizden gelmiyor, kamu menfaatini korumak noktasındayız" dedi.
Bayraktar, ortaklığın mahkemeye başvurması halinde mahkemenin vereceği karara uyacaklarını bildirdi.
Bu arada Emlak Konut GYO'den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yüklenicinin iş programını ciddi boyutta aksattığı, iş bitim süresinin 19 Mayıs 2010 olmasına karşın inşaattaki ilerleme oranının ortalama yüzde 10,17'de kaldığı bildirildi.
Emlak Konut GYO ile Tulip-FMS-Mertkan-İlci Adi Ortaklığı arasında 3 Ağustos 2006'da "İstanbul Ispartakule 3. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" sözleşmesinin akdedildiği, 17 Ağustos 2006'da yer tesliminin yapıldığı hatırlatılarak, sözleşme uyarınca yer tesliminden itibaren 900 takvim gününde işin bitirilmesi gerektiği kaydedildi.
Sözleşme uyarınca 2 Şubat 2009 olan iş bitim tarihinin, yükleniciye 471 gün süre uzatımı verilerek 19 Mayıs 2010'a uzatıldığı anlatılan açıklamada, "Yüklenici iş programını ciddi boyutta aksatması sebebiyle defalarca uyarılmış, buna rağmen işi kabul edilen sürede bitiremediği gibi iş, fesih tarihinde yüzde 5 mertebelerinde kalmıştır" denildi.
Yapım ruhsatlarının da dahil edildiği 29 Nisan 2010 tarihi itibariyle düzenlenen ve 13 Mayıs 2010'da Emlak Konut tarafından onaylanan İnşaat İlerleme Durum Tespit Tutanağına göre de ilerleme oranının yüzde 10,17 olduğu belirtilen açıklamada, projede Emlak Konut tarafından satışı onaylanan 225 adet olan konutun satış bedeli toplamının da 40 milyon 569 bin 83 lira olduğu ifade edildi.
Yüklenici ortaklıklar arasında hukuki sorun bulunduğu belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi:
"Öte yandan, adi ortaklığı oluşturan firmalardan İlci İnş. Sah. Ve Tic. Ltd. Şti., hissesini şirketimiz onayı bulunmadan 15 Ocak 2008'de Mertkan İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti'ye devretmiş, Mertkan İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti'de Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2007/616 E. 2009/143 K. sayılı kararı ile iflas etmiş ve iflas kararı kesinleşmiştir.Dolayısıyla Adi Ortaklık tasfiye sürecine girmiştir. İhaleye katılım için gerekli 'İş Deneyim Belgesi' Mertkan İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından verildiğinden sözleşmenin ilgili maddeleri uyarınca iş deneyimi bulunan başka bir firmanın adi ortaklığa alınması aksi halde sözleşmenin feshedileceği Adi Ortaklığa ihtar edilmiştir.
Daha sonra pilot ortak Tulip Gayrimenkul A.Ş'nin hissedarları tarafından şirketimize gönderilen ihtarnamede hisselerinin hukuka aykırı işlemlerle diğer şirket yetkilileri tarafından kendi adlarına geçirildiği, bu konuda açılan davanın lehlerine neticelenerek hisse devrinin iptaline, yokluklarında gerçekleşen Genel Kurul toplantısının butlan nedeniyle iptaline, Genel Kurul toplantısında alınan karar ile oluşturulmuş imza sirkülerinin de iptaline karar verildiği, karar aksine işlem yapılmaması hususu şirketimize ihtar edilmiştir. Ayrıca Adi Ortaklığı oluşturan diğer firma FMS Mimarlık Ltd. Şti. yetkilileri ve Tulip Gayrimenkul A.Ş. yetkilileri arasında da gerek cezai gerekse hukuki bir çok davanın derdest bulunduğu tespit edilmiştir."
Açıklamada, "İstanbul Ispartakule 3. Bölge Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi Sözleşmesi"nin arsa satışı temelinde inşaat yapım sözleşmesi olduğu belirtildi ve "Kesinlikle Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi değildir. Fesih işlemlerinde sözleşmedeki prosedüre riayet edildi" denildi.
Fesih işlemi nedeniyle yüklenicinin inşaat, satış gibi tüm faaliyetlerini devam ettireceği iddialarının hukuki temelden yoksun olduğuna dikkat çekilen açıklamada, yüklenicinin Tulip Turkuaz Projesi kapsamında konut satış yetkisinin fesih tarihinden itibaren kaldırıldığı ve satışların durdurulduğu bildirildi.
Şu anda Emlak Konut GYO dışında konut satışına yetkili bir kişi veya kurum bulunmadığı, şirketin onayı olmaksızın yapılacak satışların şirketi bağlamayacağı vurgulanan açıklamada, Emlak Konut GYO'nun halihazır konut alıcılarına karşı yükümlülüklerinin devam edeceği ve gerekli tedbirlerin süratle alınacağı kaydedildi.
Yüklenicinin inşaat ve satış işlemlerine devam etmesinin mali-idari ve cezai sorumluluklarını gerektireceği ifade edilen açıklamada, "Bu konuya ilişkin Cumhuriyet Savcılığı nezdinde yapılacak şikayet hakkımız başta olmak üzere tüm yasal haklarımızı saklı tutuyoruz" denildi.
Firmanın iddialarının aksine fesih kararının, Emlak Konut GYO'nun tüm diğer iş ve işlemlerinde olduğu gibi Yönetim Kurulu üyelerinin oybirliği ile alındığı bildirildi.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.