• BIST 95.255
 • Altın 266,714
 • Dolar 5,7958
 • Euro 6,5988
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 28 °C

TOBB turizmcileri suçladı

TOBB turizmcileri suçladı
Antalya Belek’te sekiz yıl aradan sonra düzenlenen Turizm Arama Konferansı’nda turizmcilerle TOBB arasında meslek yasası tartışması yaşandı.

ANTALYA- Antalya Belek’te sekiz yıl aradan sonra düzenlenen Turizm Arama Konferansı’nda turizmcilerle TOBB arasında meslek yasası tartışması yaşandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu turizmcilere ağır suçlamalarda bulundu. TOBB Başkanı, turizm sektörü için meslek birliği isteyen turizmcileri "etiket peşinde olmak" ile suçlayarak “Bunun tek yolu  beni devirmekten geçer” dedi. Ayrı bir meslek yasası ve birlik isteyen turizmcilere TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gücünüzü dağıtmadan TOBB çatısı altında çalışmalarınıza devam edin" çağrısı yaptı.

TURİZM Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Turizm Meclisi’nin koordinatörlüğünde düzenlenen ’Turizm Arama Konferansı’nda ’Turizm meslek yasası ve birlik’ tartışması yaşandı. Turizm sektörünü aynı çatı altına toplayacak ve meslek standartlarını oluşturacak ’Turizm Meslek Yasası’nın çıkmasını bu yasa kapsamınad da ’birlik’ kurulmasını isteyen otel işletmecileri ile TOBB karşı karşıya geldi. Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın hasta olması nedeniyle katılamadığı arama konferansı, 29 Şubat-1 Mart tarihlerinde Antalya Belek’te Ela Quality Resort Oteli’nde düzenlendi.

TURİZMCİ YASA VE BİRLİK İSTİYOR:
Sekiz yıl aradan sonra düzenlenen Turizm Arama Konferansı’nın kapanışında konuşan ve sektörün Türkiye için önemini vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na "Madem bu sektör bu kadar önemli, o zaman önümüzü açın" itirazı geldi. Akdeniz Otelciler Birliği eski Başkanı Osman Ayık tarafından dile getirilen talep, turizm sektöründe uzun süredir tartışılan ’birlik kurma’ çabasını da yeniden tartışmaya açtı. Ayrı bir meslek yasası ve birlik isteyen turizmcilere TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Yasanın çıkarılamayacağı" yanıtını verdi. Hisarcıklıoğlu, TOBB’un iş dünyasının çatı örgütü olduğunu belirterek, "Ne istiyorsanız yapmaya hazırız, paraysa para, hükümetten kiminle görüşmek istiyorsanız bana gelin" dedi. Sektörlerin güçlerini dağıtmadan TOBB çatısı altında çalışmalarının devam etmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, turizmcileri ’etiket meraklısı’ olmakla itham ederek, "Denizciler de ayrı bakanlık istiyordu, bunun gerekli olmadığı da görüldü" dedi.

TOBB KARAR VEREMEZ:
TOBB’un çatı örgüt olduğunu kabul eden turizmciler ise, "Bu sektörün bir standarta kavuşturulması ve ona göre işlemesi gerekiyor. Bir kişinin ahçı, otel yöneticisi olup olmayacağına TOBB karar veremez, bunun meslek birliği tarafından yapılması gerekir" görüşünü dile getirdi. Sektör temsilcileri 5 yıldızlı bir otelin standartlarını düşürdüğünde yıldızının da düşürülmesi gerektiğini ancak bunu TOBB’un değil, meslek örgütünün yapması gerektiğini ettiler.

Turizm altın sektör

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, istihdam ve gelir açısından turizmin altın sektör konumunda olduğunu söyledi. Turizmin net döviz geliri açısından ön plana çıktığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, turizm sektörü sayesinde hızla yükselen dış ticaret açığının önemli bir kısmının telafi edildiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, turizmde bölge lideri olabilecek bir ülke. Yeter ki biz buna inanalım. Bunun potansiyeli de altyapısı da var. Türkiye’nin çok kısa bir süre içinde turizmde dünyada sayılı ülkeler arasına girmiş olması, bu hedefimize de ulaşacağımızı teyit ediyor" dedi. Dünyada yılda 2 trilyon dolara ulaşması beklenen turizm pastasından azami pay almayı hedefleme gerekliliğine de değinen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: "Turizmin 12 aya yayılması için yeni bir yatırım ve eylem planı gerekiyor. İstihdam, tanıtım ve Özel Tüketim Vergisi’yle ilgili çalışmalar yapılacak. Arama konferansı vasıtasıyla ortak akıl oluşturmamız lazım.

Ayık: Kişisel talebimiz yoktur
AKTOB ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ayık, TOBB Başkanı’nın bu tavrını eleştirdiklerini belirterek, makam ve unvan peşinde olmadıklarını, bu çok haklı talebin kendi kişisel talepleri olmadığını, bunu sektör için istediklerini söyledi.
Ayık, "Bizim şahsımız için talebimiz yok. Sektör için bir şey istiyoruz. Sektör olarak önümüzün açılmasını, örgütlenmemizin mutlaka gerçekleştirilmesini, mesleğimizin layık olduğu değeri bulmasını istiyoruz'' dedi.

Ayık şunları söyledi:

"TOBB Başkanı toplantının kapanışında turizm sektörünün durumu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Bu değerlendirmelerini yaparken, turizm sektörünün ne kadar önemli olduğunu ve bu sektörün bugünlere gelemsinde bu alandaki firma, kişi ve kuruluşların ne kadar önemli rol oynadığını söyledi. Bunun üzerine ben de 'Madem öyle önümüze kesmeyin, açın önümüzü' dedim. Bunun üzerine TOBB Başkanı, TOBB dışında hiçbir örgütlenmeye müsaade etmeyeceklerini, kendisinin de buna karşı olduğunu, bunu yapmak isteyenlerin bunun için kendisini devirmeleri gerektiğini söylediğini söyledi. TOBB Başkanı ayrıca meslek birliği isteyenlerin bunu ne yapacaklarını sordu. Meslek birliğinin yapacağı bir şey olmadığını, Türkiye’de 6 kişiden birinin bir şeyin başkanı olduğunu ya da olmak istediğini, turizm için meslek birliği isteyenlerin de bunu etiket için istediklerini söyledi."

 

Ayık: Etikete ihtiyacımız yok

Osman Ayık, "Ben hem toplantıda hem de toplantıdan sonra kendisi ile konuştuğumda bizlerin etikete ihtiyacı olmadığını söyledim" dedi.

Bu arada TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan başka ondan önce konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete’nin de, turizm sektöründe faaliyet gösterenlerin üyelerini bir araya toplayarak bunu bir güç olarak kullanmalarına müsaade etmeyeceklerini söylediği bildirildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.