• BIST 83.675
  • Altın 250,900
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Tıp turizminden 21.9 milyar dolar

Tıp turizminden 21.9 milyar dolar
TÜSİAD’ın “Tıp Turizmi” başlıklı raporunda: Türkiye’nin 2008’de turizmden elde ettiği 21.9 milyar dolarlık geliri, sadece tıp turizmi ile yakalamak mümkündür

İSTANBUL- TÜSİAD"ın "Tıp Turizmi" başlıklı çalışmasında, Türkiye"ye gelen bir tıp turistinin ortalama 8 bin dolar harcayarak, herhangi bir turistten 12 kat daha fazla harcama yaptığı, bu çerçevede geleneksel turizmden 2008"de elde edilen 21.9 milyar dolarlık gelirin sadece tıp turizmi ile sağlanmasının mümkün olduğu belirtildi.
TÜSİAD"ın “Tıp Turizmi” başlıklı çalışmasında, Türkiye"nin 2008"de geleneksel turizmden elde ettiği 21.9 milyar dolarlık geliri, sadece tıp turizmi ile yakalamanın mümkün olduğu belirtildi.
TÜSİAD"ın küresel tıp turizmi ve bu sektörde Türkiye"nin potansiyelinin araştırıldığı “Türkiye İçin Yeni Bir Fırsat Penceresi: Tıp Turizmi” başlıklı çalışmasına göre, Türkiye"ye gelen bir tıp turistinin ortalama 8 bin dolar harcama yaptığı hatırlatılarak, bu perspektifte değerlendirildiğinde, bir yabancı hastanın bugün Türkiye"ye gelen herhangi bir turistten en az 12 kat daha fazla harcadığına dikkat çekildi.
Bu farka, tedavi dışındaki konaklama, ulaşım ve refakatçi masraflarının dahil olmadığının belirtildiği çalışmada, “Buna göre Türkiye, 2 milyon 750 bin yabancı hastaya sağlık hizmeti sunarak, 2008"de 21.9 milyar dolar geleneksel turistten elde ettiği toplam geliri, tıp turizminden elde etme imkanı bulabilir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Tıbbi müdahalelere en az 3.500 dolar harcanıyor
Çalışmada, Türkiye'de 2008'de turist başına 708 dolar elde edildiği, 2023'de bu rakamın bin 350 dolara yükseltilmesinin öngörüldüğü belirtildi. Oysa, tıbbi tedavi ve ameliyat amacı ile gelen herhangi bir hastanın, seyahat ve hastane dışı masrafları hariç tutulduğunda, sadece tıbbi müdahaleler için 3 bin 500 ile 35 bin dolar arasında bir harcama yapmasının söz konusu olduğuna işaret edildi. Türkiye'ye böbrek transplantasyonu için gelen bir hastanın tedavisinde ise bu rakamın 100 bin dolara kadar çıkabildiği bilgisine yer verildi.TÜSİAD Tıp Turizmi At Çalışma Grubu Başkanı Meri Bahar"ın açıkladığı çalışmaya göre, Türkiye"nin geçen yıl elde ettiği 21.911 milyar dolarlık turizm gelirin yüzde 36"sını, bu yıl sağlık turizminden karşılanması hedefleniyor. Türkiye"ye her yıl 30-40 bin arasında sağlık turisti geldiği bilgisini veren Meri Bahar, “Tıp Turizmi"nde hedef, 2020"de 1 milyon yabancı hasta ve 8 milyar dolar gelir elde etmek” dedi.

Kalp ve kanser hastalığı tedavisi Türkiye"de öne çıkıyor
Tıp turizminde dünyada 60 milyar dolarlık bir pazara sahip olduğuna dikkat çeken Bahar, 2010"da tıp turizmi gelirlerinin ise 100 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi. Dünyanın tıp turizminde önde gelen ülkesinin Singapur olduğuna dikkat çeken Bahar, “2006"da Singapur"da 410 bin yabancı hasta ve 90 bin refakatçi kabul edildi. Bu rakamı şimdi yüzde 28 artırarak, 2012"de 1 milyon hastaya ulaşmayı hedefliyor” dedi.
Türkiye'de ise tıp turizminin gelişmesi için kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışmasının şart olduğuna vurgu yapan Meri Bahar, “Turizm Teşvik Kanunu"na, tıp turizmi ve termal turizm ayrı ayrı tanımlanarak girmeli. Tıp turizminin döviz kazandırıcı rolü nedeni ile yapılan hizmet sırasında kullanılan malzemeler için KDV iadesi mekanizması kullanılarak, hizmetler vergiden muaf faaliyetler olar kabul edilmeli. Yabancı dil bilen sağlık çalışanlarının yetiştirilmesine öncelik verilmeli” diye konuştu.
Bahar, Türkiye"de tıp turizminde kanser, kalp hastalıkları, estetik ve ortopedinin öne çıktığına değinerek, “Türkiye, maliyet avantajları, ileri teknoloji ve sağlıkta yapılan tıbbi operasyonların çok başarılı olması vize kolaylığı gibi avantajlarıyla dünyada tıp turizminde öne çıkma potansiyeli yüksek olan bir ülke” dedi.Tıp turizminden 2012"de 100 milyar dolar ciro bekleniyor

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Erdal Karamercan ise “Türkiye İçin Yeni Bir Fırsat Penceresi: Tıp Turizmi Görüş Belgesi"nin açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, sağlık sektörünün bir boyutunu, daha ucuz ve kaliteli tıbbi tedavi hizmeti almak için ülkeler arası yapılan seyahatin oluşturduğunu söyledi.
Karamercan, “Kısa ifadesiyle, 'Tıp Turizmi'nin küresel olarak 2006 yılı cirosu 60 milyar dolar civarındadır. Bu rakamın 2012"de 100 milyar dolara çıkması beklenmektedir” dedi. Özellikle Singapur, Hindistan, Taylan gibi birçok ülkede, özel ve kamu sektörünün ortak hareket ederek, ülkelerini tıp turizminde önemli destinasyonlardan biri haline getirmeyi başardığına dikkat çeken Karamercan, “Ülkemizde sağlık sektörünün hızla geliştiği bu dönemde, Türkiye"nin uluslar arası tıp turizminin güçlü alternatiflerinden biri haline gelmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Bu amaçla sektörün dinamiklerinin iyi tespit edilmesi ve ortak bir misyonun belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Karamercan, “Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları bu amaca yönelik olarak gerçekçi bir stratejiyi ve eylem planını hazırlayıp, uygulamalıdır. Böylece, ileri teknoloji, nitelikli sağlık hizmeti, uygun fiyatlama, insan gücü kalitesi, ulaşım kolaylığı gibi güçlü yönlerimizi rekabet avantajına dönüştüren bir program hayata geçirilebilir” dedi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.