• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -2 °C

THY’den mil sahtekârlığı uyarısı

THY’den mil sahtekârlığı uyarısı
THY, Miles&Smiles hesaplarında birikmiş millerini usulsüz olarak başka kişilere kullandıran acenteler hakkında soruşturma açıldı.

İSTANBUL- Türk Hava Yolları’ndan son günlerde Miles&Smiles kartları üzerinden ortaya çıkan mil sahtekârlığı için bilet satışı yapan seyahat acentelerini uyardı. THY’nin uyarısı üzerine Türsab Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Güner’de olaya karışan acenteler hakkında THY’nın hukuki takibat başlattığını bildirdi. Ancak deneyimli turizmci Vedat Öndaş sorumlunun görevini yapmayan Türsab yönetimi olduğunu belirterek  "Türsab'ta bu yövnetim kaldığı sürece acentelerin hepsi yakında havasını alır" dedi.

MİLLERİ BAŞKA KİŞİLERE KULLANDIRIYORLAR
THY’den yapılan açıklama şöyle:
Son dönemde, Ortaklığımızın sadakat programı Miles&Smiles dahilinde bazı üyelerin hesaplarında birikmiş millerini usulsüz olarak başka kişilere kullandırdıkları tespit edilmiştir. Oysa, Miles&Smiles programı dahilinde üyelerin, kendileri dışında 3. kişilere ödül kullandırması ancak, ödül devrinin maddi bir karşılık alınmaksızın yapılması halinde mümkündür. Program kapsamında kullandırılan ödüllerin Ortaklığımıza önemli bir maliyeti bulunmaktadır. Bu tür ödüllerin, maddi karşılık alınarak 3. kişilere kullandırılmasının Ortaklığımızca kabul edilmesi mümkün olmadığı gibi, program koşullarımıza göre bu işlemler ağır müeyyidelerle tecziye edilmektedir.

UÇUŞA KABULLERİ MÜMKÜN DEĞİLDİR
Bu suretle usulsüz ödül kullanan üyeler bir yandan Miles&Smiles üyelik programının koşullarını ihlal etmekte diğer yandan adına bilet düzenledikleri 3. kişilere de zarar vermektedirler. Zira, ellerinde bu tür usulsüz düzenlenmiş ödül biletleri olduğu tespit edilen kişilerin, Ortaklığımız uçuşlarına kabulü mümkün olmadığı gibi, bu tür biletlerin iadesi, rezervasyon değişikliği vs. işlemlerin koşulları farklı olduğu gibi, bu biletlerle yapılan uçuşlardan mil kazanılması mümkün değildir.

EN YÜKSEK ÜCRETİN BEDELİ ÖDETİLECEK
Arz edilen sebeple, bu tür işlemlerin Ortaklığımızca katiyen kabul edilmediği, Ortaklığın her tür hakkı saklı kalmak kaydıyla, bu işlemleri yaptığı tespit edilen üyelerin hesaplarında birikmiş millerin silineceği ve usulsüz kullandırdıkları ödül biletin muadili olan paralı biletin tabi olduğu ücret sınıfındaki en yüksek ücretin bedelinin ödetileceği, üyeliklerinin iptal edileceği; bu tür biletlerle uçuşlarımıza başvuran kişilerin uçuşlarımıza kabul edilmeyeceği tüm ilgililere önemle duyurulur

ARACILIK EDEN ACENTELER UYARILDI
Türsab Yönetım Kurulu Üyesi Muammer Güner olaya adı karışan kart sahibi ve acenteler hakkında hukuki takibat yapıldığını bildirdi.
Muammer Güner’in açıklaması şöyle:
Çok değerli meslektaşlarımız,
Türk Hava Yolları açıklama ile mil ticareti yapan kart sahipleri veya buna aracılık eden acenteleri uyarmıştır. Konuyla ilgili görüştüğümüz THY yetkilisi, özellikle paralı bilet aldığını sanan bazı yolcuların, bir sebeple bilet üzerinde işlem yapmak için THY ofisine uğradıklarını ve bu esnada, aslında paralı bilet değil, ödül mil bileti satılarak kandırıldıklarının ortaya çıktığını ve bu olayların arttığını belirtmiştir.

ACENTELER HAKKINDA HUKUKİ TAKİBAT
Bu açıklama ile, gereken önlemleri almaları konusunda acente sahipleri ve üst düzey yöneticilerinin konuya dikkatlerini çekmeyi de amaçladıklarını belirten yetkili, ayrıca olaya adı karışan kart sahibi ve acenteler hakkında hukuki takibat yapıldığını ve bundan sonra da yapılamaya devam edileceğini söylemiştir.

THY'de de her yerde de haklarını savunacak makam Türsab'tır

İlerici, yenilikçi anlayışıyla hareket eden turizmci Vedat Öndaş’ta bu konu üozerine yaptığı açıklamada mil sahtekarlığının Turizm meslek örgütü Türsab ve yönetiminin acizliğinden kaynaklandığını belirterek “THY'de de her yerde de acentelerin haklarını savunacak makam Türsab'tır. Bu yönetim işin başında kaldıkça servis ücretleri de bilet ücretleri de haksız olarak yarıya da düşer, acentalar müşterilerine karşı mağdur da olurlar, başımıza herşey gelir. Biletçiler de, hac acentaları da, incomingciler de herkes havasını alır” dedi.
Vedat Öndaş’ın açıklaması şöyle:
Bilet satışlarında en başta komisyondan servis bedeline geçilmesi Turizm meslek örgütünün (Türsab) ve dolayısıyla yönetiminin acizliğinden kaynaklanır. THY nin biz Türk seyahat acentalarına vermediği komisyonu elin Hintlisine çatır çatır verdiğini biliyormusunuz?
İskandinav ülkelerinde uygulamak zorunda oldukları yaptırımları biliyormusunuz?
Havayolları servis bedeline geçeceğim dediğinde O ülkelerin birlik başkanları çıkıp “Hele bir geçin bakalım ülke topraklarında bir tane acentam sizin biletinizi satmayacaktır “dedi ve acentalara bir tane bilet sattırmadı. Bir hafta sonra mecburen komisyona geri dönmek zorunda kaldılar. Bizde öyle dirayetli birlik olmadığı için acentalar komisyon yerine havasını alıyor.
Sorunu çözecek makam elbetteki THY değildir. THY işine geleni yapıyor. Geçenki THY toplantısında Türsab yönetimi THY'ye diyorki "Vallahi biz sizden çok memnunuz"
Türsab yönetimi THYden memnunmuş. Ne kadar mutlu oldular kimbilir. Onlar acentaların kafasına vurup elinden ekmeğini ekmeğini elinden aldıkça Türsab memnun oluyormuş. Bu yönetimin acentaya düşman olduğunu biliyorduk ta bu kadar da acımasız olduklarını bilmiyorduk.
29 Kasım'da seçim olacak. Görüştüğüm hiçbir acentacı arkadaşım bu yönetimden memnun değildi. Biz acentaların THY'de de her yerde de haklarını savunacak makam Türsab'tır. Elbetteki THY kendine karşı karar alırmı... Bu yönetim işin başında kaldıkça servis ücretleri de bilet ücretleri de haksız olarak yarıya da düşer, acentalar müşterilerine karşı mağdur da olurlar, başımıza herşey gelir. Biletçiler de, hac acentaları da, incomingciler de herkes havasını alır.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.