• BIST 86.796
  • Altın 249,148
  • Dolar 6,0654
  • Euro 6,7645
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 9 °C

THY Teknik’e büyük onur...

THY Teknik’e büyük onur...
2008 yılı için UNESCO “Uluslararası Yer Yılı Resmi Baskısı adıyla dünyaya dağıttığı yayında Türkiye’den THY Teknik A.Ş. yer aldı.

İSTANBUL- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Uluslararası Yer Yılı (International Year of Planet Earth)” ilan edilen 2008 yılı için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) “Uluslararası Yer Yılı Resmi Baskısı adıyla bir yayın hazırlayarak tüm dünyaya dağıttı.

 

UNESCO, Uluslararası Yer Yılı Resmi Baskısı olarak yayımladığı ve tüm dünyaya dağıttığı yayında yer alması için Türkiye’den birisi THY Teknik A.Ş. olmak üzere sadece iki kuruluşa davette bulundu.

 

 THY Teknik A.Ş.’nin Uluslararası Yer Yılı’nın amaçlarına uygun politikalar izleyerek çevreye karşı duyarlılığını tüm dünyaya taahhüt ettiği yazısı resmi baskıda yer aldı.

 

UNESCO’nun Uluslararası Yer Yılı Resmi Baskısı önsözünde UNESCO Genel Müdürü Koichiro Matsuura Uluslararası Yer Yılı’nın en büyük amaçlarından birinin yer bilimlerinin topluma muazzam fayda sağladığını ve sağlayabileceğini göstermek olduğuna işaret ederken, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2008 Uluslararası Yer Yılı nedeniyle yapılan yazılı açıklamada ise, coğrafi konum olarak Türkiye’nin şimdiye kadar bütün dünyanın imrendiği, üzerinde yaşanılacak en güzel yer olduğu vurgulanarak, günümüzde bu güzellik ve doğal yapının, dünyanın diğer bölgeleri ile birlikte tehlikede olduğu bildirilmiştir.

 

THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. İsmail Demir, UNESCO’nun belirttiği açılımlar ve dile getirilen beklentilere uygun olarak, THY Teknik’in uzun süredir uygulamaya koyduğu çevre projeleriyle üstlendiği misyonu Uluslararası Yer Yılı Resmi Baskısı’nda yer alan yazıyla anlattıklarını belirtti. Genel Müdür İsmail Demir, özel yayında yer alan yazıda ifade edilenleri ise şöyle anlattı.

“Kendimizi tanıtma fırsatı veren bu yayında, THY Teknik A.Ş.’nin tüm çalışanlarının, kendilerini doğal kaynakların ve çevrenin korunmasına ve bu amaçla yerine getirilmesi gereken yasal sorumluluklara adadığını, çevreye karşı duyulan saygı ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma kararlılığımızı vurguladık. Şirketimizin taahhütleri arasında bulunan katı, sıvı ve gaz atıklarını azaltmak ve çevre kirliliğini önlemek için ilgili tüm yasa ve yönetmeliklere uyarak geri dönüşüm fırsatlarını değerlendirme ve çalışanların çevre bilinci konularında duyarlılığını arttırma hedeflerimizi de ifade ettik.”

 

2008 ULUSLARARASI YER YILI (International Year of Planet Earth-IYPE) HAKKINDA

Üzerinde yaşadığımız Dünya’nın bizlere sunduğu olanakların sonsuz olmadığını tüm insanlara daha etkili bir şekilde hatırlatmak üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) ve Uluslararası Jeoloji Birliği (IUGS)’nin girişimleriyle, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından New York’ta düzenlenen konferansta 2008 yılı, “Uluslararası Yer Yılı” olarak ilan edilmiştir. UNESCO’nun kurumsal yetki ve sorumluluk sahibi olduğu 2008 Uluslararası Yer Yılı, Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği diğer yıllardan farklı olarak eğitim ağırlıklı olmakla birlikte asıl amaç “Yerküre’nin gündelik yaşam üzerindeki rolü” hakkında farkındalık yaratmaktır. Proje kapsamındaki etkinlikler 2007 Ocak ayında başlamış olup, 2009’un Aralık ayına kadar sürecektir.

2008 Uluslararası Yer Yılı Birleşmiş Milletler Çağrısı da; 2007-2009 yılları arasında gerçekleştirilmesi karara bağlanmış etkinlikler, toplum için risk oluşturabilecek doğal felaketleri en aza indirmek, doğa kökenli sağlık sorunlarının azaltılması için uğraşmak, yeni ve kullanılabilir doğal kaynaklar yaratmak, kentlerin doğal altyapısını engellemeden uygulanabilecek yapılar geliştirmek, insan dışında iklimsel değişikliklere etkileri araştırmak, doğal kaynakları kullanımı konusunda politik gerilimlerin sebep olabileceği durumların azaltılması için çalışmak, derinlerde ve miktarı az da olsa yer altı sularını bulmak, büyük kitlelere Yer bilimleri konusunda ilgiyi arttırmak, genç insanların üniversitelerde Yer bilimine katılmalarını içermektedir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.