• BIST 99.835
  • Altın 239,938
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -3 °C

THY, 5 milyar dolara koşuyor

THY, 5 milyar dolara koşuyor
Yolcularının yüzde 28’i transit yani dünya yolcusu olan THY, bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak istiyor. Şirket ciroda bu yıl 5 milyar dolara koşuyor.

İSTANBUL- Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul"da uçaktan inen her 100 THY yolcusunun 28"inin transit yolcu olduğunu belirterek “Son varış noktalarına da bizimle gidiyorlar. Yani artık dünya yolcusunu da artan oranlarda taşıyoruz. Hedefimiz transit yolcuların toplam yolcumuz içindeki payını yüzde 50"ye çıkarmak istiyoruz” dedi.

İşadamları önemli müşteri
İstanbul"un kuzey-güney ve doğu-batı aksının tam ortasında yer alan bir merkez olduğunu ifade eden Kotil, yeni devreye giren İstanbul-Nairobi hattıyla da Afrika"dan önemli miktarda yolcu taşıyacaklarını söyledi. THY"nin Afrika çıkışlı seferlerinin yolcularının yüzde 80"inin transit yolcu olduğunu belirten Kotil, “Avrupalıları Afrika"ya taşıyacağız. Bu arada Afrika"da büyük yatırımları olan Çinli işadamları da önemli müşterimiz olacak. Pekin"den, Şangay"dan uçağa binen Çinli işadamı İstanbul üzerinden Kenya"ya gelecek. Afrika"nın diğer merkezlerine yönelik uçuşlarımızda Çinli müşterimiz çok. Ayrıca Türk işadamları için de önemli bir fırsat yaratıldı” diye konuştu.
Kotil bugün yapılacak ilk İstanbul-Nairobi seferinin ardından 5 Nisan"da Senagal"in başkenti Dakar ile İstanbul arasında doğrudan sefer başlatacaklarını belirterek “Afrika"dan çok memnunuz. Nijerya seferlerimiz ful” dedi.
Kotil son iki yılda THY"nin transit yolcuda büyüme oranının yüzde 50 olduğunu ve bu yıl da artışın devam ettiğini belirtiyor. Transit yolcunun toplam yolcu içindeki payının yüzde 50"ye çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Kotil “Bu hedefe ulaşılması çok önemli. Transit yolcu sayısındaki artış hem İstanbul"un uluslararası merkez haline geldiğini, hem de THY"nin dünya yolcusunu taşıdığını gösteriyor. Artık Türkiye ekonomisiyle, Türkiye pazarıyla sınırlı değiliz. Bunu gerçekleştirdik. Bu da yurtdışı açılımımızın sonucu” diye konuştu.
THY yurtdışı açılımını 2006"da 24 yeni hatla başlatmış. 5 yıl önce 76 olan dış hat sayısı geçen yılı 110 dış hatla kapatmış. Bu yıl ise en az 6 yeni hat açılacak. THY böylelikle büyükçe bir alanı kapsamış olacak. Hedef ise özellikle Avrupa"da belli büyüklükteki şehirlerin çok önemli bölümüne ulaşabilmek.

THY"nin gelirleri arttı
Dünya havacılığında küresel krizle birlikte talep daralması yaşanıyor. Bu durum da şirketleri hacim daraltmaya ve kapasite azaltmaya götürüyor. Geçtiğimiz yıl dünya havacılığında bu anlamda yüzde 10 daralma yaşanmış. THY"nin 2008"deki koltuk büyümesi yüzde 21 olmuş. Temel Kotil, “Biz dünyanın aksine kapasitemizi sürekli artırıyoruz. Uyguladığımız hacim ekonomisiyle giderlerimiz azaldı, gelirlerimiz arttı. Örneğin birçok havayolu Hindistan pazarına yönelik seferlerini azaltırken, biz bu bölgeye yönelik kapasite artırdık ve gelirimizi yükselttik. Krizi böylece fırsata dönüştürdük ama giderleri kontrol altına almak şarttır” diyor.
Ancak THY"nin hızlı büyümesi yalnızca krizin yarattığı fırsatlardan yararlanarak olmamış. Önceki yıllarda da bir başarı hikayesi var. Son üç yılda yolcu sayısı her yıl yüzde 20 oranında artmış. 2003 yılında 10 milyon olan yolcu sayısı 2008 yılını 22 milyon olarak kapatmış. Bu yılki yolcu hedefi ise 26 .7 milyon kişi. Cirodaki artış oranları ise yüzde 15, yüzde 12 ve yüzde 18. Hem yolcu sayısındaki, hem de cirodaki artış pazar ortalamasının üzerinde. Yolcu sayısı 2, ciro ise 3 kat artmış.

1600 pilota ulaştı
5 yıl önce 640 olan pilot sayısı 2008"de 1600"e ulaşmış. Kabin memuru sayısı 1700"den 3 binin üzerine çıkmış. Bu yıl 400 yeni kabin memuru alınmış, 600 kabin memuru daha alınacak.
THY 2009"da ise koltuk kapasitesindeki artış hedefini yüzde 21 olarak belirlemiş. Dünya genelinde ise yüzde 10 küçülme yaşanacak. Koltuk kapasitesindeki artış ise zordaki yabancı havayollarının modern uçakları satın alınarak sağlanacak. Dünyada bugün 200"den fazla havayolu şirketi var. Ancak bunlardan 15"i trafiğin önemli bölümünü gerçekleştiriyor. THY"nin hedefi de bu ilk 15 şirket arasına girmek.
THY"nin 2003 yılında 1.6 milyar dolar olan cirosu 2008"de kesin olmayan rakamlara göre 4.5 milyar dolara ulaşmış. 2009 yılı ciro hedefi ise 5 milyar dolar. Kotil bu cironun yüzde 44"lük bölümünün vergi, personel ücreti ve hizmet verenlere aktarıldığını belirterek “Benim en çok hoşuma giden de hem yüksek istihdam, hem de yüksek ciro yaratmamız. Pazar payını artırmaya yönelik politikamızı sürdüreceğiz” diyor.
Temel Kotil, Türkiye"nin 2009 yılında küresel krizin etkilerini en az hasarla atlatmasında turizmin büyük katkısı olacağına inanıyor. Kotil"in bu konudaki görüşleri şöyle: “2009 yılının turizmde patlama yılı olacağını düşünüyorum. Bu konuda veriler de alıyoruz. İspanya, İtalya gibi ülkelerde iptaller başladı. Bu potansiyel Türkiye"ye kayacak ve bu yıl ciddi hamle yapılacak. Özel havayolları rekabeti getirdi. Ayrıca bizim yurtdışına açılmamıza yardım etti.”

Yıldırım: ABD krizin öznesi, biz tümcesiyiz
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye"de krize karşı alınan önlemlerin Avrupa ve ABD"deki gibi olamayacağını belirterek şunları söyledi:
“Oralar krizin merkezi halinde. Krizin etkisi bize farklı oluyor dolayısıyla alınan tedbirler de farklı. Onlar krizin öznesi biz tümcesiyiz. Buna rağmen aldıkları tedbirler şu ana kadar çok da etkili olmadı. Krizin algılanması bizde nedense farklı oluyor. Dışardan bakanlar bize iyi diyorlar ama içerde biz farklı yorumlar yapıyoruz. Biz kriz gerçeğini kabul edip ona göre adımlarımızı atmalıyız. Bu adımlar da zaten atılıyor.
Yoksa sürekli batıyoruz, batıyoruz demenin kimseye faydası yok. Kısa çalışma ödeneği konusundaki adımlar çok önemli neticeler verecek ve işsizliğin önlenebilmesi için önemli bir tedbir olacak. Fakat bunu bile kullanıp fırsatçılık yapanlar olduğunu duyuyoruz.”

Yarım kalan tekneler tamamlanacak
Binali Yıldırım, denizcilik sektöründe krize karşı iki önemli tedbir aldıklarını belirterek, “Bunlardan birincisi ihracat amacıyla üretimine başlanan ancak kriz nedeniyle yarım kalan teknelerin tamamlanması. Eximbank"tan kredi kullandırmaya başladık” dedi. Yıldırım bu durumda 120 civarında tekne bulunduğunu ve 12"sine kredi kullandırdıklarını, diğerlerinin ise işlemlerinin yürüdüğıünü söyledi. Yıldırım ikinci bir tedbir olarak da tersaneleri canlı tutmak için kamunun ve belediyelerin ihtiyaçlarını sektöre yönlendirdiklerini ifade etti.

Para businness"tan geliyor
THY?Genel Müdürü Temel Kotil, yolcu sayısındaki iki katlık artışa rağmen cirodaki üç katlık artışın nedenini ise “Biz business ve premier yolcuya hizmet veriyoruz” sözleriyle açıklıyor. THY"nin taşyıdığı business yolcu sayısının 2008 yılında yüzde 24 oranında arttığını belirten Kotil “Dünyada business yolcu sayısı geçen yıl yüzde 5 oranında azaldı. Business yocunun toplam yolcu içindeki payı yüzde 6, cirodaki payı ise yüzde 15. İyi hizmet veriyoruz, dünyayı taşıyoruz. Lagos"tan alıyoruz
Oslo"ya götürüyoruz. Frankfurt"tan alıyoruz, Kenya"ya getiriyoruz. Business gelirinin artmasının nedeni yolcu profilinin değişmesi. Daha çok transit, daha çok dünya vatandaşı taşımamızdan kaynaklanıyor” dedi.

"Patronumuz yolcular"
Kotil, hizmet kalitesini en üst düzeyde tutmak zorunda olduklarını belirterek “Yolcu bizim patronumuz. Çünkü maaşımızı ödüyor. Eğer bir gün yolcular THY"ye binmeyelim derlerse ertesi gün maaşımızı alamayız. Maaşı devlet de veremez çünkü biz özel sektör şirketiyiz. Kabinde çalışan arkadaşlara bir
sorun bakalım maaşı kim ödüyor diye bunu anlarsınız” diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.