• BIST 95.953
  • Altın 239,133
  • Dolar 5,8393
  • Euro 6,5755
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

THTDC, Azerbaycan'da tanıtımda

THTDC, Azerbaycan'da tanıtımda
THTDC Başkanı Emin Çakmak Azerbaycan Tanıtma Müdürü Mahir Gahramanov'a Kütahya el işi Osmanlı lale desenli seramik tablo hediye etti..

BAKÜ - Dünyadaki 400 milyar dolarlık pazardan pay almak için çeşitli ülkelerde tanıtım yapan Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC, Azerbaycan’da Türkiye’nin sağlık turizmini tanıttı. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi bu yılki 6. durağı olan kardeş ülke Azerbaycan’da önemli bir çalışma yaptı.

THTDC KITALARI VE ÜLKELERİ DOLAŞIYOR
Geçtiğimiz ocak ayında 4 Afrika ülkesi ve 1 Körfez ülkesi olmak üzere 5 workshop gerçekleştiren Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Bakü de 28-29 şubat tarihleri arasında, Türkiye’den sektörün katılımı ile başarılı bir workshop gerçekleştirildi.

azerbaycan-thtdc-33.jpg

6 DEVLET HASTANESİ, 23 ÖZEL HASTANE, 207 DOKTOR KATILDI
Azerbaycan workshopuna Türkiye’den Afyon Kocatepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi Hastaneleri, Deha Diş Kliniği, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ankara Koru Hastanesi ve Marm Asistant katılarak hizmetlerini anlatan birer sunum yaptılar.

azerbaycan-thtdc-22.jpg

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi’nin Azerbaycan network ofisi olan Milenium Sağlık Turizmi Aracılık Şirketi tarafından yapılan davete 6 devlet hastanesi, 23 özel hastane direktörü ve muhtelif dallarda 207 doktor katıldı.
Workshop’a katılanlar hizmetlerini anlatan sunumlardan sonra ikili görüşmeler yapılarak Azerbaycanlı kuruluşlarla işbirlikleri kurdular.

azerbaycan-thtdc-hamdi-sengel.jpg

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİ HAMDİ ŞENGEL İŞBİRLİĞİNE ÇAĞIRDI

Toplantının açılış konuşmasını yapan THTDC Danışma Kurulu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, “İki devlet bir millet olarak her alanda olduğu gibi sağlık alanında iki kardeş ülke arasında ilişkilerin güçlendirilmesi için geldik” dedi. Türkiye’nin son yıllarda yaptığı sağlık yatırımlarından bahseden Şengel, iki ülke sektör temsilcilerine işbirliği çağrısı yaptı.

azerbaycan-thtdc-seyid-ahmet.jpg

KÜLTÜR ATAŞESİ SEYİT AHMET ARSLAN: DESTEK VERECEĞİZ

Azerbaycan’a yeni Atanan T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Ataşesi Seyit Ahmet Arslan, iki ülke arasındaki kültür ve turizm ilişkilerinin geliştirilmesi için yoğun çalışmalar içerisinde olduklarını belirterek “İki ülkenin tarihi ve kültürel bağları yüzyıllara dayanıyor. Bu güzel bağların artarak ve güçlenerek devamını temenni ediyoruz” dedi.
Seyit Ahmet Arslan, iki ülke arasında sağlık turizminde işbirliği için düzenlenen workshop’a ve bu gibi çalışmalara destek vereceklerini belirterek, daha sık bir araya gelinmesini önerdi.
THY Azerbaycan Müdürü Fatih beyin katıldığı toplantıda, THY’nın tanıtım filmi izlendi. İki ülke arasındaki önemli ulaşım köprüsü olan THY’na teşekkür edildi.

azerbaycan-thtdc-mustafa-solak.jpg

AZERBAYCANLI DOKTORLAR AFYON’A ÇAĞRILDI

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak iki kardeş ülke arasında termal turizmde ve fizik tedavi alanında yakın işbirliği kurmak için geldiğini belirtti. Prof. Dr. Solak Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyon Valiliği’nin himayelerinde 6-9 haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan 1.Uluslararası Afyon Termal Turizm Konferansı’na kardeş ülkeden doktorların katılımlarını beklediğini söyledikten sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi ve yeni açılacak olan 222 yataklı fizik tedavi rehabilitasyon merkezini tanıttı.

azerbaycan-thtdc-cevahir-haberal.jpg

SAĞLIK KURULUŞLARI KENDİLERİNİ TANITTILAR

Başkent Üniversitesi Hastaneler Grubu’nu tanıtan Doç. Dr. Cevahir Haberal tanıtarak çalışmalarını tanıtan sunum yaptı.

azerbaycan-thtdc-gulfem-ergin.jpg

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni tanıtan Doç Dr. Gülfem Engin komplike ağız, çene ameliyatları, diş ve protez örnekleri hakkında karşılaştırmalı şekilde bilgi verdi.

azerbaycan-thtdc-sinan-karakus.jpg

Koru Hastanesini temsilen katılan Sinan Karakuş, yeni yatırımlarından bahsederek Azerbaycan’da açtıkları temsilciliklerini tanıttı. Azerbaycan’dan hastaneye hasta aldıklarını belirten Sinan Karakuş, daha çok hasta almak için temsilcilik ofisi açtıklarını söyledi.

azerbaycan-thtdc-oral-ulasan.jpg

Marm Asistanı temsilen katılan Dr. Oraj Ulaşan, sağlık turizminde aracı kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

azerbaycan-thtdc-emin-cakmak.jpg

2015’TE SAĞLIK TURİZMİ İŞLEM HACMİ 500 MİLYAR DOLAR OLACAK

THTDC Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, Türkiye’nin son 10 yıldır yaptığı sağlık yatırımları ve alt yapısını anlattı. Türkiye’nin yüz yıllardır sağlık merkezi olduğunu ve bu gün de olamaya devam ettiğini anlatan Çakmak “Son dönemde hükümetimizin istikrarlı politikaları ile ülkemiz bu alanda 20 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Bu gelişmeyle dünya markaları arasına dünyanın en önemli destinasyonlarından birisi oldu” dedi.
Emin Çakmak şöyle devam etti: “Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan beri insan yatırımına ve tıp eğitimine önem veren Türkiye son yıllarda yaptığı sağlık yatırımları ile geçen yıl 587 bin sağlık turistine hizmet verdi. Dünyada farklı ülkelerde tedavi olan ve sağlık turizmi için seyahat eden hasta sayısı 50 milyonu aştı. 2015 yılında bu sayı 100 milyona ulaşacaktır.
2015’de dünyada sağlık turizminde işlem hacmi 500 milyar dolara ulaşacaktır.”

azerbaycan-thtdc-emin-cakmak2.jpg

SAĞLIK TURİZMİNDE BÜYÜMEYE THY DESTEK VERİYOR

Azerbaycanlı konuklara Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi üyelerini tanıtan Emin Çakmak “Konsey üyelerimizle çalışmanız durumunda tüm sorunlarınızda yanınızda oluruz. Konseyimiz sizlerin göndereceği hasta haklarının garantörüdür. Konsey üyelerimizle çalışmanız durumunda bizleri sizlerin ve hastalarınızın sigortasıyız” dedi.

azerbaycan-thtdc-emin-cakmak3.jpg

Emin Çakmak, THY’nın Türkiye turizmi ve sağlık turizminin gelişmesinde en önemli görevi üstlendiğini belirterek “Ülkemize 30 milyon turist ve yarım milyon sağlık turisti geliyorsa THY’nın büyümesi ile 190 destinasyona ülkemizi bağlamasının sonucudur. THY turizme en büyük katkı ve destek sağlayan kurumdur. Bu nedenle çalışmalara destek veren tüm THY yönetimine sonsuz ve kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

azerbaycan-thtdc-11.jpg

GAHRAMANOV, İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUN

Azerbaycan Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Mahir Gahramanov, iki ülke arasında sağlık turizminde kurulan işbirliğinden memnun olduklarını ve daha yakın çalışmalar yaparak işbirliklerinin arttırılmasını arzuladıklarını bildirdi. Gahramanov, “İki ülke arasındaki turizm ve sağlık turizmi ilişkilerinin gelişmesinde katkı sağlayan değerli kardeşim Emin Çakmak’a sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
THTDC Başkanı Emin Çakmak Mahir Gahramanov’a Kütahya el işi Osmanlı lale desenli seramik tablo hediye etti.
Sunumlardan sonra ikili görüşmelere geçilerek karşılıklı işbirlikleri kuruldu. Görüşmeler sonrasında Kafkas Point Otelde akşam yemeği yenildi.

azerbaycan-thtdc-emin-cakmak4.jpg

THTDC'NİN ÇALIŞMALARI

Toplam 7. yıldır Türkiye’nin sağlık turizmi için çalışan THTDC’nin hedefi 2015 yılında 1 milyon turisti sağlık turizmi için Türkiye’ye getirerek, ülke ekonomisine 10 milyar dolar getiri sağlamak. THTDC, hükümet politikaları çerçevesinde 2023 yılı hedefi için ise 5 kıtada tanıtım faaliyetine devam ediyor. 2023 yılında 2 milyon turisti sağlık turizmi için getirerek Türkiye’ye 20 milyar dolar gelir sağlamayı hedefleyen THTDC her ay ortalama 2-3 yurtdışı tanıtım etkinliği gerçekleştiriyor.
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC 2012 yılı faaliyet programını belirledi.

2012 için planlanan sağlık turizmi tanıtım etkinlikleri şöyle:

17 Ocak Ethiopia sağlık turizm workshopu (Gerçekleşti)
18 Ocak Uganda sağlık turizm workshopu (Gerçekleşti)
19 Ocak Kenya sağlık turizm workshopu (Gerçekleşti)
20 Ocak Tanzanya sağlık turizm workshopu (Gerçekleşti)
28 Ocak Yemen sağlık turizm workshopu (Gerçekleşti)
29 Şubat Azerbaycan sağlık turizm workshopu (Gerçekleşti)
1-4 Mart Norveç Oslo Turizm Fuarı (Gerçekleşti)
7-10 Mart ITB Berlin Turizm Fuarı
*18-21 Mart Ortadoğu Uluslararası Sağlık Turizm Fuarı
22-25 Mart İsveç Göteburg Turizm Fuarı
*23-25 Nisan 5.Avrupa Medikal Turizm Konferansı ve Fuarı
15 Mayıs Kuveyt sağlık turizm workshopu
16 Mayıs Katar sağlık turizm workshopu
17 Mayıs Abu Dhabhi sağlık turizm workshopu
18 Mayıs Dubai sağlık turizm workshopu
19 Mayıs Umman sağlık turizm workshopu*
1-6 Haziran 1.Uluslararası Afyon Termal Turizm Konferansı
15 Haziran Kazakistan sağlık turizm workshopu
17 Haziran Türkmenistan sağlık Turizm workshopu
*15-17 Temmuz Londra Sağlık Turizmi Fuarı
10-11 Eylül Gana sağlık Turizm Workshopu
12-13 Eylül Nijerya sağlık turizm workshopu
*25-27 Eylül Kiev Sağlık Turizmi Fuarı
1-2 Ekim Oslo Sağlık Turizm workshopu 3-4 Ekim Bergen Sağlık Turizm workshopu
*24-26 Ekim 5.Global Dünya Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı
7-10 Kasım Londra Turizm Fuarı
15 Kasım Romanya sağlık turizm workshopu
17 Kasım Bulgaristan sağlık turizm workshopu
10 Aralık İsveç Sağlık Turizm Workshopu
17 aralık Bağdat Sağlık Turizm Workshopu
*İşaretli olan etkinlikler Ekonomi Bakanlığı tarafınca desteklenen fuarlar listesinde yer alıyor
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.