• BIST 86.072
  • Altın 250,921
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 22 °C

Teşvik Yasası mecliste

Teşvik Yasası mecliste
AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, sanayilerin gelişmesini sağlayan en önemli faktörün teşvikler olduğunu söyledi.
SELAHATTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM

ANKARA- TBMM'de dünyada kalkınmış ülkelerin en güçlü dinamiklerinin gelişmiş sanayiler olduğunu belirten Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu,sanayilerin gelişmesine olanak sağlayan en önemli faktörün ise teşvikler olduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Üyesi Türkmenoğlu teşvik yasası ile ilgili meclis kürsüsünde bir konuşma yaptı.“KALKINMADA ÖNCELİKLİ YÖRELER STATÜSÜ ÜLKEMİZDE İLK KEZ 1968 YILINDA BAŞLATILDI”
Türkmenoğlu önceki akşam yaptığı konuşmada “Gelişmiş ülkeler kalkınma politikalarını Bölgesel ve Sektörel olarak ele almış ve sürdürülebilir bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmişlerdir. Kalkınma da öncelikli yöreler statüsü 1968 yılında ülkemizde ilk defa başlatılmış olup, o günden bugüne kadar bir çok değişikliğe rağmen henüz netleşmiş bir kalkınma hamlesi gerçekleştirememiştir. 1968 yılından 2002 yılına kadar kalkınmada öncelikli yöreler statüsü 17 kez değişime uğramıştır. Buna bağlı olarak yakın tarihimizde ,1986 yılı ile 1992 yılları arasında kalkınmada öncelikli yöreler birinci derecede 10 il , ikinci derecede 17 il olmak üzere toplam 27 ille başlatılmış olup bu süre içersinde kaynak kullanma destekleme pirimi çerçevesi içersinde burada gerçekleşme oranı teşvik uygulamaları içersinde %18 dolayında bir oranı sergilemiştir.

“TEŞVİK UYGULAMALARINDAKİ KAMSAM SULANDIRILDI”
“1993-2005 yılları arasında maalesef subjektif bir yaklaşımla 49 il ve 2 ilçeye çıkarılan teşvik uygulamalarında ki kapsam sulandırılmış olup, bu oran %15 lere düşmüştür.
2005 yılından sonra kalkınmada öncelikli yatırımlar gerek faiz desteği gerekse bölgesel yardım programlarıyla birlikte en son çıkarılmış olan 5084 sayılı yasa çerçevesi içersinde teşvik uygulamalarında hızlı bir artış, ivme göstermiştir. Bu da rakamlarla ifade edildiğinde %24 lere yakın bir başarı gerçekleştirilmiştir.
Teşvikler ve destekler iyi tahlil edildiğinde, teşhis ve tedavi daha kolay yapılacaktır. Ülkemizde hemen hemen bütün ilgili kurumlarımızda ve Bakanlıklarda teşvik uygulamaları devam etmektedir. Ama Doğu Anadolu Bölgesi olarak biz bunların takipçisi olamıyoruz, Nerede? Nasıl ve Ne Şekilde kullanacağımızı bilemiyoruz. Bu gün hükümetimiz tarafından gerçekleştirilen ve uygulanmakta olan teşviklere baktığımızda genel olarak 73 ayrı destekten söz etmek mümkündür”

“TEŞVİKLER YETERİNCE KULLANILMIYOR”
“Tabi ki sunulan teşviklerin yeterince kullanılmadığı inancındayım. Teşviklerin amacı doğrultusunda ve yeterli şekilde kullanıldığı taktirde, ülkemizde büyük bir açılım ve atılım sağlanacaktır. Son beş yılda Teşvik uygulamalarından faydalanan bölgelere baktığımızda Marmara Bölgesi %42 , İç Anadolu yüzde %13, Akdeniz yüzde %15, Güneydoğu yüzde %7, Karadeniz yüzde %5, Doğu Anadolu Bölgesi yüzde %2,9 oranında faydalanmıştır. Uygulamaların geri kalmış bölgelerde daha çok ilgi görmesi gerekirken maalesef tam tersi bir tablo oluşuyor. Bunun nedeni teşvik politikalarının yerel dinamikler dışında belirlenmesi ve merkeziyetçi olmasıdır. Biz hükümet olarak bunu aşma gayreti içersindeyiz ve umut ediyorum ki bu çalışmalarımız sonunda ülkemiz sanayi ve üretim sektöründe herkesçe hissedilecek bir bölgesel ve sektörel kalkınma gerçekleşecektir. Bu çalışmalar çerçevesinde bilindiği gibi Sayın Başbakan Yardımcımız Nazım Erken Başkanlığında Devlet Planlama Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı v.s gibi ekonomi ile ilgili kurum ve kuruluşlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde il il gezip check-up sistemiyle her ilin önceliklerini analiz ederek taleplerini yerinde dinlemişlerdir”

“SON 25 YIL İÇİNDE İLK KEZ BÖYLE BİR TOPLANTIYA ŞAHİT OLUYORUM”
Yine aynı şekilde iki hafta önce de Van ilimizde çok geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Şahsım adına yirmi beş yıldır böyle bir toplantıya şahit olmadım. Birbirinden değerli elli altı bürokratımız ve yine aynı toplantı da bulunan elli altı sivil toplum kuruluşuyla görüş alışverişinde bulunmuştur. İşte, teşvik uygulamalarını yerinde inceleyip ve yerinde teşhisini koymak bu olmalıdır. Yıllarca bunun yapılması için hep uğraşıldı ama kimse bu ruhu ortaya koyamadı. Son olarak şunu belirtmek istiyorum Teşvik çalışmaları büyük bir azim ve gayret ile devam etmektedir. Çalışmalar büyük bir hassasiyetle ve sivil toplum örgütleri ile sürdürülmektedir. Ben eminim ki bu teşvik uygulamaları veya bu teşviklerle ilgili çalışmalar yarın kamuoyuna açıklandığında, geçmişte yapılan bütün çalışmalarla birlikte, gerçek manada yerini bulacaktır. özellikle Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde önemli gelişmeler olacaktır”
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.