• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Terzibaşoğlu: Turist değişti-3

Terzibaşoğlu: Turist değişti-3
UNWTO’dan Esencan Terzibaşoğlu: "Turist değişti, artık eski turist değil.Artık tüketici ürün yerine bir deneyim beklemektedir” dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ERZURUM-
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından düzenlenen "Turizmde İnovasyon Konferansı"na katılan Dünya Turizm Örgütü-UNWTO’nun Madrid’deki merkezinde görevli Destinasyon Yönetimi Koordinatörü Esencan Terzibaşoğlu “Turist değişti, artık eski turist değil. Tüketicinin beklentileri farklıdır. Artık tüketici ürün yerine bir deneyim beklemektedir” dedi.

TALEBE GÖRE İNOVASYON GELİŞTİRİLMELİ
Esencan Terzibaşoğlu, şöyle konuştu:
“İnovasyon yeni fikir getirmek ve yeni ürün geliştirmektir. Turist değişti artık eski turist değil tüketicinin beklentileri farklıdır. Tüketici ürün yerine bir deneyim beklemektedir. Dünya değişmektedir. Aktif turizmi seçen tüketici var. Talebe göre inovasyon geliştirmeli. Aynı zamanda arzında bizden istediği inovasyonu yerine getirmeliyiz.
Düşük maliyetli havayolları inovasyondur. Ölçek ekonomileri denilen KOBİ’ler inovasyondur.
Destinasyon yöneticilerinin zorlandığını görüyoruz. Kamunun inovasyonu mutlaka desteklemesi gerekmektedir.”

erzurum-esencan-2.jpg

TURİST TÜRKİYE’YE DEĞİL, ANTALYA’YA GİDİYORUM DİYOR

Esencan Terzibaşoğlu, konuşmasında UNWTO’yu tanıttı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 154 ülkenin Dünya Turizm Örgütü’nün üyesi olduğunu söyledi. Ayrıca UNWTO’da ayrıca 400’ü aşkın ihtisaslaşmş ajansların ve sivil toplum örgütü bulunduğunu anlattı.
Esencan Terzibaşoğlu, son yıllarda turizmdeki gelişmelerden Türkiye’nin büyük pay aldığını ve uyguladığı yöntemlerle başarılı olduğunu belirterek “Ancak turist Türkiye’ye gidiyorum değil Antalya’ya gidiyorum diyor. Buna rağmen Türk turizminde bir merkeziyetçilik bulunuyor. İleride bunun düzeleceğine inanıyorum” dedi.

TÜRK TURİZMİ DEVLET DESTEĞİ İLE BÜYÜDÜ
Dünya turizmindeki yeni trendleri anlatan Esencan Terzibaşoğlu, “Yerel paydaşların daha fazla katılımıyla yeni yönetim şekilleri ortaya çıktı. Kamu ve özel sektörün birlikte hareket ettikleri yönetim biçimleri belirlendi. Türkiye’nin de turizm gelişmesinde başarılı olmasının arkasında devlet ağırlıklı bir çalışma bulunmaktadır. Devlet desteği ile Türk turizmi gelişti.

KOBİ’LER DEĞİŞİME ÇABUK UYUM SAĞLIYOR
Ancak dünya turizminde meydana gelen değişimlere çabuk uyum sağlamak için farklı yöntemler uygulamak gerekiyor . Bu konuda en önemli unsur KOBİ’lerdir. KOBİ’ler küçük yapıları ile çabuk hareket ederek değişimlere ayak uyduruyorlar. Onların işe bakış açıları da farklı oluyor. Türk turizminin gücüde buradan kaynaklanıyor.”

DESTİNASYON YÖNETİMİ ÖNEM KAZANIYOR
Esencan Terzibaşoğlu, destinasyon yönetimi kamu ile özel sektörü bir araya getirip halkı da katarak yapılan çalışma olduğunu belirterek şöyle devam etti:
“Yönetişim sürecine girildiğinde halk ve bütün paydaşlar buna katkıda bulunursa o destinasyon çok başarılı olur. Destinasyon değer zincirinde planlama, ürün geliştirme, tanıtım pazarlama satma gibi zincirler izlenmelidir

ÜRÜNÜ TURİSTE GÖRE GELİŞTİRMELİ
Başarı için vizyon ve liderlik gerekiyor. Hedef pazarlarımızda oluşan yeni turistin ne olduğunu iyi analiz ederek ürünü ona göre geliştirmek gerekiyor Kalite performansını oluşturup kontrol etmek gerekiyor. Destinasyonu dünya pazarı içinde konumlandırıp farklılaştırmalı ve imaj yönetimi yapmalıdır. Destinasyonla ilgili iyi araştırma yapmak gerekiyor. Bilen kişiler tarafından analiz etmek gerekiyor. Yeni teknolojilere entegre olmak gerekiyor. Profesyonellik insan kaynakları yönetimi çok önemlidir. Kaynaklar arası sinerji önemlidir. Kamu özel sektör ortaklığı mutlaka gerekir. Dış ve iç dinamiklere intibak edecek çalışma gerekir.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.