• BIST 96.861
  • Altın 239,366
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

Tepelerde kavga, pus ve fırtına var

Tepelerde kavga, pus ve fırtına var
12 yıldır bu ülkede tek başına iktidar olan AKP, Geziile başlayan hatalar sonucu ilk defa içerde ve dışarda 2013 yılında büyük ölçüde prestij kaybetti.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Bülteni / 6-11 Ocak 2014
İSTANBUL
- Ekonomi yeni yıla puslu bir havada girdi. Neler olduğunu tam anlayamadık. 17 Aralık operasyonu ülkeyi darmadağın etti.

economist-turkiye.jpg

12 yıldır bu ülkede tek başına iktidar olan AKP ilk defa içerde ve dışarda 2013 yılında bu derece çok prestij kaybetti. Pus arkasından sisi getirdi. Dolar aldı başını gidiyor. Haftanın kapanışında dolar 2.17 oldu.Yılsonu enflasyon ve dolar tahminlerini tutturamadık. Görünen o ki doların bu seyri bir müddet devam edecek. Veya dolarla mücadelede sadece dolar satarak denge sağlamak yeterli olmayacak. Belki Merkez’in faiz silahını da kullanması gerekecek. Rüzgar FED rüzgarı. Karşı koyabilmek güç. Ama Merkez genede elinden geleni yapacaktır.Ama devletinde siyasi istikrar konusunda kendisine destek olması gerekirken gerek Gezi Olayları gerekse son krizde Hükümetten hata üstüne hata geliyor. Ülkede kuvvetler ayrımı tartışılır hale geldi. Barolar ayaklandı.Baykal bile derin uykusundan unanıp kendini bu konuda hissetirdi.

ikinci-dalga2.jpg

BORSANIN SEYRİ YABANCILARIN TUTUMUNA BAĞLI

Önümüzdeki ayların Borsası içinde iyi şeyler söylemek mümkün değil. Hele faiz silahı çekilirse borsanın etkilenmemesi mümkün değil. Borsanın seyri bakımından yabancıların tutumu önemli. Ama kırılganların en kırılganı durumunda olan İST’in ilk aylarda zorlanacağı muhakkak
Geçtiğimiz hafta ihracat rakamları açıklandı. Geçen yıla göre binde bir artış göstermiş durumda. Yalnız eski yıllar rakamları içinde altın ihracatı vardı. Onu yok sayarsak 2013 yılında ihracatımız %5-6 artmış diyebiliriz. Otomotiv, kimya ve Tekstil önde gelen sektörler. Genel bazda bakarsak yani konfeksiyonuda içine alırsak gene tekstil birinci durumda.

basbakan-erdogan.20140106104515.jpg

BAŞBAKAN SAKIZ BIRAKIP SEYAHATE ÇIKTI

Başbakan uzakdoğu gezisine giderken çiğnemek için bir sakız bıraktı. Barolar Başkanının teklifi sanki uygunmuş gibi bir hava bıırakarak yurdışına gitti. Tanıdığımız Başbakan ise bu konuda geri adım atacağını zannetmiyorum. Hele gündem bu şimdilik bununla uğraşın dedi.
Genelkurmay darbe davalarının yeniden görülmesi için harekete geçti.(Wallstrett)
İstanbul - Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı generalleri hapse attıran darbe davaları için harekete geçmesi hükümetle, gücünü kısıtlamaya çalıştığı yargı arasında yeni bir cephe açılmasına neden oldu.
Ankara'daki savcılar, 27 Aralık'ta silahlı kuvvetlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı devirme iddiasıyla açılan Balyoz diye bilinen davada tutuklanan yüzlerce eski ve görevli askerin tekrar yargılanması isteğini İstanbul'a iletti.
Başbakan'ın 17 Aralık'tan bu yana hükümeti sallayan yolsuzluk davasında yargıyla savaş vermesi ve üst düzey polisleri görevden almasının ardından, bu dava daha önce birbirlerine düşman olan tarafların savcılara karşı birlik olduğunu da gösteriyor.
Bu durumu diyen Chatham House'dan Fadi Hakura "Dünün düşmanlarının bugün dost olduklarını görmek ironik" diye yorumluyor.
Laik ordu, çok tartışılan iki davayla ve politik kabiliyetiyle geri plana atılana dek Başbakan Erdoğan'ın başlıca muhalifiydi.

BAŞBAKAN YARGIYA SAVAŞ AÇTI
Cuma günü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümetin hapisteki askerleri özgür bırakacak genel bir affı düşünmediğini ve kimsenin boş umutlara kapılmaması gerektiğini belirtti.
Ancak Başbakan Erdoğan'ın eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da tutuklanmasına neden olan davalara olan desteği 2012'den bu yana azalıyor. Ve savcıların başlattığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun Erdoğan'a yakın isimleri hedef alması ve kabinede büyük bir değişikliğe neden olmasının ardından Başbakan yargıya karşı savaş açtı.
"Siz onlara bir kara leke atıyorsunuz" diyen Erdoğan, uluslararası bir komplonun parçası olan savcıların hesap vereceğini de belirtti ve ekledi: "Çeteler devletin içinde devlet olma gayretindeler"

ikinci-dalga.jpg

OPERASYONUN İKİNCİ DALGASI ENGELLENDİ

Uzmanlar, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun arkasında Fethullah Gülen ve Başbakan arasında yaşanan güç çekişmesi olduğunu belirtiyor.
Gülen'in milyonlarca takipçisinin Türkiye'de polis ve yargıda güç sahibi olduğu ve darbe iddialarıyla açılan davalarda etkili oldukları belirtiliyor. 1997'de ordunun Erdoğan'ın hocası olan Necmettin Erbakan koalisyonunu dağıtmasının ardından Gülen sağlık sorunlarını neden göstererek 1999'da ABD'ye gitti.
Erdoğan'ın yargının gücünü sınırlamasıyla ve polis amirlerinin savcılığın istediği tutuklamaları yapmamasıyla operasyonun ikinci dalgası engellendi.
Geçen yıl Erdoğan, yürürlüğe koyduğu kararnameyle savcıların istihbarat teşkilatı yetkililerini de sorgulamasını engelledi. Başbakan ayrıca genel müdürü tutuklanan kamu bankası olan Halkbank'ı yok etmeye çalıştıkları için savcıları eleştirdi. Bir savcının elinden soruşturma dosyası alındı.
"Gülen ve Erdoğan birbirlerini tehdit olarak görüyor ve devletin kaynaklarını kullanarak ayağını kaydırmaya çalışıyor" diyen Fakura ekliyor: "Erdoğan orduyu ve çıkarlarını savunmaya başladı, şimdi Gülen ve Erdoğan arasındaki bu savaş doğal."

yalcin-akdogan.jpg

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE KUMPAS İDDİASI
Başbakan danışmanı Yalçın Akdoğan'ın açıklamaları ardından ordu da yargıya açılan savaşa katıldı

Hükümet taraftarı Star gazetesinde yazdığı köşe yazısında Akdoğan 24 Aralık'ta, "Kendi ülkesinin mili ordusuna, milli istihbaratına, milli bankasına, milletin gönlünde yer edinen sivil iktidarına kumpas kuranların bu ülkenin hayrına bir iş yapmış olmayacağını çok iyi bilir" dedi.
Türk silahlı kuvvetleri de bu yazıdan 3 gün sonra bu kumpas iddiası ardından olayı ele aldı. Ayrıca 27 Aralık'ta Genel Kurmay Başkanı ordunun siyasi tartışmalarda taraf olmayacağını belirtti. Ekim ayında mahkeme Balyoz davasında 237 sanığa 20 yıla varan hapis cezası verdi.
Anadolu Ajansına "Balyoz yargılamasının artık hiçbir hukuki dayanağının olmadığı ve tamamıyla kurmaca bir kumpasın ürünü olduğu açıkça ortaya çıkmıştır" diyen 21 Balyoz sanığının avukatı Haluk Pekşen orduya komplo kuranlarının da ortaya çıkartılmasını istedi.
Beklenen gelişme Ergenekon ve Balyoz Davalarına yeniden iade-i mahkeme kararının verilmesi.Eğer AKP bu konuda samimi ise konu kısa sürede çözülebilir. Ancak insanlar genede temkinli yaklaşıyorlar. Bu bir gündem değiştirme taktiği olabilir diyorlar.

AB DOSYASI
AB’nin kapıları açıldı

Zengin AB ülkeleri sonunda Romen ve Bulgar işçiler için kapılarını sonuna kadar açtılar. İşsizliğin had safhada olduğu bu ülkelerden yoğun bir işçi göçü akını bekleniyor. Bu ülkelerin doktor, hemşire gibi elit okumuş takımı esasen gitmişti. Kapı diğerlerine de sonunda açılmış oldu. Serbest dolaşım dediğimiz olay bu iki ülke için kısım kısım uygulanmıştı.Gelişmiş ülkelerde aynı durum Polonya işçileri için de yaşanmıştı.Hollanda da Kamyoncular Sendikası ayaklanmıştı.Ucuz şöför getiriyorlar diyerek.

romanya-isci.jpg

Romen veya Bulgar vartandaşı AB ülkelerinin konuya takındıkları tavırdan üzgünler. Bizi sanki taşdevri insanı gibi düşünüyorlar. Asırlar önce İngiliz adalarından istilacılar Karadeniz sahillerimize geldiklerinde biz onların yamyamlıklarına gülmedik. Biz hiçte sandıkları gibi değiliz. Bunu görmeleri lazım.

bulgar-isci.jpg

Araştırmalara göre çok fazla bir göç bekleniyor. Esasen ülkede durumu iyi olan sektörlerde rahatsızlık olmayacak. Daha ziyade kalifiye olmayan işsiz takımının göçü bekleniyor.
İki ülke hala hayat standartlarını AB grubuna göre ayarlayamadı. Paralarında kur artışı yok. Hala eski komünist sistemden gelen alışkanlıklar var. Az ücret ama ucuz ev kirası ve ucuz hayat var. Göç edenler aldıkları yüksek ücreti gördükleri zaman şaşıracaklar. Ama ay sonunda bakacaklar ki elde fazla bir şey kalmamış. Maalesef gerçek bu.

tokyo-1.jpg

UZAKDOĞU DOSYASI

Japonya uzun bir tatil dönemini bu haftabaşı bitiriyor. Hükümet politikasında bir değişiklik yok. Japon Merkez Bankası Başkanı verdiği demeçte enflasyon hedefler ine ulaşılıncaya kadar genişleme programına devam edileceğini belirtti. Yani Japon Merkez Bankasının tahvil alım programı devam edecek.
Çin'den gelen veriler son zamanlarda tatmin edici değil. Bu gelişme uzakdoğu piyasalarını menfi etkiliyor. Bu nedenle yeni haftanın açılışında özellikle Japonya'da satış ağırlıklı bir gelişme bekleniyor.

PİYASALAR
Borsa

İstanbul Borsası hazin kapanışlarından birini daha yaşadı. Endeks yerinden oynamadı. Ufukta borsayı uçuracak hiçbir rüzgar yok. Bilakis TCMB faiz silahını kullanırsa kayıplar daha da artabilir.

borsa.jpg

Borsada 30 mart’a kadar fazla bir şey beklememek lazım. Yabancılar dikkatlerini siyasi istikrarsızlığa verdiler. Onu gözlüyorlar. Cemaatle Hükümet arasındaki çekişmede uzlaşma ihtimali şimdilik görülmüyor. Bir taraf cemaate operasyondan bahsediyor. Diğer tarafta hodri
meydan diyor.
Gündemin değişme ihtimali var. Ergenekon ve Balyoz davalarına iade-i mahkeme olasılığı araştırılıyor. AKP sıcak bakarsa gündem değişebilir.

Faiz
Nihayet faiz siahı konuşulmaya başladı. Dolar satarak doları durduramayacağını anlayan Merkez economistlarinde tavsiyesine uyarak faiz silahını kullanacak gibi gözküyor. Faiz artık çift haneli gibi gözükütyor. Gösterge faizinin yükselme zamanı geldi diyenler çoğaldı.

Dolar
Türk lirasını eriten bir dolar yükselişi var. Cuma kapanış 2.17 oldu. Bu hafta muhtemelen trend yukarıya devam edecek. 2.20’ler bu hafta görülebilir. Tahminciler daha yukarıları konuşuyorlar ama biz ihtimal vermiyoruz.
Esen kalın

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.