• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

TBMM'de ecrimisil görüşülüyor

TBMM'de ecrimisil görüşülüyor
TBMM'de suçtan zarar görenin şikayeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören yasa teklifinin görüşülmesine başlandı.

ANKARA- TBMM Genel Kurulu'nda, başkasına ait taşınmazı tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını bozan kimseye suçtan zarar görenin şikayeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören yasa teklifinin görüşülmesine başlandı.
Genel kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi'nin görüşülmesine geçildi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, teklifin görüşülmesine geçilmeden önce söz alarak, Komisyon Raporunda, “Muhalefet şerhinin ekte olduğunun” ifade edilmesine rağmen yer verilmediğini belirterek, raporun bu şekliyle görüşülemeyeceğini söyledi.
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, muhalefet şerhi için makul bir süre tanınmasına rağmen gelmediği için raporun basılmak üzere TBMM Başkanlığına gönderildiğini ifade ederek, içtüğe aykırı bir durumun olmadığını söyledi.
Birleşimi yöneten Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, tartışmanın sürmesi üzerine, konuyu grup başkanvekilleriyle müzakere etmek üzere birleşime ara verdi. Gülpınar, aranın ardından birleşimi açarken, muhalefet şerhi için makul süre tanındığının anlaşıldığını belirterek, teklifin görüşmelerine geçileceğini söyledi.

“TURİZMCİLER SAHİLLERE EL KOYMUYOR ŞEMSİYE, ŞEZLONG KOYUYOR”
Teklif üzerinde CHP Grubu adına konuşan Antalya Milletvekili Osman Kaptan, gerek vatandaş, gerekse devletin taşınmazların ecri misil ödeyerek ya da ödemeyerek kullandığını, 80 yıllık uygulamanın TCK'nın yürürlüğe girdiği 1 Haziran 2005 tarihinden sonra değiştiğini söyledi. TCK'nın yürürlüğe girmesinin ardından Özellikle turizm, kentsel ve kırsal alanda sorun yaşandığını, bunun sonucu olarak defterdarlıkların ve mahkemelerin iş yükünün arttığına işaret eden Kaptan, sahilleri kullandıkları ve ecri misil ödedikleri halde yüzlerce turizmcinin Maliye Bakanlığı tarafından mahkemeye verildiğini, halen davaların sürdüğünü, bir kısmının ise hapis cezasına çarptırıldığını anlattı.
Yabancı turistlerin yüzde 90'ının deniz, güneş, kum için Türkiye'ye geldiğini, turizm yatırımcılarının bu amaçla ciddi yatırımlar yaptığına dikkati çeken Kaptan, sahile şezlong ve şemsiye koyan turizmcilerin devlete önemli miktarda ecri misil ödediğini söyledi. Turizmcilere, yeni düzenlemeyle “Sahilsiz hizmet verin” denildiğini savunan Kaptan, “Turizmciler sahillere el koymuyor, oraya şezlong, şemsiye koyuyor. Eğer sahile el koyan varsa cezalandırılsın. Bu alanlar orman, kıyı kenar çizgisi ya da korunması gereken alanlar içindeyse ilgili yasalara göre işlem yapılıyor” dedi.
Konuşmasında Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in belediyelere yönelik sözlerini eleştiren Kaptan, Bakanın özür dilemesini istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır'da “Ayrımcılık en büyük kırmızı çizgimizdir” dediğini ifade eden Kaptan, Adalet Bakanının mı yoksa Başbakanın mı dediği doğru? Yoksa bakanlar, Başbakanı dinlemiyor mu? Memurlar, müteahhitler, basındaki ayrımdan sonra şimdi de belediyeler arasında 'benim belediyem ve benden olmayan belediye' diye ayrım yapılması çok yanlıştır” diye konuştu.

“TCK İLE TURİZMCİLERİN ÖNÜ TIKANDI”
MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, TCK ile turizmcilerin önünün tıkandığını, Maliye Bakanlığı'nın ecri misil davaları nedeniyle müşterilerine hizmet veremez duruma geldiğini ifade etti ve uygulamadan kaynaklanan sorunların giderilmesi amacıyla fiilin şikayet üzerine cezalandırılması amacıyla yasa teklifi hazırladıklarını anlattı.
Kadastroda 10 yıllık hak düşürücü süreyle ilgili olarak uygulamadan kaynaklanan sorunlar oldğunu kaydeden Yıldız “Toroslar'da fakir orman köylülerinin bakamadığı, ekip biçemediği için ormana dönüşen alanlar Orman İdaresi tarafından ormanlık alan olarak kabul edildiği için, ellerinden alınmak isteniyor. Elinde tapuları olduğu halde köylüler hak iddia edemiyor. Onların kazanılmış haklarını korumak zorundayız. Teklifi buna ilişkin düzenleme de yapıyor,” dedi.
Yıldız, aralarında Başbakan, bakan, milletvekilleri ve bürokratların da olduğu bazı kişilerin orman, Hazine ya da vakıf arazisi içinde olan taşınmazlara sahip olduğunu öne sürdü ve düzenlemenin bunları yasal hale getireceğine dönük endişeleri ve kaygıları da olduğunu ifade etti.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in Antalya'ya her gelişinde gerçekleştirdiği açıklamalarla dikkati çektiğini belirten Yıldız “Sayın Bakan, öyle sanıyorum ki Antalya'ın temiz havası sizi çarpıyor. En iyisi Antalya'dan, özellikle de benim seçim çevrem olan Alanya'dan uzak durun. Yoksa bakanlıktan olabilirsiniz,” dedi.
MHP'li belediyelerin sürekli müfettişler tarafından inceleme altında tutulduğunu söyleyen Yıldız “29 Mart'ta inşallah AKP ölecek. Geriye Deniz Feneri, yoksulluk, yolsuzluklar, halka yaptığınız hakaretler ve siyasete kazandırdığınız argo kelimeler kalacak,” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.