• BIST 96.886
  • Altın 237,225
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

TAV'a 10 yılda 100 milyon yolcu

TAV'a 10 yılda 100 milyon yolcu
TAV Yönetim Kurulu Başkanı Sani Şener, 10 yıl içinde 100 milyon yolcu hedeflediklerini, halen 45 milyon yolcuya ulaştıklarını söyledi.

İSTANBUL - TAV Yönetim Kurulu Başkanı Sani Şener, 10 yıl içinde 100 milyon yolcu hedeflediklerini, halen 45 milyon yolcuya ulaşmış durumda olduklarını söyledi. Okan Üniversitesi'nin ''Girişimcilik Dersleri''nde konuşan Şener, ''Ulusal bir şirket olmakla küresel bir şirket olmak arasındaki fark'' ve ''Başarıya giden yolda olmazsa olmazlar'' adlı konuları öğrencilere anlattı.

TÜM DÜNYA KAYNAKLARININ BİRBİRİYLE YARIŞIR HALE GELDİ
Türkiye nüfusunun yüzde 60'ının 30 yaşın altında olduğunu belirten Sani Şener, üniversite-sanayi işbirliğine özel önem verdiklerini belirterek “Küreselleşme süreci ile birlikte insan kaynakları da dahil olmak üzere tüm dünya kaynaklarının birbiriyle yarışır hale geldi. Bize göre sizlerin işi çok daha zor. Artık tüm dünya ile yarışmak zorundasınız'' dedi.
Sani Şener, 12 yıldan beri havalimanları işletmesi yaptıklarını, 1997 yılında başlatılan özelleştirmeler ile bu alana girdiklerini belirterek ''Yap-İşlet-Devret'' modelinin de ilk kez Türkiye'de kullanılan bir sistem olduğunu söyledi.

KİM DAHA KISA SÜRE VERİRSE İHALEYİ O KAZANIYOR
Şener şunları anlattı: ''Projeye bir kredi koyuyorsunuz, para buluyorsunuz ve projeyi inşa ediyorsunuz. İnşanın ardından işletmesini belirli bir süreliğine siz yapıyorsunuz. Bu süre dolduktan sonra da tekrar devlete devrediyorsunuz. İhalede devlet size diyor ki, 30 ayda bitireceksiniz. Bitirdikten sonra yatırımınızı çıkarmak için bu kadar süre işleteceksiniz. İhalede zarfa koyacağınız şey işleteceğiniz süre. Kim daha kısa süre verirse ihaleyi o kazanıyor. Biz havalimanları işletmesi için yapılan ilk özelleştirmeye dünyadan 11 firma ile birlikte girdik. Herkes yıl ay verirken biz 3 yıl 8 ay 20 gün süre verdik. Birinci olan da bizdik. Bu ne demek? Farklı düşündüğümüz için 10 gün bize ihaleyi kazandırdı. TAV'ı bugünlere getiren ''10 gün'' oldu. Başarıya giden yolda üç konu önemlidir. Bunlar farklı düşünme, zamanı yakalama ve inovasyon oluşturmadır”
Tarımsal ve deneysel olmak üzere 2 tür inovasyonun önemli olduğunu söyleyen Şener, ''İşi istenilen kalitede ve zamanında bitirmek artık yetmiyor. Burada devreye deneysel inovasyon giriyor. Eğer o projede edindiğiniz deneyimi başka projelere de sıçratabiliyorsanız o zaman başarılı bir yönetici oluyorsunuz, farklı düşünün, zamanı yakalayın, inovasyona odaklanın'' dedi.

TAV KÜRESEL BİR OYUNCUDUR
Küresel oyuncu olmanın, uluslararası bir şirket olmaktan daha önemli olduğunu belirten Şener şöyle konuştu: ''Türkiye'de üretip yurtdışına satıyorsanız, uluslararası bir firmasınız. Ama Türkiye'nin dışında başka yerlerde yatırım yapıp, başka milletten insanları çalıştırıyorsanız küresel bir firmasınız. TAV da küresel bir oyuncudur. Filipinler'de tasarım ofisimiz var. Vietnam'da usta yetiştiren bir okula sponsor oluyoruz, işçilerimizi oradan alıyoruz. Malezya'da mühendis insan kaynaklarımızı sağlayan bir ofisimiz var. Fizan'da havalimanını yapıyoruz. Küresel firmayla kastedilen bu. 23 farklı ülke, 23 farklı pasaport. Toplam 25 bin kişi. Yaş ortalaması da 32-34 arasında değişiyor. Çok iyi yetişmiş ama çok genç arkadaşlarla bütün bu işleri kotarıyoruz''

TÜRKİYE'DEKİ YÖNETİM ŞEKLİ TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA BENZİYOR
Türkiye'deki yönetim şeklini trafik sıkışıklığına benzediğini ve bunun değiştirilmesi gerektiğini anlatan Sani Şener şöyle devam etti. “ Trafikte yeşil ışık yandığı zaman en öndeki arabanın hareket eder, arkalardaki arabalar ise daha sonra hareket edebilir. Ne var ki, Formula 1'e gittiğinizde, yine kuyruk görürsünüz ama yeşil ışık yandığı zaman bütün arabalar aynı anda hareket ederler. Çünkü herkes o yeşil ışığa focus olmuştur.

10 YILDA 10 HAVALİMANI İŞLETİYOR OLACAĞIZ DEDİK
TAV'da Formula 1 mantığını gerçekleştirebilmek istiyoruz. 10 yılda 10 havalimanı işletiyor olacağız dedik, bu hedefimize ulaştık. Şimdi de diyoruz ki, hedefimiz 10 yıl içinde 100 milyon yolcuya ulaşmak. Şu an 45 milyon yolcuya ulaşmış durumdayız. İstanbul hava trafiği üçüncü havalimanına ihtiyaç duyuyor. Ancak zamanlama önemlidir. Atatürk Havalimanı'nın şehir içinde olması çok önemli bir avantajdır. Havalimanı projesinin Kanal Projesi ile birlikte açıklanmasının bu proje ile birlikte entegre olduğunu gösteriyor. Şu an için Atatürk Havalimanı bu kapasiteyi karşılıyor.''

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.