• BIST 116.432
  • Altın 165,614
  • Dolar 3,9296
  • Euro 4,8183
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C

Tatilstil.com iflas etti ve kayboldu

Tatilstil.com iflas etti ve kayboldu
Turizmde yaprak dökümü başladı. Tatil Stil’in kurucusu Murat Bayındır kayıp, üç ortaktan Sırp asıllı olanın paralarla yurtdışına kaçtığı ileri sürüldü.

İSTANBUL- Bayram öncesi paraları toplayan acenteler birer birer ortadan kaybolmaya başladı. Acentelerde yaprak dökümü sürerken binlerce tatilcinin bayramda perişan olacakları belirtildi.

murat-bayindir.jpg
Murat Bayındır

Yaprak dökümünde ”Türkiye’nin ilk gerçek online tur operatörü” sloganıyla Murat Bayındır ve Nadir Uzun tarafından kurulan Tatilstil iflas etti. Tatilstil.com’un diğer ortağının Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kültür Komitesi Genel Sekreteri, Ak Parti Gençlik Kolları Üyesi ve Estilotur’un İcra Kurulu Başkanı Nadir Uzun olduğu bildirildi.
Şirketin online sistemi kapandı ve üç ortağından Sırp asıllı olanın paraları alıp ortadan kaybolduğu bildirildi. Tatilstil; Micestil ve Biletstil ile birlikte Estilotur çatısı altında faaliyet gösteriyordu.

nadir-uzun.jpg
Nadir Uzun

TATILSTIL.COM’UN DIĞER ORTAĞı TÜRSAB KOMİTESİNDEN NADIR UZUN
Tatilstil.com’un diğer ortağı Nadir Uzun son TÜRSAB Genel Kurulu’nda Başaran Ulusoy ve ekibinin kazanması için oldukça yoğun bir kampanya çalışması yürütmüştü. Ulusoy kazandıktan sonra ise Nadir Uzun ve ekibine “Gençlere teşekkür ediyorum’ demişti.
2012 yılında”Türkiye’nin ilk gerçek online tur operatörü” sloganıyla kurulan Tatilstil’in operasyonlarını durdurduğu bildirildi. Şirketin internet sitesine erişim sağlanamıyor. Şirket, genel merkezin kapatıldığı ve tüm çalışan personelin ilişiğinin kesildiği ve otel girişleri ile turların yapılmayacağı bildirildi. Tatilstil.com sitesinin Facebook üzerinde 34 bine yakın takipçisi bulunduğu belirtildi.

AÇIKLAMA YAYINLANDI
Tatilstil.com tarafından internette şu açıklama yayınlandı::
"Tatilstil.com tüm departmanları ile operasyonlarını sonlandırmıştır. Tüm personelin firma ile ilişiği dün gece yarısı itibariyle kesilmiş ve merkez ofis kapatılmıştır. İleriye yönelik otel girişlerinizin ve tur kalkışlarınızın yapılamayacağını üzülerek belirtmek zorundayız. Müşterilerinizin bankalarına ödeme itirazında bulunarak ödeme yapmamasını sağlamanız konusunda müşterilerinize dönüş yapmanızı rica ederiz. Pasaportu Tatilstil.com'a olan müşterilerinizin pasaportları outgoing departmanınca iade edilecektir."

TABELALAR INDIRILDI, TÜRSAB KİMSEYİ BULAMADI
TÜRSAB'ın Tatilstil.com’un şirket merkezine denetim ekibi gönderdiği öğrenilirken, şirket merkezinin kapalı olduğu, sahibi Murat Bayındır'a ve diğer yetkililere ise ulaşılamıyor. Şirketten paket tur satın alan müşterilerin paralarnı sigorta şirketinden alabileceği, ancak sadece otel veya uçak bileti alanların durumunun ne olacağı ise bilinmiyor.

NADİR UZUN AK PARTI GENÇLIK KOLLARı'NDA
1997’den beri Asya Tur ile başladığı meslek yaşamını Anı Tur ve Jolly Tur’da kültür turları alanında tepe yöneticiliği ile sürdüren Nadir Uzun, yaklaşık bir yıl önce Katırcıoğlu Nakliyat’ın sahibi Mehmet Katırcıoğlu ve Jolly Tur’un 11 yıl iç turizm müdürlüğünü yapmış olan Murat Bayındır ile Estilotur’u kurdu.
1982'de Rize'de doğdu. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde eğitimine devam etti. AK Parti Gençlik Kolları'nda çeşitli kademelerde görev aldı. AK Parti Gaziosmanpaşa Gençlik Kolları ilçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 2008 yılından bu yana Türkiye Seyahat Acenleleri Birliği Kültür Komite Üyesi'dir. Orta düzeyde İngilizce bilen Uzun, evli ve 2 çocuk babasıdır.
İki turizmci ve nakliyecinin kurduğu Estilotur, Tatilstil ana markası başta olmak üzere 'üye acente' ve 'üye şirket' modelini geliştirdi. Ortaklardan Nadir Uzun şirket yapısını bir internet gazetesine anlattı.
Nadir Uzun daha önce bir internet sitesine verdiği röportajda Tatilstil’in kuruluş süreci ile ilgili olarak şunları anlatmıştı “Biz Murat Bayındır ile beraber 2005 yılından beri bunu hayal ediyorduk. Bir çalışma dosyası oluşturduk ve üzerinde çalışırken bir sürü madde ekleyip çıkardık. Estilo Tur’u ana marka olarak başladık. Estilo Tur kendi alanın uzman markalar üretip gelştiren bir yapı. Bir çatı şirket. Bunun altına Tatilstil’i ekledik. Tatilstil kendi alanında bütün turizm ürünlerinin satışını yapabilen son tüketiciye ulaştığımız markamızdır”

ACENTE YAPıLANMASı YOK, ÜYELIK VAR
Tatilstil’in bir acente yapılanması olmadığına işaret eden Uzun, “Tatilstil sadece internet üzerinden çağrı merkezi ve bizim merkez ofisimiz üzerinden hizmet veriyor. Tatilstil direkt kendi kontratlarını yaparak, otellerle kendi anlaşarak çalışıyor. Şu an sistemde 1256 tane otel var. İnternet üzerinden online satışı yapabildiğimiz gibi çağrı merkezi üzerinden ve merkez ofisimizden birebir satış da yapabiliyoruz. Ancak bir acente yapılanmamız yok. Üye acentelerimiz var. Üye acentelerimiz bizim ismimizle değil, kendi acente isimleri ile satış yapıyorlar. Biz sadece onların ürün sağlayıcısı oluyoruz. Ürünleri bizden net fiyatlara alıp arzu ettikleri fiyatlara satıyorlar. Dolayısıyla bir komisyon uygulaması da söz konusu değil. Bu model ilk defa bizim uyguladığımız bir model. Kurumsal kimlik, logo ve benzeri tamamen o acentenin kendisine ait. Voucher’ı da kendi firma adıyla oluşturuyor. Sadece alt kısımda küçük bir yazı ile ürün sağlayıcı olarak Tatilstil görünüyor. Bir de üye işyeri modelimiz var. Üye işyeri modelinde bizimle çalışan şirketlere birer şifre veriyoruz. Alacağı otel, uçak bileti ya da başka bir ürünümüz için bize başvurmadan kendisi ürünü tanımlıyor. Biz ona faturasını kesip, ödemesini alıyoruz. Bu işlemler için şirketler yetkilendirecekleri kişi sayısı ve yetki sınırlarını kendileri belirliyorlar.”

ACENTELERIMIZ SISTEMI ÇOK SEVDILER
Toplam 16 tane üye acente, 11 tane üye şirketleri olduğunu belirten Uzun, “Acentelerimiz sistemi çok sevdiler. Duyuldukça buna talep artıyor” dedi.
Henüz Türkiye’de üye acentenin kendi kâr marjını belirleyebildiği bir model olmadığını söyleyen Uzun, “Biz ilk kez bunu getirmiş olduk. Hatırlarsanız uçak bileri satışlarından da komisyon kaldırıldığında kıyamet kopmuştu. Acenteler komisyonu kaldırdınız bizim kârımız düştü demişlerdi. Halbuki Amerika’da komisyonlar kaldırıldığında şaha kalkmıştı. Şu anda Türkiye’de de en popüler olan uçak bileti. Bu sistem en çok Amerika ve İngiltere’de kullanılıyor. Almanya’da yok denecek kadar az. Bizim tüketici hareketlerimiz de Amerika ile benzerlikler arz ediyor. Dolayısıyla bizde de bu model yaygınlaşacaktır” diye konuştu.

İLK MARKA TATILSTIL ILE HEDEFLER TUTTURULDU
Tatilstil olarak 1 yılda hedeflerinin tamamını gerçekleştirdiklerini kaydeden Uzun, “Biz yola çıkarken, gazete ilanları ya da reklamlarla öne çıkalım mantığı ile hareket etmedik. Önce ürünleri oluşturalım, kalite belgelerimizi alalım, otellerle anlaşmalarımızı tamamlayalım dedik. Bu altyapıyı oluştururken 2 milyon TL ciro hedefi koymuştuk. 2012’de bu hedefimizi tutturduk. 11 bin de pax yaptık. Bu bizim ilk yıl için belirlediğimiz ayağı yere basan bir hedefti. Daha yüksek hedeflerle de başlayabilirdik ama müşteriyi mutsuz ederdik” dedi.
Uzun 2013 hedeflerinin ise 17 milyon TL ciro, 25 bin müşteri olduğunu, Ocak ve Şubat cirolarının bu hedefi tutturacaklarını gösterdiğini söyledi.

TOPLANTı VE KONGRELER IÇIN MICESTIL
Nadir Uzun ikinci markaları Micestil ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Bu markamız da toplantı ve kongreler için oluşturduğumuz bir marka. Biz sadece toplantı kongre düzenlemekten öte şirketlere çözümler üretiyoruz. Biz biliyoruz ki şirketlerin pek .çoğu bugüne dek 10’larca toplantı yapmıştır. Dolayısıyla bu etkinlikler için otelleri, salonları en az bizim kadar biliyorlar. Bizim yaptığımız, farklı ilginç yöntemlerle bu etkinlikleri daha değerli ve farklı kılmak. Kişiye özel davetiyeler, bu davetiyelerin farklı yöntemlerle kişilere ulaştırması ya da katılımı belgeleyen ilginç setifikalar gibi farklılıklar geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin gemici kıyafeti giymiş bir kızımız gidip bizzat davetiyeyi sahibine teslim ediyor. Micestil’de 4 milyon TL’lik bir ciromuz var, 2013’te ise 16 milyon TL ciro hedefliyoruz.”

ÜÇÜNCÜ MARKA: BILETSTIL
“Bir de üçüncü marka olarak Biletstil markamız var” diyen Uzun, bu markayı da şöyle anlattı: “Bu markamız ile de uçak, otobüs, tren ve İDO bileti satıyoruz. Demiryolları biraz hantal olduğu için henüz tren ile ilgili entegrasyonu yapamadık. Bizim bilet satışında tek hedefimiz bilet satışında turizmle başlayıp bunu genele yaybilmek. Yani ilerde konser vb. gibi başka alanlarda da bilet satmayı planlıyoruz. Biletstil’i henüz yeni faaliyete geçireceğiz. Biletstil ile müşteriye anında satışın yanında rezervasyon yaptırıp sonradan satın alma olanağı da sunacağız.”

BALAYıSTIL DÖRDÜNCÜ MARKA OLACAK
Balayıstil adı altında bir markayı da faaliyete geçirmeye hazırlandıklarını ifade eden Nadir Uzun, “Sadece balayına gidecekler için böyle bir marka oluşturacağız. Balayı gibi bir tatil isteyenlere değil, sadece gerçekten balayına çıkacaklara hitap edecek bir marka olacak. Otellerden bunun için kendi oluşturacağımız balayı konseptine uygun ürün ve paketler talep edeceğiz” diye konuştu.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.