• BIST 101.832
  • Altın 260,193
  • Dolar 5,6723
  • Euro 6,3597
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 26 °C

Tat Towers yeniden bilirkişide

Tat Towers yeniden bilirkişide
Zincirlikuyu’da 22 yılda inşa edilen ve 10 yıldır boş duran ‘Tat Towers’la ilgili 4 yıldır süren davada üçüncü kez bilirkişi raporu istendi

İSTANBUL- Zincirlikuyu’da 22 yılda inşa edilen ve 10 yıldır boş duran ‘Tat Towers’la ilgili 4 yıldır süren davada üçüncü kez bilirkişi raporu istendi. İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bilirkişiler kulelerin riskli olup, kiralan-mayacağına ilişkin rapor sunmuştu.
İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Zincirlikuyu’da 100 milyon dolar yatırımla 22 yılda inşa edilebilen ve 2002 yılından bu yana boş duran Tat Towers ile ilgili ‘uğursuz’ söylentilerini destekleyen yeni bir karara imza atıldı.
Tatlıcı Ailesi arasında 4 yıldır süren davada üçüncü kez bilirkişi raporu istendi. Davanın görüldüğü İstanbul 21’nci Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi değişince, Tat Towers ile ilgili yeni bir bilirkişi raporu alınması kararı verildi. Daha önce mahkemeye sunulan iki bilirkişi raporunda da ‘Tat Towers’ın 1999’dan önce yapıldığı için kolon ve kirişlerinin sağlam olmadığı ve bu nedenle kiralanamayacağı’ değerlendirmesi yapılmıştı. Öte yandan mahkeme, mirasçılar Nurten Tatlıcı ve oğlu Uğur Tatlıcı’nın avukatları aracılığı ile yaptıkları, ‘tablo ve objelerle ilgili yeni bilirkişi raporu alınması talebini’ ise reddeti.

ÜNİVERSİTELER İNCELEDİ
İşadamı Mehmet Salih Tatlıcı şubat 1999’da yaşamını yitirdiğinde geride 3 milyar dolar olarak hesaplanan bir servet bıraktı. Tatlıcı’nın vefatı sonrası, ilk eşinden olan Mehmet Tatlıcı ve ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve oğlu Uğur Tatlıcı arasında çok sayıda miras davası aşıldı.
Söz konusu davalardan en kritik olan ‘Tereke Davası’ ise yeni bir rapora kilitlendi. 21’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 4 yıldan bu yana devam eden miras davasına yeni atanan Hakim Murat Uyar, Tat Towers’ın kiraya verilebilmesi için yeni bilirkişi raporu istedi. Tat Towers’la ilgili daha önce da hem İTÜ, hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bilirkişiler, ikiz kulelerle ilgili kapsamlı rapor sunmuştu. Her iki raporda da, Tat Towers’ın 1999 depreminden önce inşaa

‘BİNA ÇÜRÜK’, KİRAYA VERİLEMEZ
İTÜ İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Kaya Özgen, Prof. Dr. Özkan İşler ile Yüksek Mimar Prof.Dr. Nihal Arıoğlu tarafından hazırlanan raporda şu değerlendirmeler öne çıkmıştı:

*İSKİ kayıtlarında kanal bağlantısı için başvurulmadığı anlaşılmakta,
*22 yıl önce yapımına başlanan binanın yapılan kontrollerde yetersiz görünen kolon, kiriş ve perde güçlendirmelerinin yapılması gerekiyor,
Tereke memurlarının bulduğu proje yönetim teknik elemanları tarafından inşaat alanına ilişkin hesaplamalar yapılmıştır. Ancak bu hesaplamalarda kapsamlı tutarsızlıklar göze çarpmakta,
*İnşaatta teknik açıdan kullanımı doğrudan etkileyen kapsamlı eksiklikler bulunmakta,
*İskân için zorunlu olan İSKİ, BEDAŞ, sivil savunma ve itfaiye raporu yok, Mevcut koşullar altında binaya iskan alınması alabildiğine güç,
*Kapsamlı değişiklik ve düzenlemelerin yapılması gerekiyor,
*İskân edilmeyen binayı kiralamak, üstelik bu kadar büyük sorun varken mümkün değil.
edildiği, yapıda önemli sorunlar olduğu bu nedenle kiraya verilmesinde sakınca olduğu yönünde rapor verilmişti.

ÜÇÜNCÜ RAPOR İSTENDİ
Nurten Tatlıcı ile oğlu Uğur Tatlıcı’nın kiralamak istedikleri Tat Towers’la ilgili Mahkeme Hakimi Murat Uyar, ‘Mirasçılara ait Tat Towers’ın acil ve zaruri onarımlarının ve bunların maliyetinin tespitine ve mirasçı Nurten Tatlıcı vekilinin bu taşınmazın kiraya verilmesi talebine esas olmak üzere mahallinde iki inşaat mühendisi bilirkişi ile birlikte keşif yapılması’ yönünde karar verdi.
21. Sulh Hukuk Mahkemesi, Tat Towers ile ilgili yeni bilirkişi raporu istenmesinin yanı sıra Mehmet Salih Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve oğlu Uğur Tatlıcı’nın tarihi eserlerle ilgili istenen bilirkişi raporunun da reddi yönünde karar verdi. Mahkeme, Tatlıcı’nın 20 yaşındaki torunu Bedriye Kamer Tatlıcı’nın, talebi sonrası, kendisine her ay ödenen 5 bin TL’lik maaşın, 7 bin TLye çıkarılması yönünde karar verdi. Ayrıca mahkeme tablolarla ilgili açılan dava dosyasının da incelenmesi yönünde karar verererk duruşmayı önümüzdeki 7 Şubat’a erteledi.

3 MİLYAR DOLARLIK DAVA

1999’da hayatını kaybeden Mehmet Salih Tatlıcı’nın ölümünün ardından iki eşinden olan çocukları arasında miras kavgası başgösterdi. Salih Tatlıcı’dan geriye 3 milyar dolar olarak hesaplanan bir malvarlığı kaldı. Bu malvarlıklarının çok önemli bir bölümü gayrimenkul yatırımları.
Dava dosyasına yansıyan kayıtlara bu gayrimenkullerden bazıları şunlar: Yeniköy’de Salih Tatlıcı Yalısı, Tat Towers, Tat Şişli İş Kuleleri, Tat Etiler İş Merkezi, Tat Belek Beach Golf, Beykoz Konakları’nda 11 villa, bir adet malikane ve 6 adet sosyal donatının yüzde 50 hissesi, Kuruçeşme’de koru ve köşk, Beylerbeyi’nde köşk, Beyoğlu’nda iş merkezi, ABD Miami’de malikane, İstanbul, Dubai ve ABD’de çok sayıda gayrimenkul.

Hürriyet

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.