• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

Taksim'de iki otel ve AVM iptal

Taksim'de iki otel ve AVM iptal
Taksim de tarihi Majik Sineması ile Maksim Gazinosu'nun arazilerine yapılmak istenen otel ve AVM projelerinin ruhsatları mahkeme kararıyla iptal edildi.

İSTANBUL- İstanbul Taksim'de tartışmalı inşaatlardan biri daha yargı tarafından durduruldu. Taksim de tarihi Majik Sineması ile Maksim Gazinosu'nun arazilerine yapılmak istenen otel ve AVM projelerinin ruhsatları mahkeme kararıyla iptal edildi.
İstanbul Taksim merkezindeki tarihi Majik Sineması ve Maksim Gazinosu‘nun olduğu araziye 9 normal, 8 de bodrum olmak üzere 17 katlı otel yapılacaktı.
Radikal Gazetesi’ndeki Elif İnce imzalı habere göre. Tuna İnşaat'ın 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezi projesi için İstanbul'un 1914 yılında yapılan ilk sinema binası Majik, kurul kararıyla yıkılırken, Sıraselviler Caddesi'ne bakan cephesi ise askıya alınmıştı.

Şehircilik planlarına aykırı
İstanbul 2 No'lu Koruma Kurulu'nun kültür varlığı olarak tescilli binanın yerine 9 kata yüksekliğinde binaya izin vermesi tartışmalara neden olmuştu. Projeyle kentte sinema salonu olarak inşa edilen ilk bina olan Majik ile arkasındaki Maksim Gazinosu yıkılarak yerlerine otel ve ticaret merkezi yapılmaya başlandı. Otel ve AVM'nin inşaat çalışmalarının başlaması üzerine binanın komşusu Metropark Otel'nin sahibi Mehmet Ali Durucan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beyoğlu Belediyesi aleyhine ruhsat ve imar planlarının iptali için dava açtı. Davayı görüşen İstanbul 1. İdare Mahkemesi inşaatın yapı ruhsatı, İstanbul 2 No'lu Koruma Kurulu'nun projeyi onayladığı 21 Temmuz 2011 tarihli kararı ve Beyoğlu imar planlarının inşaata ilişkin kısımlarını şehircilik planlama ilkeleri ve kamu yararına aykırı bularak iptal etti.

"Ayrıcalıklı yapılaşma var, kötü emsal olur"
İstanbul 1. İdare Mahkemesi kararında, otelin yapılacağı parsele ayrıcalıklı yapılaşma hakkı verildiğine dikkat çekerek, bunun civardaki diğer parseller ve sit alanının tarihi dokusuyla uyumsuz olduğuna, yapılaşmanın -özellikle de otoparkların- trafiği sıkıştıracağına, ayrıca üzerinde kültür varlığı bulunan parsellerin birleştirilerek tek parsele dönüştürülmesinin 2863 sayüı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı olduğuna hükmetti. Mahkemenin 3 Ekim 2013 tarihli kararı uyarınca Beyoğlu Belediyesi'nin hâlâ devam eden inşaatı mühürlemesi bekleniyor.

Mühürlenmezse suç duyurusu
Belediye yetkilileri, yargı kararı kendilerine tebliğ edildiğinde gereğinin yapılacağını dile getirdi.
Konuyla ilgili dava açan Metropark Otel'in sahiplerinden Mehmet Ali Durucan, "Beyoğlu Belediyesi'ne mahkeme kararını elden verdim. İşin içinde büyük rant var. Davada karşı oy veren mahkeme başkanı da tam 2.5 ay boyunca imza atmayarak kararı bekletmişti. Zaman kazanmaya çalışılıyor, inşaat bu süreçte daha da hızlandı, sabah akşam çalışıyorlar" dedi.
Durucan, ruhsat iptal edilmezse belediye hakkında suç duyurusunda bulunacağını da belirtti.

Mimarlar Odası da dava açmıştı
Proje ile ilgili olarak Mimarlar Odası da dava açmıştı Oda itirazında "İlgili koruma bölge kurulunun evrensel, ulusal koruma ilkelerine aykırı olarak söz konusu alandaki mimari-kültürel mirasımız hakkındaki kararını sadece ön cephe koruma (restorasyon) projesinin uygunluğu kapsamına indirgeyerek yıkımına; 4305 metrekarelik parselin tümünün yapılaşmasını öngören inşaata izin vermiştir. Kurulan çevre ve metro güvenliğini de tehlike altına alacak bir yapı kompleksinin ortaya çıkmasına onay veren kararının da yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir" demişti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.