• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

Taksim Dayanışması’ndan çağrı

Taksim Dayanışması’ndan çağrı
Taksim Dayanışması, halkı 9 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge davet etti.

İSTANBUL- Taksim Dayanışması yaptığı açıklamada hükümeti sorumlu davranmaya, taleplerini dinlemeye davet ettiklerini belirterek “Taleplerin gerçekleştirilmesi yönünde somut adımlar atmaya bir kez daha davet ediyoruz” denildi.
Taksim Dayanışması, halkı 9 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge davet ederek “Gezi Parkı’na, kentine, tüm hak taleplerine sahip çıkan tüm yurttaşları bekliyoruz” denildi.

Taksim Dayanışması’ndan yapılan açıklama şöyle:

Hükümet temsilcileriyle 5 Haziran günü gerçekleştirilen temas sonrasında tarafımıza herhangi bir görüşme talebi iletilmiş değildir. Hükümeti sorumlu davranmaya, taleplerimizi dinlemeye ve bu taleplerin gerçekleştirilmesi yönünde somut adımlar atmaya bir kez daha davet ediyoruz.
Taksim Dayanışması olarak 9 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Taksim Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz mitinge, Gezi Parkı’na, kentine, tüm hak taleplerine sahip çıkan tüm yurttaşları bekliyoruz


Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Kamuoyuna


İstanbul Taksim’de ve Türkiye’nin pek çok kentinde 27 Mayıs tarihinde başlayan Taksim Gezi Parkı’nın yıkıma dair gelişen fiili direniş 11. gününde.

Taksim Dayanışması olarak 11 gündür taleplerimizi her ortamda yükseltiyoruz. Hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Mustafa Sarı’nın ailelerinin acılarını paylaşıyor, yaralanan binlerce yurttaşımıza acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.

5 Haziran günü Taksim Dayanışması’nın ve alanın taleplerini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ilettik. O günden bu yana taleplerimizin hiçbiri karşılanmadığı gibi bu hususta herhangi bir somut adım da atılmadı. Polis şiddeti ülkenin birçok ilinde halen sürüyor.

Hükümet temsilcileriyle 5 Haziran günü gerçekleştirilen temas sonrasında tarafımıza herhangi bir görüşme talebi iletilmiş değildir. Hükümeti sorumlu davranmaya, taleplerimizi dinlemeye ve bu taleplerin gerçekleştirilmesi yönünde somut adımlar atmaya bir kez daha davet ediyoruz.

Dayanışma’nın talepleri nettir, bir kez daha tekrarlamak isteriz:

• Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulması,

• Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, üç yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanması,

• Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılması,

• 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması

Hükümetin muhatabı bellidir. Talepler ortadadır. Hükümeti toplumsal tepkileri dikkate almaya, sorumlu davranmaya, ortaya konulmuş ve milyonlarca insan tarafından her gün dile getirilen taleplerin gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz.

Taksim Dayanışması olarak 9 Haziran Pazar günü saat 16.00’da Taksim Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz mitinge, Gezi Parkı’na, kentine, tüm hak taleplerine sahip çıkan tüm yurttaşları bekliyoruz. Taleplerimiz karşılanana kadar burada olacağız.

8 Haziran 2013, Taksim Dayanışması

To the Government and the Citizens of Turkey

The resistance, which started in May 27 in Taksim, İstanbul and in several cities all around Turkey against Taksim Gezi Park’s demolition has reached its eleventh day.

During these eleven days, we, as Taksim Solidarity, have been raising our demands in every sphere. We share with the suffering of the families of the deceased Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş and Mustafa Sarı, and we wish for the recovery of thousands of blessed.

On the 5th of June, we conveyed the demands of Taksim Solidarity and of the people in the square. Since then, neither our demands have been met, nor an action has been taken. The police violence continues in several cities of Turkey.

Following the meeting held between the Government and Taksim Solidarity June 5, there haven’t been any requests for meeting the solidarity. We call the government to act responsibly, hear our demands and take serious steps in order to actualize the demands.

The demands of the solidarity are crystal clear; however we want to state them once again:

• Taksim Gezi Park will not be re-developed under the name of Artillery Barracks or any other project; an official statement on the cancellation of the current project is made; the attempts to demolish Ataturk Cultural Centre stop,

• Every responsible agent for the thousands of injured people and two deaths, starting with the Governors and the Police Chiefs of Istanbul, Ankara and Hatay and everyone who prevented the use of the most basic democratic rights of the people; who gave orders for violent repression, enforced or implemented these orders are dismissed from their posts,

• The use of tear gas bombs and other similar materials is prohibited,

• Detained citizens who attended the resistance across the country are immediately released and an official statement which declares that there will not be any investigation about them,

• Starting with Taksim and Kizilay squares, all the meeting and demonstration bans effecting all of our squares and public areas and all the de facto blockings are abolished and stopped and barriers to freedom of expression are removed.

The addressee of the government is certain. The demans are obvious. We call government to take account into social reactions, act responsibly and fulfill the requirements of the demands which are being expressed by millions of people everyday.

We expect all of our citizens who are claiming their rights to their city to their Gezi Park and to all their demands, to our rally which will be held June, 9 16.00 PM at Taksim Square. We will be here until our demands are met.

Taksim Solidarity
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.