• BIST 86.711
 • Altın 247,356
 • Dolar 6,0189
 • Euro 6,7204
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 27 °C

TAFED'de Genel Kurul heyecanı

TAFED'de Genel Kurul heyecanı
TAFED Başkanı Haşim Demirtaş aday olmyacağını açıklayınca ortaya yeni isimler çıktı. Bu arada Demirtaş'ın B planı hazırladığı söylentileri bulunuyor.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Türkiye Aşçılar Federasyonu-TAFED"in başkanı ve yönetim kurulu üyeleri yarın genel kurulda seçiliyor. Türkiye Aşçılar Federasyonu pazar günü yapacağı Genel kurul da yeni başkanını seçecek 10 Dernek, 112 Delegesiyle oy kullanımı yapacak olan Türkiye Aşçılar Federasyonu Türkiye nin 4 bir yanından gelecek delegeler İstanbul Sirkeci deki Orsep Royal Otel de Genel Kurula katılacak.
Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Haşim Demirtaş “Amacımız seçilecek yeni yönetim ile Türkiye deki Aşçılık sektörünün çıtasını daha yükseklere çıkarmaktır. Yönetim kurulumuzu genişletip sesimizi daha gür çıkarmak istiyoruz” dedi

OLAYLI YARIŞMA SONRASI ADAY PATLAMASI
Başkan Haşim Demirtaş, olaylı aşçılar yarışması sonrası “Aday olmayacağım. Yeni kişiler gelip yapsın” deyince ortaya  bir çok isim çıkmaya başladı. Ortada listeler uçuşuyor. Herkes başkanlık peşine düştü.  Ne yapacakları konusunda hiç açıklama yapmadan bir çok isim yönetimde yer almak için kulis faaliyetlerine başladı.
Bu arada TAFED"i bugünlere getiren Haşim Demirtaş'ın aşçılar yarışmasında bir kişiye 10 kupa ve madalya verilmesine neden olan üç ismi tasfiye ederek yeni bir liste ile B planı hazırladığı da söyleniyor.
İlk etapta ortaya çıkan liste hazırlayan ve başkanlığa soyunan isimler arasında Başkent Aşçılar Derneği Başkanı Zeki Açıköz'ün adı geçiyor. Ancak Açıköz'ün listesinde camia tarafından benimsenmeyen isimlerin bulunduğu belirtiliyor. Listede yer alan kişilerin topluma değil sadece kendilerine menfaat temininde bulunacaklarını iddia ederek “Kendilerine çalışmak, egolarını tatmin etmek kişisel marka olmak için gelmek istiyorlar” deniliyor.  İddialar şöyle sıralanıyor:  Toplumsal birliktelikte katkıları yok. Yeni bir şey getirmeyecekler. Kişisel çalışmaları için araç olarak kullanacaklar.
Öte yandan istenenler ise şöyle belirtiliyor: Yönetimde çoğulcu katılımcı kişiler yer almalıdır. TAFED kişisel egoların tatmin yeri değildir. Gelmeye soyunanların ne yapacakları hakkında proje sunmuyorlar Pazartesi günü çok geç olacaktır. Sonra bunun 2 yıl vebaliyle yaşarız.
Bir bölüm ise şu görüşleri belirtiyor: Bizim arzumuz ise aşçılık mesleğinin birlik beraberlik içinde arzu edilen seviyeye gelmesidir. Çünkü artık Türk aşçıları dünyanın her tarafında aranılır hale gelmiştir. Her kuruluşta değirli arkadaşlarımız var ve onların en iyi şeyleri yapacağına inanıyoruz. Aşçılık mesleğini taşıyan önemli isimleri saygı duyularak iç çatışmalardan uzak kalınırsa istenilenlerin olcağı açıktır.

BAYRAM ERGÜN NE KONUŞACAK?
Adaylığa soyunanlar üyelere ne yapacaklarıni, planlarını, programlarını henüz söylemediler.  Bu da kafaları karıştırıyor. “Haşim Demirtaş hiç olmazsa TAFED'i kurdu ve bugünlere taşıdı. Bu gelenler ne yapacaklar?” deniliyor. Ayrıca "Kişisiel ihtiraslarıyla TAFED"i bitirebilirler" düşüncesi de yaygınlık kazanıyor.
TAFED"in güçlü, dirayetli, kavgacı olmayan, herkesle barışık, bölgecilikten uzak, camiayı kucaklayan bir lidere ihtiyacı olduğu söyleniyor. Bu arayış sürüyor. Bu arada herkesin işinin olduğu ve TAFED'ye yeterince zaman ayıramayacakları için profesyonel bir yöneticiye ihtiyaç olduğu konuşuluyor.
TAFED"i kuruluşunda katkısı olan Bayram Ergün'ün konuşma yapacağı bildirildi. Neler söyleyeceği merakla bekleniyor.

ZEKİ AÇIKÖZ'ÜN LİSTESİNDE SÜRPRİZ İSİMLER
Yaklaşık 30 kişiden oluşan federasyon yönetimi başkanlığına soyunan Başkent Aşçılar Derneği Başkanı Zeki Açıköz'ün listesinde sürpriz  isimler yer alıyor. Bunlardan üzerinde konuşulanlar şöyle: Bolpad"dan Coskun Açıkgöz, Mehmet Yalçınkaya, İSPAD"dan Uğur Alpaslan, Mengen"den Adnan Öztürk ve hangi dernekten gireceği kesinlik kazanmayan Eyüp Kemal Sevinç.
Senaryo şöyle devam ediyor. Zeki Açıköz Ankara"da olacağı için İstanbul"da  federasyon başkanı adına birisinin olması gerekiyor. Henüz bu konu açıklığa kavuşmadı. Ama söylentiler arasında bir çok isim geçiyor.

HAŞİM DEMİRTAŞ'IN B PLANINDA HANGİ İSİMLER OLABİLİR?
Olaylı aşçılar yarışması sonrası yanında bulunan herkes kaçarken Haşim Demirtaş"ın tepki gösterenlerin arasına girerek “Biz acemilik yaptık. Daha iyi yapmamız için gelin yanımızda yer alın” demesi akıllarda duruyor. Haşim Demirtaş"ın bu cesaretli, çağdaş ve takdire şayan yaklaşımı olaylara yol açanların arasından ayrı tutulmasına neden oldu. Haşim Demirtaş'ın TAFED'i bugünlere taşırken iyi bir liderlik yaptığını gösteren bu durum üzerine çevresindekiler “Başkan TAFED"i bırakma yoksa kaybolacak” diyenler oldu.
Tepkiler üzerine Mustafa Öztürk, Erhan Üçüncüoğlu, Salih Bozkurt"un olmadığı bir listenin hazırlandığı ileri sürülerek “Haşim Demirtaş"ın B planı var“ denildi.
Şimdi bakalım Haşim Demirtaş"ın B planında kimler olabilir?
Bayram Ergün, Hayati Gökçeel, Muzaffer Menekşe, Fahir Telli, İbrahim Çelik, Erkut Yıldız, Mesut Kayışoğlu, Bayram Dönmez, Kemal Olcan, İlhan Özcan, Nazif Sönmez, 
Haşim Demirtaş'ın  ortamı yumuşatmak için ve olaylı aşçılar yarışmasında söz verdiği gibi tepkici gruptanda isimler bu listede yer alabilir. Bunlar ise şöyle: Zeki Açıköz, Zeki Gülyiğen, Coşkun Açıkgöz, Mehmet Yalçınkaya

TAFED'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Konu : 08 Haziran 2008 Pazar tarihinde yapılacak genel kurul hakkında

Saygı Değer Basınımıza

Haziran 2006 Yılında 9 güzide dernek ile İstanbul"da oluşumunu yaptığımız Türkiye Aşçılar Federasyonumuzun 2 nci olağan genel kurulu 08 Haziran 2008 Tarihinde Aşağıda yazılı gündem maddeleri üzerinde gerçekleştirecektir.

Türkiye genelinde, 13 güzide derneğimizin delegeleri ile gerçekleştireceğimiz genel kurulumuzda, yeni misyon ve vizyon ile Türk Mutfağında en güzel şekilde, temsil edilecek bir genel kurul yapılarak, yeni yönetim belirlenecek, Tafed bayrağımız ve Türk mutfağımızın ilerlemesi temsili bakımından, federasyonumuz bu genel kuruldan yeni yüzler ve temsil ile güçlenerek çıkacaktır.

Türkiye Aşçılar federasyonunu en iyi şekilde temsil edecek, Ben değil biz olacak bir genel yönetim oluşturmak; Türkiye de,uluslar arası tesislerde ve ülkelerde Türk aşçısını, Türk mutfağını temsil eden, meslektaşlarımızı ve derneklerimizi de bünyesine katarak,

Çalışmalar gerçekleştirmek olacaktır.

Türkiye Aşçılar Federasyonu, bölge federasyonu değil,Türkiye Federasyonudur ve  bundan sonraki çalışmaları ile de Türkiye Aşçılar Federasyonu olduğunu kanıtlamaya devam edecektir.

Büyük emek ve özveri ile Demokratik bir yapı oluşturarak kurduğumuz federasyonumuzun genel kurulu Ülkemiz Mutfağına, Aşçılarımıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diler

Saygılar sunarım.


Genel Kurul Tarihi ve Yeri

Tarih:08.06.2008 Pazar

Saat:13.00

Yer: Orsep Royal Otel/Sirkeci Nöbethane Cad.No 10
Tel.0 212 511 85 85

Tafed genel kurul gündem maddeleri

1) Açılış ve yoklama

2) Genel başkanın açılış konuşması

3) Divan kurulunun oluşturulması ve tutanaklara imza yetkisi Verilmesi

4) Saygı duruşu

5) Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması ve oylanması

6) Denetleme kurulu raporlarının okunması ve ibrası

7) Yönetim kurulu tarafından hazırlanan bütçenin görüşülmesi ve oylanması

8) Konuşmak isteyen aday delegelere söz verilmesi

9) Genel başkanlık seçiminin yapılması

10) Yönetim kurulu ve denetleme kurulu seçimlerinin yapılması

11) Seçilecek yönetim kuruluna her türlü alım satım faaliyetleri İçin yetki verilmesi.

12) Söz hakkı isteyen üyelerin konuşması dilek ve temenniler

 

Saygılarımla

Türkiye Aşçılar Federasyonu

Genel Başkanı

Haşim Demirtaş

 

OY KULLANACAK DERNEKLER VE DELEGE DAĞILIMI

Oy kullanımında her derneğin 10 ar delege hakkı var ayrıca her 100 üye için 1 er delege fazla delege hakkı bulunuyor

Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği 15

Akdeniz Aşçılar Birliği 13

Bolu Profesyonel Aşçılar Derneği 13

İstanbul Profesyonel Aşçılar Derneği 11

Başkent Aşçılar Derneği 10

İzmir Aşçılar Derneği 10

Manavgat Aşçılar Derneği 10

Çukurova Aşçılar Derneği 10

Kuşadası Aşçılar Derneği 10

Güney Marmara Aşçılar Derneği 10

NOT: TürkiyeTurizm.com  İstanbul Sürmeli Oteli Mutfak Şefi  Bayram Dönmez'in babasının vefatı nedeniyle değerli ustamızın acısını paylaşır ve başsağlığı diler.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.