• BIST 100.463
  • Altın 237,577
  • Dolar 5,6192
  • Euro 6,3416
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C

Suriye çıkmazı çözümsüz hale geldi

Suriye çıkmazı çözümsüz hale geldi
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Suriye'de gerçekleşen Hule katliamının araştırılmasını talep etti ve katliamla ilgili Suriye yönetimini kınadı.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 4-9 Haziran 2012
İSTANBUL-
Geçtiğimiz hafta Suriye’de yaşanan ve 49’u çocuk 108 kişinin öldüğü Hule katliamı dünya kamu oyunun gündeminde. Gerginlik devam ediyor. Suriye hükümeti katliamı isyancıların gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Soruşturma sonunda hükümetin katliamda hiçbir rolü olmadığı iddia edildi.
Muhalifler ise katliamın arkasında Suriye askerleri ya da hükümet yanlısı milislerin olduğunu söylüyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Susan Rice, Suriye hükümetinin açıklamasını "bariz bir yalan" olarak niteledi.
Birleşmiş Milletler gözlemcileri, katliam sırasında Suriye güçlerinin bölgede faaliyet içinde olduğunu açıklamıştı.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Suriye'de geçen hafta gerçekleşen Hule katliamının araştırılmasını talep etti ve katliamla ilgili Suriye yönetimini kınadı.
47 üyesi bulunan BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'deki durumu görüşmek üzere acil olarak toplandı.Forum sonunda yayınlanan açıklamada katliamın araştırılması ve olayın sorumlularının cezalandırılması talep edildi.
BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Navi Pillay daha erken saatlerde yaptığı açıklamada, Suriye'nin Hule yöresinde geçen hafta tahminen 108 kişinin katledilmesiyle "insanlığa karşı suç işlenmiş olabileceğini" söyledi.
Pillay, Hule katliamını kastederek uluslararası toplumun 'böylesine vahşi olaylarda suçların cezasız kalmasının engellenmesi ve faillerin hesap verilebirliğinin sağlanması için gerekli tüm çabaları göstermesini' istedi. Suriye yönetimine sivillerin korunması çağrısı yapan Pillay, saldırıların emrini verenlerin de bireysel olarak saldırılardan sorumlu olduğunu belirtti.
Gün içinde Komisyon toplanmadan önce Suriye'deki muhalif çevrelerden yeni bir toplu katliam ihbarı geldi. Beyrut'taki BBC muhabiri Jim Muir, Suriye'nin batısındaki Kuseyr kenti yakınlarındaki bir köyde, hükümete bağlı Şebiha milislerinin, bir otobüsten 13 işçiyi indirerek öldürdüklerini bildirdi.
Muhalif eylemcilerce internetten yayınlanan dehşet verici video görüntülerinin birinde, yerlere dağılmış halde, yakın mesafeden ateş açılarak öldürüldükleri anlaşılan işçilerin cesetleri görülüyor.Bir diğer video görüntüsündeyse, bir binanın zeminine dizili halde cesetler ve başlarında ağıt yakan yakınları görülüyor.
Dünya kamuoyu şaşkın vaziyette. Esad’ın işler yoluna girerken ve Annan Planı devrede iken bu tür katliam emirleri vermesinin garipliği tartışılıyor. Ya Esad orduya veya milislere hakim değil, ya da dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir takım tertipler sözkonusu. Suriye’de sıcak günler devam edecek.

SURİYE KONUSUNDA PUTİN İKNA EDİLMEĞE ÇALIŞILIYOR.
Almanya’yı ziyaret edip Merkel ile görüşen ve oradan Fransa’ya geçen Putin Suriye konusunda ikna edilmeye çalışılıyor. Ancak Putin Annan Planının uygulanmasında ısrarlı. Eğer önü alınmazsa Suriye’de İç Harp” den bahsediyor.

AVRUPA DOSYASI
Avrupa için hala ümit var

Gazeteport’un haberine göre ; Danışmanlık şirketi Blackstone Advisory Partners'ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Byron Wien, borç kriziyle mücadele eden Euro Bölgesi'nin zorluklar yaşadığını, ancak Avrupa'nın bunun üstesinden geleceğini ve Euro Bölgesi'nin de ayakta kalacağını savundu.
Yunanistan’ın Euro Bölgesi'nden çıkma riskine değinen Wien, Yunanistan'ın çıkışına izin vermenin bir felaket olacağını ve Avrupa'nın bunu önlemeye çalışacağını söyledi.
Wien, Avrupa'nın iyileşmenin eşiğinde olduğunu, ancak bunun kolay olmayacağını ifade ederek, Yunanistan ve Portekiz'in AB’de kalmaya çalışmasının ancak üyeliklerine garanti gözüyle bakmamasının gerektiğinin altını çizdi.
"Yunanistan ve Portekiz'in kalması için çalışılacak, fakat kalmak istiyorlarsa bu ülkelerin kendilerinin daha çok şey yapması gerekiyor" diyen Wien, İtalya ve İspanya'nın temellerinin Atina'nınki kadar kötü olmadığını savundu. Wien, İspanya ve İtalya'nın ihracat potansiyeli olduğunu, bu sebeple daha iyi durumda olduklarını söyledi.
Yunanistan eurodan çıkarsa tüm bankaların iflas edeceğini, mevduat sahiplerinin paralarını çekeceğini ve tasarruflarının değerinin yarıya indiğini göreceklerini belirten Wien, Yunanların çıkış yolunu bulamayacaklarını ifade etti.

ement-4.20120604005152.jpg

AMERİKA DOSYASI
ABD'de istihdam rakamları borsaları sarstı

ABD’de geçen hafta açıklanan Mayıs ayı istihdam oranının beklenenden daha az olması borsalarda düşüşe neden oldu.Dow Jones vadeli işlemleri, ABD hisselerinin güne daha düşük seviyede başladığını gösteriyor.
ABD'de Mayıs ayında yaratılan istihdam 69,000 ile beklenenin çok altında kaldı.Çalışma Bakanlığı Nisan ayında işsizlik oranının yüzde 8.1’den 8.2’ye yükseldiğini açıkladı.Mart ve Nisan ayı istihdam artışı da 49,000’e geri çekildi. ABD’de krizin başlamasından bu yana beş milyon iş kaybı yaşandı. Sağlık, ulaşım, depolama ve toptan satış sektörlerinde istihdam artışı yaşanırken, inşaat sektöründe düşüş gözlendi. 27 haftadan fazla bir süredir işsiz olan insan sayısı Mayıs ayında 5.4 milyona yükseldi. Bu rakam Nisan ayında 5.1 milyon düzeyindeydi.
Çin ve euro bölgesi ekonomilerinde yaşanan yavaşlama, Avrupa ve ABD borsalarında vadeli işlemlerin azalmasına neden oldu.
Çin’de yapılan benzer bir araştırma, devlete ait büyük fabrikalarda Mayıs ayı imalat oranının, iç talebin azalması nedeniyle, yılın en düşük düzeyinde olduğunu gösterdi.

KRUGMAN’IN ELEŞTİRİSİ HALA AKILLARDA
Mayıs ayı başlarında Nobelli ekonomist Krugman, Fed'in ekonomiyi desteklemek için, enflasyonun yüzde 3-4'e çıkmasını kabullenmesinin gerektiğini savunmuş ve ABD’nin %4 enflasyon ile çok daha iyi durumda olacağını ifade etmişti.
Yüzde 8 işsizlik oranını "yeni normal" olarak kabul eden ve bunun için bir şey yapılamayacağını düşünen bir politika sistem çöküşü yaşandığını belirten Krugman, Büyük Depresyon'un bir alt versiyonun yaşandığı bir dönemden geçildiğini, bunun da ekonomiyi kalıcı olarak baskıladığını söyledi.
Nobelli ekonomist, 2000 yılında kendisini Princeton Üniversitesi'nde işe alan Bernanke'yi de eleştirerek, Fed'in işsizliği azaltmak için enflasyonu yüzde 2'nin üzerine çekmesi gerektiğini savundu. Krugman, böyle bir politika değişikliğinin, 2000 yılında Japonya Merkez Bankası'nın, deflasyondan kaçabilmek için daha hızlı enflasyona sahip olması gerektiğini savunan Bernanke'nin yorumlarıyla daha uyumlu olacağına dikkat çekti.
Krugman, Fed'den istenenin, Bernanke'nin 1990'lı yıllarda Japonya'nın yapmasını savunduğu şekilde, sorunu çözmek için ne lazımsa yapması gerektiğini, ABD'nin daha fazla teşviği kaldırabilecek durumda olduğunu belirtmişti. Krugman’ın önerisi ABD için hala geçerli. ABD Başkanlık seçimi 2012 yılına damgasını vuruyor. Şimdilik göstergeler Obama’dan yana. Ekonomi biraz daha toparlarsa işi daha kolay gözüküyor.

TÜRKİYE RAPORU
Ülkenin gündeminde ekonomi biraz gerilerde. Siyaset, kürtaj-sezeryen, terör ve şike konuları medyanın başlıklarını süslüyor. Bu arada dolar dışarıya bağlı olarak çıkış yaptı ve 1.85’e oturdu. Hep birlikte düşmesine kesin gözle bakılan mayıs enflasyonunu bekliyoruz.
Babacan; Yeni Türk Ticaret Kanunu ertelenebilir
Bu arada Sn. Babacan “ Yeni Türk Ticaret Kanununun değişiklikleri ile beraber 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi bekleniyor.Ancak mevcut hali ile çok sakıncaları var. 40-50 maddede değişiklik gerekiyor.Hedef değişiklikleri 1 Temmuz'a yetiştirmek ama yetişmezse ertelenebilir” dedi.
Türkiye Bankalar Birliğinde konuşma yapan Bakan Babacan “Burada uygulamanın , Türk Ticaret hayatının önünü açması önemli.Bu anlamda Uluslar arası anlamda bir şirketler hukukunun oluşması gerekiyor. Kanun yetiştirilip kanunlaşsa bile 1 Temmuz'da yürürlüğe girmemeli. Çünkü çok ciddi sakıncaları beraberinde getiriyor.
Yandaş medyada belirli lobiler TTK'nın yürürlüğünü erteletmek istiyor şeklinde yayınlar olmuştu. Hukuk nosyonu olupta yeni kanunu inceleyen aklıselim sahibi insanların Sn. Bakan'a hakvermesi gerekir.Öyle bazı maddeler var ki muhakkak ki zamana ve ortama uydurulması gerekiyor. Şirketleşme yapımızın çok hızlı ve zayıf geliştiği bir gerçek. Tam oturtamadık. Kanun bu haliyle uygulamaya sokulursa büyük kaos doğacaktır. Kimse yeni kanuna hayır demiyor. Ancak bazı maddelerinin değiştirilmesi isteniyor.

ement-1.jpg

MB: MEVCUT SIKI DURUŞ KORUNACAK

Geçen hafta toplanan MB Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti'nde; enflasyonun Mayıs ayında kayda değer bir düşüş göstermesi beklense de yılın son çeyreğine kadar hedefin belirgin olarak üzerinde seyredeceği belirtildi. Enflasyonun mayıs ayında kayda değer bir düşüş göstereceğini belirten Merkez Bankası, fiyat artışlarının, yılın son çeyreğine kadar hedefin belirgin olarak üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.
Para Politikası Kurulu'nun 29 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin özet, Merkez Bankası'nın sayfasında yayımlandı.
Özette, nisan ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1,52 oranında arttığı ve yıllık enflasyon yüzde 11,14'e yükseldiği hatırlatıldı. Bu yükselişte elektrik ve doğalgaz tarifelerindeki artış sonucunda enerji fiyatlarının etkili olduğu, giyim fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlara bağlı olarak temel enflasyon göstergelerinin de yükseliş gösterdiği ve bu dönemde yıllık enflasyonun enerji ve hizmet grubunda yükselirken, temel mallar grubunda sabit seyrettiği belirtildi.
Toplantıda, kısa dönemde enflasyonun dalgalı bir seyir izleyeceğine dikkat çekilerek, "Enflasyonun mayıs ayında kayda değer bir düşüş göstermesi beklense de yılın son çeyreğine kadar hedefin belirgin olarak üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Diğer taraftan, çekirdek enflasyonun kısa vadede sınırlı bir artış göstermesi, yılın ikinci yarısından itibaren ise düşüş eğilimi sergilemesi beklenmektedir" denildi.
Kurul üyeleri, enflasyonun ulaştığı yüksek seviyelerin beklentilerin dikkatle izlenmesini gerektiğini belirtirken, özette "Bu doğrultuda fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak amacıyla önümüzdeki dönemde mevcut sıkı duruş korunacaktır. Bu çerçevede Kurul, Nisan Enflasyon Raporunda yer alan yüzde 6,5 düzeyindeki yılsonu enflasyon tahminini korumaktadır" ifadelerine yer verildi.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ YÜKSELDİ
Araştırma Kuruluşu GfK Türkiye, Tüketici Güven Endeksinin, Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artarak, 93,5 düzeyine yükseldiğini bildirdi. Tüketici Güven Endeksi, Nisan ayında 92,1 düzeyindeydi.
GFK Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, tüketiciler tarafından Mayıs ayında, "terör, Suriye'deki gelişmeler ve 4 4 4 eğitim sistemi" gündemde en fazla öne çıkan konular olarak belirtildi.

BORSA
ABD'den gelen kötü veriler biraz düşürdü ve perşembe akşamı 55.000 puandan kapanan Borsa cuma günü 0.85 artışla 55.568'den kapandı. İşlem hacımları düşük seyrediyor. Hacım konusunda da hiçbirşey yapılamıyor. Malesef gelen-giden yönetimler bu konuda hiçbirşey yapamadılar.Zaman öldürdüler. Mevcut hali ilede bir şey yapılacakmış gibi gözükmüyor.
IMKB Dow Jones'un dümen suyunda gidiyor. Nitekim çarşamba gününe kadar gel-gitler 55.000 civarında dolaşır ve Dow Jones'u bekler. İlk hedef 57.500.

FAİZ
Geçen hafta dolardaki sert çıkıştan sonra istisnai gün uygulamasına tekrar dönen TCMB faizleri 9.45'te tuttu. Faizler genelde her yerde düşme trendinde. TL: faizi gelişmekte olan ülkeler içinde gerçekten cazip durumda.
Bu arada Merkez bankaların elini biraz daha rahatlatacak. Başçı TL zorunlu karşılıkların
döviz olarak tutulması imkanında üst sınırı %45'den %60'a, altın olarak %20'den %30'a kademeli olarak çıkaracaklarını açıkladı.

DOLAR
ABD verileri kötü gelince risk iştahı azaldı ama dolar çoştu. Euro/Dolar paritesinin 1.24'ün altına gerilemesi piyasada rahatsızlığı artırıyor. Cuma dolar kapanışı 1.8580 oldu. Euro 2.3109 kapandı.
Merkez doların daha fazla yükselmesine izin vermeyecektir. Sınırlı bir hareket izlenebilir.
Esasında daha da yükselmesi 1.90'ları görmesi beklenebilir. Ancak Dow Jınes ve IMKB güdümünde hareket edeceği için sınırlı kalacaktır.
Esenlikle Kalın

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) 
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.