• BIST 95.421
  • Altın 264,595
  • Dolar 5,7617
  • Euro 6,5584
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

Sunsail neden çekip gitti?

Sunsail neden çekip gitti?
Sunsail bünyesinde yöneticilik yaptığını belirten Mustafa Aygördü adlı okur, Türkiye’den kaçtığı iddia edilen Sunsail olayının içyüzünü açıkladı.

İSTANBUL- turkiyeturizm.com"a Mustafa Aygördü imzasıyla yazı gönderen Sunsail bünyesinde yöneticilik yaptığını belirten okur, Türkiye"den kaçtığı iddia edilen Sunsail olayının içyüzünü açıkladı.
Türkiye"de 25 yıldan beri yüzlerce milyon İngiliz sterlini kazanan Sunsail"in Datça"da bulunan Perili Köşk Oteli"nde göreve gelen Steve Glew adlı yöneticinin ırkçılık faaliyetleri ve Türkleri aşağılayıcı senaryoları sonucu olayların tırmandığını belirten Mustafa Aygördü şunları anlattı:
“Bugün Sunsail'in ülkemizi terk etmesi bizim değil onların kaybıdır. Çünkü Türkiye gibi kaymağı bol bir yoğurdu bırakmak onlarında işine gelmez. Derine inen yok. Koskoca bir firma bir tek densiz yüzünden ülkeyi terk etti gitti. Olay saptırılıyor ve fatura hep alakasız kurum ve kişilere kesiliyor. Adamlar ırkçılık ve ayrımcılık yaptıkları için bugün bu durumdalar. Bildiğimiz gibi dünyadaki en büyük suç insan hakları ihlalidir. Sunsail neden geçtiğimiz 25 yıl boyunca böyle bir problemle karşılaşmadı? “

Okurumuzun yazısı şöyle:

SUNSAIL OTELLERİ NEDEN KAPATTI?
Bu konuda birçok kişi yazdı, çizdi. Ama hiç biri bir gazetecilik örneği gösterip araştırma yapmadı ve olayın içyüzünü yazmadı.

İŞTE OLAYIN İÇYÜZÜ
Ben Sunsail bünyesinde yöneticilik yapmış biri olarak bunları açıklamak istiyorum.
Firma haftalık kişi başı 1,000 sterlin parayı ingiltere"de ki kendi hesabına alır. Burada harcadığı sadece kişi başı haftalık 150 ila 350 lira arasında bir rakamdır. Bunlar istatistik sonucu çıkmış rakamlardır. Lütfen kendi kendinizi kandırmayın. Her yerli ve yabancı turist bu kadar harcamayı zaten yapmaktadır.

SUNSAIL PARA KAZANIRKEN TÜRKLERİN VARLIĞINI UNUTTU
Sunsail 25 yıldır ülkemizde yüzlerce milyon İngiliz sterlini kazanmıştır. 15 yıl önce 3 bin olan müşteri potansiyelini bugün 20 bine çıkartmıştır.
Ama bunun oluşmasındaki en büyük unsurun Türk personelinin misafirperverliği, güler yüzlülüğü, içinde bulunduğu durum ne olursa olsun görevini eksiksiz yerine getirmesi olduğunu unutmuş olmasıdır.

DATÇA"YA STEVE GLEW GELİNCE HERŞEY DEĞİŞTİ
Bugün Sunsail otellerinde 250 Türk çalışan varsa 260 tanede İngiliz çalışan vardır. 25 yıldır kimse bu vize sorununu dile getirmedi. Her zaman İngiliz ve Türk çalışanlar arasında bir ayrımcılık olmasına rağmen kimse buna bir dur demedi. Ta ki Steve Glew adında bir İngiliz yönetici Datça"da bulunan otel Perili Köşk'e gelinceye kadar.
Bu adam Bodrum Güvercinlikteki Marverde Otel"de de bazı ırkçı davranışlarda bulunsa da kimse önemsememişti. Fakat Perili Köşk Otel"de yapıkları gerçekten yenilir yutulur gibi değildi.
Evet Sunsail bu kişi hakkında önlemler alıp olaya el atacağına, ateşe körükle gitti ve bugün bu durumlara gelindi.

ALKOLÜ ALINCA SAPITAN İNGİLİZLER
Sunsail otellerinde çalışan İngiliz personellerin artık klasikleşmiş olan problemleri vardır.
Bunları kısaca şöyle özetleyebiliriz.
Saat 18:00 olduktan sonra işleri bittiği için derhal alkol alımına başlarlar. Bu durum gece yarılarına kadar gider. Artık zom olmuş vücutlar farklı bir frekansa geçtiğinden olmayacak davranışlarda bulunurlar. Umuma açık alanlarda ve toplu taşıma araçlarında seyahat halindeyken yandan geçen araca popolarını göstermek, alkolün etkisiyle nedensiz kavgalar çıkartmak, her fırsatta Türkleri ve Türkiye cumhuriyetini aşağılayıcı sözler sarfederek etrafına küfürler savurmak, Türkiye'nin 3. Dünya ülkesi ve ne kadar kötü bir yer olduğunu söylemeleri vs.
Bu gibi gurur okşayıcı davranışlar her sene yüzlerce kez olmuştur. Türk personelinin bu gibi durumlarda bile kendilerini sokakta geçenlerin, yerli turistlerin hışmından ve linç etme girişimlerinden koruyarak yataklarına güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamaları bile yeterli gelmezdi.

TECAVÜZ SENARYOLARIYLA İŞİNE SON VERİLEN PERSONEL
Artık Steve arkadaşta nedensiz ırkçılık ve holigan davranışlarını artırmış ve kişilerin işlerine bahaneler bularak son vermektedir. Öyle ki bir tecavüz senaryosu bile yazabiliyordu işten atmak istediği kişi hakkında. Bu duruma "hayır" diyen ve yıllarca severek yaptığı işlerine son verilen yöneticiler vardı.
Yargının ve SGK'nın bunlardan haberi bile olmuyordu.
Artık Steve krallığını oynuyordu...

YEREL HALKIN ŞİKAYETLERİ ÖRTBAS EDİLDİ
Yerel halkada kötü davranıyor ve aşağılıyordu. Bu arada reytingler yerlerde gezmeye başladı.
Devamında otellerin birinde bu işe ciddi anlamda dur denildi ve 47 personel sınır dışı edildi.
Daha öncede bu konuda gerekli mercilere şikayetler yapılmıştı ama Sunsail"de bu duruma sadece kendi mevkisini ve çıkarlarını düşünen sözüm ona Türk bir kaç yönetici rüşvetle olacakları örtbas etmişti.

TÜRKİYE"Yİ BIRAKMAK SUNSAIL"İN İŞİNE GELMEZ
Bugün Sunsail'in ülkemizi terk etmesi bizim değil onların kaybıdır. Çünkü Türkiye gibi kaymağı bol bir yoğurdu bırakmak onlarında işine gelmez.
Bu sene turizmde yaşanacak olan sıkıntıları kendi rezervasyonlarından gördüler ve yarı kapasite bile yapamayacakları otelleri açmaya gerek bile görmediler. Sonrada bilançoyu ülkemiz yargı organları ve bakanlıklarımızın almış oldukları kararlara kestiler.
Tam bir İngiliz politikası.
Global kriz etkisini temmuz 2008 den belli etmiş ve gerekli finansal uyarılar bütün Dünyada yapılmıştı.Krizin ve beceriksiz yönetimlerinin faturasını tipik bir İngiliz düşünürlüğü örneği göstererek Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına kestiler. Burada görüşleri okudum ve mantıklı yazan arkadaşlarımızın olduğunu gördüm.

SUNSAIL TÜRK ÇALIŞANLARINI  NEDEN EĞİTMEDİ?
Sunsail 25 senedir neden gençlerimizin önünü açmadı? Neden iyi İngilizce ve surf bilgisine sahip gençlerimize eğitmen sertifikası vermedi? Neden Türkiye sörf yarışmaları burunlarının dibinde yapılırken sponsor olmadılar ya da neden katılımcı olmadılar? Neden iyi İngilizce bilen çocuk gelişimi mezunu kızlarımıza çocuk kulüplerinde iş vermedi? Neden resepsiyonlarda yıllarca İngiliz personel çalıştırmakta diretti? Bir müşteri yerleştirmeyi demi yapamıyoruz? O halde kapatın bütün otelleri ve turizm okullarını bu ülkede…
Yerel halkın sempatisini kazanacak hiç bir faaliyette ve yardımda da bulunmamışlardır.
Türk personel her zaman ırgat gibi kullanıldı. Hep geri hizmette kullanıldı. Adamlar geldi ülkemize ve benim güler yüzüm üzerinden yaptı reytingi ve kazandı. Milyarlarca sterlini kazandı ve şimdi ahkam kesiyor.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRETMEDEN EĞİTMEN GETİRİYORLAR
Önce kendi yöneticilerini eğitsinler. Başka bir ülkeye gönderdikleri yöneticilere profesyonel yönetim hakkında ve o ülkenin kültürü hakkında örf ve adetleri hakkında bilgi versinler. Arkadaşımızın da dediği gibi, hava alanından müşteriyi alıp 2 saatlik yolculuk boyunca yalan beyanlarda bulunuyor ve yanlış bilgilendiriyorlar insanları. Bu olayda benim ülkemin kaybıdır. Çünkü İngiltere"den turist vizesiyle getirdiği işçi bilgi ve eğitimden yoksun kişilerdir.

KOSKOCA FİRMA BİR DENSİZ YÜZÜNDEN ÇEKİP GİTTİ
Derine inen yok. Koskoca bir firma bir tek densiz yüzünden ülkeyi terk etti gitti.Olay saptırılıyor ve fatura hep alakasız kurum ve kişilere kesiliyor. Adamlar ırkçılık ve ayrımcılık yaptıkları için bugün bu durumdalar. Bildiğimiz gibi dünyadaki en büyük suç insan hakları ihlalidir.
Sunsail"in gitmesi iyi bile oldu. Çünkü insan haklarına önem veren, personelleri daha eğitimli ve her yönden Sunsail"den çok daha iyi olan başka bir firma şimdi Sunsail"in bıraktığı otelleri işletmesine dahil ediyor.

İŞTE GERÇEK RAKAMLAR
Ayrıca gazetelerde okuduğunuz rakamlar tamamen hayal ürünüdür.
Toplamda yatak sayısı 1400 değil 950"dir. 140 sörfçü değil 250 kaçak çalışan İngiliz denmesi gerekiyor. Çalışan Türk işçi sayısı ise 400 değil 260 dır. Sınır dışı edilen kaçak işçi sayısı ise 140 değil 47"dir.
Bu firmanın Karayip adalarında Antigua"da bulunan Club Colona"da sadece yüzde 7 oranında yabancı işçi çalıştırabildiğini biliyor musunuz? Asla bir kişi bile fazla olamaz. Bu adada sendika kuralları ve iş kanunları o kadar sert ki, işveren ve işçi ilişkileri ayyuka çıkmış durumdadır. Ülkemizdeki Sunsail otellerinde hep bu otelde yaşananlar üzerine sohbetler ve kıyaslamalar yapılır.

SUNSAIL GİBİ BİR KAÇ FİMA TALİP AMA DİKKATLI OLMALIYIZ
Arkadaşlar uzun lafın kısası:
Ne Kültür ve Turizm Bakanlığı"mız ne de SGK bu şekilde politika yapan şirketlere kesinlikle taviz vermemelidır. Biri gider öbürü gelir ki zaten geliyor, yukarıda açıkladım.
İsim vermiyoruz ama Sunsail gibi bir kaç tane firma var ve onlara kimse niye bir şey demiyor. Ya da şu soruyu bir kez daha soralım kendilerine:
Neden geçtiğimiz 25 yıl boyunca böyle bir problemle karşılaşmadınız?
Çünkü ülkeye kazandırdıklarınız düzmeceleriyle gözümüzü boyadınız yıllarca.
Aslan gözünü açtı artık.

MUSTAFA AYGORDU
27 Haziran 2009 Cumartesi 15:11

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.