• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -1 °C

Sultanahmet’te tarih üzerine otel

Sultanahmet’te tarih üzerine otel
Tarihi Bizans Sarayı’nın kalıntıları üzerine otel yapan Ekrem Sümengen, kalıntılara zarar vermediklerini müşterilerin kalıntıları görebileceğini savundu.

İSTANBUL- Sultanahmet"te Bizans kalıntıları üzerinde yükselen Four Seasons Oteli ek bina inşaatının bir benzeri de Four Seasons"a 1 kilometre uzaklıktaki bir başka parselde yükseliyor.
Tarihi Bizans Sarayı"nın kalıntıları üzerine otel yapan Ekrem Sümengen, kalıntılara zarar vermediklerini ve çelik konstrüksiyon kullanarak inşa ettikleri otelin üst katından bile müşterilerin kalıntıları görebileceğini savundu.
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu, Bizans eserlerine karşı bir tutum sergilendiğini öne sürerek, “inşaatın derhal durdurulması gerektiğini” söyledi.

BİZANS SARAYININ TEMELİ ÜZERİNDE
Cankurtaran bölgesinde çok sayıda oteli bulunan Ekrem Sümengen, parsele ilk olarak betonarme bir bina yapmak istediğini, ancak temel kazısı sırasında çıkan kalıntılar nedeniyle inşaatın durduğunu söyledi.
Kazıyı İstanbul Arkeloji Müzeleri Müdürlüğü"nün denetiminde yaptıklarını anlatan Sümengen, “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"na gittiğimiz zaman Eminönü"ndeki planlar iptal edilmişti. Planlar onaylanıncaya kadar bekledik. Kurul da bizim teklif ettiğimiz projemizi onayladı. Sekiz yıllık bir gecikme sonrası inşaata başlayabildik” dedi.
Tarihi kalıntılara, inşaat sırasında zarar verilmeyeceğini söyleyen Sümengen, parselde daha önce iki küçük binanın bulunduğunu ve bu binaları da kurul kararıyla yıktıklarını anlattı. Sümengen, kalıntıların Bizans Sarayı"nın temeli olduğunu kaydetti.

ARKEOLOJİK KAZI SERGİLENMEYE UYGUN DENİLMİŞ
Kalıntılar üzerindeki otel inşaatına, İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu"nca izin verildi. Kurul"un 18 Temmuz 2007 tarihli toplantısında verilen kararda, şöyle denildi:
“Yürürlükteki planların onayından önce derin temel kazısı yapılıp tamamlanmış olan parselde, halihazırda inilen kotta yer alan arkeolojik buluntuların sergilenmesinin uygun olacağı ve planda yapılaşma hakkı verilmiş olması hususları göz önünde bulundurulduğunda, kalıntıların yaşam katından algılanabilecek bir planlama ile otel lobisinden algılanabileceği şekilde düzenlenen projenin uygun olduğuna karar verildi.”

İZNİ 4 NUMARALI KURUL VERDİ
Kurul Başkanı Fehmi Kızıl"ın bulunmadığı toplantıda karar, kurul üyeleri Ahmet Ersen, Ahmet Tanyolaç, Nusret İlker Çolak, Cem Eriş, Feridun Özgümüş, Özlem Güney, Mustafa Karasu ve Murat Tuncay tarafından imzalandı. Eriş, Tuncay ve Karasu, Four Seasons projesine de onay veren kurul üyeleri arasında yer almıştı.

"OSMANLI ÖNE ÇIKARILMAYA ÇALIŞILIYOR"
Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı): “Yapılan uygulama, Four Seasons Otel"de olduğu gibi, arkeolojik kalıntıları ezen kitlelere izin verilerek, inşai faaliyetin devamı sağlanmaktadır. Bunun da kabul edilebilir bir tarafı yok. Arkeolojik kalıntıların çıktığı andan itibaren derhal inşaatın durdurulması, ruhsatın iptal edilmesi (yasal kılıfına uydurulmuş olsa dahi) ve koruyucu tedbirlerin alınması gerekir.
Başbakan Erdoğan"ın 1994 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından özelikle Bizans ve Roma dönemine ait eserlere karşı bir tutumun adım adım sergilendiği ve buna ilişkin somut adımların uygulandığını görmekteyiz. Buna karşın şovenist bir yaklaşımla Osmanlı öne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bunu dahi yaparken, acemilikler nedeniyle Osmanlı kültür mirasına da zarar verilmektedir.”


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.