• BIST 104.862
  • Altın 229,812
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2116
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Süleymaniye'yi korumaya onay

Süleymaniye'yi korumaya onay
Gümüşhane’nin eski yerleşim yeri olan ve Kentsel ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olan Süleymaniye Mahallesinin koruma amaçlı planı onaylandı.

GÜMÜŞHANE- Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, Gümüşhane"nin eski yerleşim yeri olan ve Kentsel ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olan Süleymaniye Mahallesinin Koruma Amaçlı İmar Planının Trabzon Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü tarafından onaylandığını söyledi.
Yaptığı açıklamada İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Süleymaniye yerleşiminde bir süredir sürdürülen iki projeden birisi olan, Camii Kebir mevkiinde Kış Sporları Turizm Merkezi"nin geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi olarak ilan edildiğini hatırlatan Müdür Yalçın, bölgede yürütülen ikinci projenin ise Koruma Amaçlı İmar Planları projesi olduğunu belirtti. Bölgenin kentsel ve 3. derece doğal sit alanı olduğunu ifade eden Yalçın, Kentsel ve Doğal Sit Alanı olan Süleymaniye Mahallesi"nde koruma bilincinin eksikliği ve bu güne kadar süregelen plansız bir yapılaşmanın yerleşimin peyzaj değerlerini bozduğunu, bunun yanı sıra doğal ve kültürel değerlerin zarar görmesine ya da yok olmasına neden olduğunu kaydetti.
Koruma Amaçlı İmar planlarının onanmasıyla birlikte plansız bir yapılaşma sürecinden planlı bir yapılaşma sürecine geçildiğini ifade eden Yalçın, “Süleymaniye Mahallesinde onaylanan koruma amaçlı imar planlarıyla yerleşimdeki kültürel varlıkların koruma kullanma dengesi içerisinde gelecek nesillere ulaştırılması için yasal çerçevenin sunmuş olduğu imkânlar içerisinde yerleşimin kimliği ön plana çıkarılmıştır. Yapılan planlamayla tarihi dokunun bir yandan korunarak bakımı hedeflenirken diğer yandan günümüz yaşamıyla bütünleştirilerek tarihi doku kullanılabilecek duruma gelecek ve gelişimin önü açılacaktır. Yapılan planlama çalışmasında, çevre özellikleri değerlendirilerek uygulanan projelerle yerleşmenin ekonomik-sosyal ve kültürel açıdan istenilene cevap vermesi ve yerleşmeyi turizm ağırlıklı hizmet kenti haline getirmek amaçlanmıştır. Süleymaniye yerleşimine yüklenecek bu yeni vizyon ile yerleşimin çevrede toparlayıcı bir merkez ve sektörler arası dengenin kurulduğu yerel, bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak şekilde büyüyen bir kent haline getirmek hedeflenmiştir. Süleymaniye mahallesinden yola çıkarak Gümüşhane bütününde yöresel ürünlerin profesyonel anlamda üretilerek dünya turizmine sunulması, doğa ve kış sporlarına uygun yapısı, kültür turizm"i, mağara turizm"i, yayla turizm"i, dağcılık, ve şelale gezileri ile kış ve kayak sporları turizm merkezlerinde kayak sporlarının ön plana çıkarılmasıyla ekonomik gelişmişlik sağlanacaktır. Yerleşimde Süleymaniye Kış ve Kayak Sporları Turizmi Merkezi, kültür turizmiyle desteklendiğinde Gümüşhane"nin 4 mevsim turizmi solur hale gelmesi sağlanacaktır. Bu amaçlar ve hedefler doğrultusunda planda Süleymaniye mahallesinde “tercihli kullanım alanları” belirlenmiştir. Bu alanlarda konut alanları, turizm alanları ve ticaret alanları oluşturulabilecektir” dedi.
Planda, Gümüşhane"nin tarihsel-kültürel-fiziksel ve doğal kimliğine uygun geleneksel mimariyi yansıtan bölgesel kalkınmaya, fiziksel ve ekonomik gelişmeye, sosyal açıdan canlılık getirici, prestijli konaklama tesislerinin yer alacağını belirten Yalçın, şunları söyledi:
“Turizm tesis alanlarında konut alanı, küçük ölçekli pansiyon ve butik oteller özendirilmekle birlikte, ulusal ve uluslar arası sanatçı-bilim adamı misafirhaneleri, özgün dokuyu bozmayacak şekilde otellerde yer alacaktır. Oluşturulacak olan bu turizm alanları bölgede Süleymaniye Kış ve Kayak Sporları Turizm Merkezi"ne ve bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı turistlere hizmet edecektir. Planda tarihi "Sultan Süleyman Camii" ve çevresinde ticaret üniteleri, kültürel tesis alanları, pansiyon, butik otelleri içerisinde barındıran turizm tesis alanları ile ana yaya aksı ve meydanlarıyla bir çekim merkezi oluşturulmuştur. Yerleşimde bulunan tescilli anıtsal eserler kültürel tesis olarak işlevlendirilip yeniden değerlendirilecektir. Bu yapılar mesleki-sosyal-kültürel eğitim merkezleri, konferans salonları vb. olarak kullanılabilecektir. Böylece eskimeye yüz tutmuş değerlerimiz korunacak ve yeniden yaşatılacaktır. Süleymaniye mahallesi sadece doğal güzelliklere değil, aynı zamanda önemli bir kültürel mirasa da ev sahipliği yapmaktadır. İskender"den Kanuni"ye kadar dönemin bütün güçlü imparatorluklarının izlerini taşımaktadır. Yerleşimin hem kültür turizmi potansiyeli hem de kış ve kayak sporları potansiyeli değerlendirilmektedir. Bölgede her iki proje tamamlanarak turizmde değişimin ve atılımın yapıldığı bu yıllarda yerelde halkımızın, STK"ların, kamu oyunun ve mahalli basının turizm olgusunu gündemde tutması ve yardımları gerekmektedir.""

Gümüşhane, Süleymaniye projesiyle canlanacak

Gümüşhane"nin doğası, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından çok zengin. Yaylaları, mağaraları eşsiz güzellikte. Dağlarındaki çiçekleri binbir çeşit. Tarihi zenginliği dillere destan. Pestillerinin, peynirlerinin tadını bilmeyen yok. Buna karşın turizmden yeterince payını alamıyor. Bir grup işadamı tarihi Süleymaniye mahallesini canlandırıp, arkasındaki tepelere kayak merkezi kurmak için harekete geçti. Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı “Bu yıl atağa kalktık. 2009, Gümüşhane turizmi için milat olacak” diyor.
Gümüşhane, Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesi"nin arasında. Çin"e uzanan İpek Yolu güzergahında. Adını zengin gümüş madeni ocaklarından almış. Tarihi MÖ 3 bin"e kadar uzanıyor. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Kavimler mozaiğinin izlerini günümüze taşımış. Çok sayıda antik kenti, 450"ye yakın yaylasındaki doğal güzellikleri, mağaraları, doğal park alanlarıyla önemli bir turizm potansiyeline sahip. Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, bu potansiyelin hızla fark edileceğini söylüyor. 2007"de kenti 73 bin kişi ziyaret etmiş. Geçen yıl dört bin kişi artmış. Yalçın “Yurtdışından konuklar yüzde 400 arttı. Gelecekte çok daha fazla konuk gelecek” diyor.
Süleymaniye, kentin eski yerleşim alanı. Bugünkü merkezin iki kilometre uzağında. Semtte Türk, Rum ve Ermeniler birlikte yaşarmış. 1915"te Ermeniler gitmiş, 1924"te Rumlar. Kalanlar 1925"te Harşit Çayı"nın ovasına taşınıp yeni bir kent kurmuş. 84 iskanlı evir bulunduğu Süleymaniye"nin büyük bölümü harap halde.
Süleymaniye, şimdi Gümüşhane"nin turizmde can simidi. Sadece minareleri ayakta kalmış camileri, harabe yapıları, kiliseleriyle kaderine terk edilen bu kültür hazinesi canlandırılacak. Bir grup işadamı geçen ay mahallenin kuzeyindeki tepelerin kayak merkezine dönüştürülmesi için kolları sıvadı. Gümüşhaneli işadamı Atilla Kesler, mahallenin İsviçre kasabalarına benzeyeceğini söylüyor. “Kimseden beş kuruş istemiyoruz. Yeter ki önümüze bürokratik engel çıkarılmasın. Amacımız para kazanmak değil, Süleymaniye"yi kurtarmak” diyor.
Belediye Başkanı Mustafa Canlı da projenin bölgeye büyük katkı sağlayacağı kanısında: “Çok önemli bir proje. Kenti geçmişiyle barıştıracak ve geleceğe hazırlayacak. Çok sayıda yerli, yabancı turistin gelmesini sağlayacak.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.