• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C

Subaşı marka davasını kazadı

Subaşı marka davasını kazadı
Nuruosmaniye’deki “Tarihi Subaşı Lokantası markasını kullanan Kaan Catering Toplu Yemek İşletmesi A.Ş'ye karşı marka davasını kazandı.

İSTANBUL- Nuruosmaniye"deki İbrahim Tohuman Görür"e ait “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” markasının kullanımı üzerine 2004 yılında Kaan Catering Toplu Yemek İşletmesi A.Ş. ile yaşamış olduğu ihtilaf sebebiyle mahkemelik olmuşlardı. “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” markasının Sahibi İbrahim Tohuman Görür, markasının izinsiz bir şekilde kullanılarak kendisinin ve markasının maddi ve manevi zarara uğradığı talebiyle 18.04.2004 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) İstanbul 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi"ne Kaan Catering A.Ş. aleyhinde 10 milyar Maddi, 20 milyar manevi tazminat davası açmıştı. İbrahim Tohuman Görür", Kaan Catering A.Ş."nin “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” markasını kullanması sebebiyle başlattığı ve hemen hemen 3,5 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı.

Ev yemekleri denilince İstanbul'da akla gelen ilk mekânlardan biri olan Subaşı Lokantası"nın veliahtı İbrahim Tohuman Görür, Kaan Catering A.Ş."ye açmış olduğu maddi ve manevi tazminat davasını kazandı.
SUBAŞI LOKANTASI
Subaşı Lokantası, Özellikle geleneksel Türk Yemekleri denilince, sahip olduğu Patlıcan musakka, karnıyarık, yaprak sarma, tas kebabı, kuzu haşlama, iç pilavlı tavuk, İzmir köfte gibi damak tadları zenginliği ve kaliteli hizmeti ile 1959"dan günümüze bir lezzet markası haline gelmişti.

Subaşı Lokantası, İbrahim Tohuman Görür"ün babası tarafından 1959 yılında kuruldu. Kurulduğu tarihten günümüze müşterilerine sunmuş olduğu lezzetler ve sergilemiş olduğu üstün hizmet farklılığı ile 2002 yılında en iyi esnaf lokantaları dalında üçüncü seçilirken, 2003 yılında en iyi ev yemeği yapan lokantalar dalında birincilik ödülünü aldı. Subaşı Lokantası, zamanla birçok ünlü ismin uğrağı haline gelerek, çeşitli gazete, televizyon ve dergilerde kendisiyle ilgili tanıtım ve haber yapılmış, Lokanta İşletmeciliğinde Subaşı Lokantası, adını müşterilerine, kalite ve lezzetle tescil ettirmişti.

 ESKİ ORTAĞI İLE MAHKEMELİK OLDU

İbrahim Tohuman Görür; Subaşı Lokantalarının veliahdı olarak 1998 yılında Kaan Cathering A.Ş. ile ortaklaşa bir lokanta işletmesi açmıştı. Bu işletmeye Tarihi Subaşı Lokantası 1959 ismini vererek, babadan kalan mesleği devam ettiriyordu. Ancak 2000 yılında lokanta işletmesindeki hisseleri Kaan Catering A.Ş."ye devrederek bu firmayla olan ortaklığını sona erdirdi. “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” marka hakkını ise bedelinin ödenmesi karşılığında Kaan Catering A.Ş. ye kullanım hakkını tanıdı.

Kaan Catering ortaklığın son bulmasından itibaren “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” ticari unvanını bedel ödemeksizin kullanmaya başladı. Bunun üzerine Tarihi Subaşı Lokantası Veliahdı İbrahim Tohuman Görür, Ticari Unvanının kalitesi düşmüş bir hizmetle ve bedelsiz kullanılması eylemleri sebebiyle maddi manevi zarara uğradığı iddiası ile 18.04.2004 tarihinde İstanbul 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi"ne 10 Milyar YTL Maddi, 20 Milyar YTL manevi tazminat davası açmıştı.

 MARKA DAVASI BAŞLADI

Kaan Catering ise açılan davaya cevaben; “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” ibaresinin İbrahim Tohuman Görür"le ortaklaşa kurulan lokanta işletmesinde kendisinin teklifi ile kullanılmaya başlandığını, devir sırasında İbrahim Tohuman Görür"ün herhangi bir şekilde marka üzerinde talepte bulunmadığını ve 1998 yılından günümüze markayı istikrarlı bir şekilde kendilerinin kullandığını beyan ederek davanın reddini ileri sürmüştü.

İbrahim Tohuman Görür sahibi olduğu “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” marka haklarından dolayı uğradığı zararı karşılamak amacıyla başlattığı hukuk mücadelesinde marka ve fikri haklar konusunda yıllardır sektörde verdiği profesyonel danışmanlık ve vekillik hizmetleri ile tanınan Adres Patent Marka ve Fikri Haklar Limitet Şirketi ile sürdürdüğü davayı kazandı.

İbrahim Tohuman Görür, 2004 yılında da aynı firmaya “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” markasının izinsiz ve bedelsiz kullanımını önlemek amacıyla bir dava açmıştı. O davanın da vekilliğini üstlenen

BİLİRKİŞİ İNCELEDİ

Adres Patent Marka ve Fikri Haklar Limitet Şirketi, 2004"de gerçekleşen mahkemenin İbrahim Tohuman Görür tarafından kazanılmasını sağlamıştı.

Adres Patent, İbrahim Tohuman Görür"ün açmış olduğu maddi ve manevi tazminat davasının kazanılması amacıyla, T.C. İstanbul 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi"ne “Tarihi Subaşı Lokantası Kuruluş 1959” işaretinin İbrahim Tohuman Görür tarafından 31.10.2002 tarihinden geçerli olmak kaydıyla tescil ettiğirdiği bilgisini sundu. Bu tescilden doğan marka haklarına göre 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 64. madde ve 66. maddelerine dayanılarak, izlediği hukuki strateji ile söz konusu olan zararın giderilmesi amacıyla, Kaan Catering A.Ş"nin ticari defterlerinin bilirkişilerce incelemeye alınmasını sağladı.

Bilirkişiler tarafından yapılan incelemeler neticesinde şirketin tüm faaliyetleri için %25 kar oranı uygulanmak suretiyle 18.526.74 YTL"nin İbrahim Tohuman Görür"ün yoksun kalınan kazancı olarak değerlendirilebileceği sonuç ve kanatine varıldı.

 

SUBAŞI LOKANTASI DAVAYI KAZANDI

Bilirkişilerin T.C İstanbul 2. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi"ne sunmuş olduğu rapor doğrultusunda Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi, Kaan Catering A.Ş."yi 06.12.2007 tarihinde 2007/313 nolu vermiş olduğu karar ile 10 bin YTL Maddi, 5000 YTL Manevi tazminatı faiziyle ödemeye mahkûm etti. Ayrıca mahkeme ve akuvatlık ücretlerinden doğan masrafların da yine Kaan Catering A.Ş. tarafından karşılanmasını hükme bağladı.

Ev yemekleri denilince 1959"dan günümüze lezzet ve kaliteden oluşmuş “Tarihi Subaşı Lokantası 1959” markasını ve bu markadan doğan tüm hakları İbrahim Tohuman Görür, Adres Patent rehberliği ve vekilliğinde başlatmış olduğu hukuk mücadelesiyle kazanarak, markanın izinsiz bir şekilde kullanımından doğan maddi ve manevi zararı tahsis edebildi.

Davada Tarihi subaşı restoranı temsil eden Av. Ali Yüksel' bu tip davalarda, artık mahkemeler daha net kararlar vermeye başladı.Zaman biraz uzung örünebilir ama önemli olan, hakkın yerine gelmesidir ve tarihi bir markanın korunmasıdır.Bu tip önemli ve meşhur markaları taklit edenler için önemli bir müeyyide oldu, mahkemenin kararı.Beklentimiz manevi tazsminat için daha yüksekti, ama Türkiye'de yüksek manevi tazmınatlara Yargıtay izin vermiyor ' dedi...

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.