• BIST 101.948
  • Altın 262,114
  • Dolar 5,7209
  • Euro 6,3712
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

STK'lara destek verilmelidir

STK'lara destek verilmelidir
Seçim Aydın “STK'lar güç kazınınca, sermaye akışıyla gelişmenin doğal yapısı gereği bölgelerde turizm ekonomisi başlayacaktır” diyor.

ANKARA -Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Seçim Aydın, Hürriyet Ankara’daki haftalık yazısında kalkınmada sivil toplum kuruluşlarının önemine değiniyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği kriterlerine uyum süreci içinde giderek sivil toplum kuruluşları güçlenirken, hükümet tarafından oluşturulan kalkınma ajansları da bölgesel kalkınmaya güç kattığını belirten Seçim Aydın Bölgesel kalkınmada önemli olan sivil toplum kuruluşlarına ekonomik destek ile teşvik verilmesi gerektiğini belirtiyor. Seçim Aydın “Sermaye akışıyla gelişmenin doğal yapısı gereği bölgelerde turizm ekonomisi başlayacaktır” diyor.

EKONOMİK SIKINTIDAN ŞİRKETLEŞİYORLAR

Ancak sivil toplum kuruluşlarının yeterli ekonomik desteği bulamayarak şirketleşme yolunu seçtiklerini anlatan Seçim Aydın “Maddi açıdan yeterli ekonomik kaynaklara sahip olmayan STK’ların bu tür faaliyetlerin bizzat içinde olmak ve ekonomik destek vermek için yeni katılımcılar ve oluşumlar organize etmeye başladığını görüyoruz. İllerin kendi dışındaki şehirlerde (özellikle büyük şehirlerde) bulunan hemşeri dernekleri ile illerinin tanıtımına ve kalkınmasına katkıda bulunmak için gerekli maddi kaynakları oluşturmak üzere şirketleşmeye başlamışlardır” dedi.
Bölgelerin kalkınması ise turizm ekonomisini gelişmesine ve bölgelerin zenginleşmesine imkân tanıdığını belirten Seçim Aydın “Sermaye birikimlerinin kaynağına dönmesi ve yerindeki doğal ve kültürel değerleri kullanıma açmasıdır. Bu işgücünün yerinde istihdamıyla desteklenecek yeni yatırım ve işletmelerin oluşmasına ve sonuçta da gelişmenin doğal yapısı gereği bir turizm ekonomisinin başlamasına neden olacaktır” dedi.
Seçim Aydın, yapılan çalışmaların ışığında bazı düzenlemeler gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Teşvik ve destek sistemlerinin de buna paralel olarak düzenlenmesi ile yöredeki gençlerin kısa süreli eğitimlerle yerinde istihdam edilmesi de mümkün olacaktır. Özellikle turizm ve kültür turizmi alanında bilgi sahibi olan yaşayanların bulunduğu yerleşimlerde gezgin olmak farklı bir duygu olacaktır”

YEREL DİNAMİKLERİ HAREKETE GEÇİRDİLER

STK ların özgürlüğe, demokrasiye, sivilleşmeye ve katılıma dayalı sürdürülebilir bir kalkınma modelinin uygulanmasında ve ülkelerin uygulamaya koyduğu kalkınma programlarının gerçekleştirilmesinde yerel dinamikleri harekete geçiren kuruluşlar olduğunu sözlerine ekleyen Seçim Aydın şunları anlattı: “ STK’lar bir yandan devletin (hükümetlerin) karar ve eylemlerinin desteklenmesinde önemli görevler üstlenirken, diğer yandan kişilerde sorumluluk ve katılımcılık bilincinin oluşturulmasında yadsınamaz roller üstlenmektedir. Kalkınma Ajanslarının ve Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun desteklerini bu kuruluşlar aracılığı ile kullanması da bu anlamdaki kanıtlardan biridir.”

İNSAN ODAKLI KALKINMA PROGRAMI UYGULUYORLAR

Seçim Aydın, kalkınma politikaları önceleri ulusal kalkınma anlayışı içinde belirlenirken geçen süreç içinde bölgesel kalkınma ve yerel kalkınma kavramları ön plana çıktığını belirterek şöyle devam etti:
“Günümüzde sivil toplum kuruluşları insan odaklı kalkınma politikasının uygulanması doğrultusunda çaba harcamaktadır. Ülkemizde de son yıllarda STK’lar ön plana çıkmaya ve özellikle yerel kalkınmada önemli roller almaya başlamışlardır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.