• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Sorun aşıldı Heron'lar geliyor

Sorun aşıldı Heron'lar geliyor
Bakan Gönül, bu ayın 11'inde, Heronlar için Türkiye'den bir kabul heyetinin İsrail'e giderek kabul sürecini başlatacağını söyledi

ANKARA/ /- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail'in insansız hava aracı Heronlara ilişkin soruya ise bu ayın 11'inde, Heronlar için Türkiye'den bir kabul heyetinin İsrail'e giderek kabul sürecini başlatacağını ifade etti.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, A400M askeri nakliye uçağı projesinin iptalini arzu etmediklerini belirterek, ''Alınması öngörülen uçak adedinin azaltılmasını da doğru bulmuyoruz'' dedi.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısının ardından soruları yanıtladı.
Bakan Gönül, Airbus'ın, A400M askeri nakliye uçakları projesinden ayrılmayı düşündüğüne yönelik bir soruya verdiği yanıtta, A400M projesinin çok önemli bir proje olduğunu belirterek yükselen fiyatlar karşısında üç seçeneğin bulunduğunu söyledi ve seçenekleri şöyle sıraladı:
''Birinci projenin iptal edilmesi, ikincisi sipariş miktarının azaltılması, üçüncüsü proje değerinin yükseltilmesidir.''
Türkiye'nin 10 uçak almayı planlayarak projeye ortak olduğunu belirten Gönül, ortak ve satın alma taahhüdünde bulunan ülkelerin alım adedini düşürmelerinin doğru olmayacağı görüşünde olduklarını kaydetti.
Vecdi Gönül, bu projede, TBMM'nin kendilerine verdiği fiyat tavan sınırını aşmayacaklarını da vurguladı.

HERON KABUL HEYETİ İSRAİL'E GİDİYOR
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail'in insansız hava aracı Heronlara ilişkin soruya ise bu ayın 11'inde, Heronlar için Türkiye'den bir kabul heyetinin İsrail'e giderek kabul sürecini başlatacağını ifade etti.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın, Heron sözleşmesinden doğan karşılıkların yerine getirilmesinde yetkilendirildiğini belirten Gönül, sözleşmede ceza miktarının belli olduğunu, bu konudaki müzakerelerin devam ettiğini kaydetti.
Gönül, Heronlarla ilgili sözleşmenin, performans dahil yerine getirileceğini de vurguladı.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemlerine ilişkin projelerde, üretimin yerli imkanlarla gerçekleştirilmesine yönelik sözleşme değişikliklerinin yapılmasında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkilendirildiğini de ifade etti.

VESTEL'LE ANLAŞMA
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi.
Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalar ile sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını belirtti.
Bakan Gönül, bu çerçevede Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet Taktik İnsansız Hava Aracı Sistem ihtiyacını karşılamak üzere 3. Paket İnsansız Hava Aracı Projesi'nde alınan tekliflerin değerlendirme çalışması sonucunda Kalekalıp/Baykar Makina Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini ifade etti.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik insansız hava aracı ihtiyaçları çerçevesinde katapult ile atılabilen 1 adet sistemin Vestel Savunma Sanayi A.Ş tarafından geliştirilmesi için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirten Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 2 adet amfibi gemi (LST) ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tekliflerin değerlendirme çalışmaları sonucunda da Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş - Alyans A.Ş Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini kaydetti.
Bakan Gönül'ün verdiği bilgiye göre alınan diğer kararlar şöyle:
''Hava Kuvvetleri Komutanlığının T-38 Tekamül Eğitim Uçağı Aviyonik Modernizasyonu Projesi kapsamında, 110 adete kadar (55 uçaklık) fırlatma sandalyelerinin tedarikine yönelik alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda Martin Baker Firması ile sözleşme görüşmelerine,
Kara Kuvvetleri Komutanlığının 35 mm Oerlikon hava savunma silah sistemlerinin modernizasyonu ve parçacıklı mühimmat ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan tasarım ve geliştirme dönemi teklifinin değerlendirme çalışmaları sonucunda ASELSAN ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına,
Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni Ana silah sistemlerine ait bilgi sistemlerinin Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) ile bütünleşmesi ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan proje kapsamında alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda HAVELSAN A.Ş. ile sözleşme görüşmelerinin başlanmasına,
Kara Kuvvetleri komutanlığının 1 adet kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer mobil arıza laboratuvarı ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında Indra Sistems Firması ile yerli imkanların kullanımını öngörecek şekilde sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.''
Bakan Gönül, toplantıda ayrıca Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi amacıyla muhtelif sözleşme değişiklikleri yapılması ve kaynak tahsisi konularında SSM'nin yetkilendirilmesi kararının alındığını bildirdi.
Milli Savunma Bakanı Gönül, İcra Komitesinin ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelişen ihtiyaçları çerçevesinde de Keşif Gözetleme Uydu Sistemi (Göktürk-3), TSK Ku Band Uydu Muhabere Sistemi, Zırhlı Araç Mürettebatı Kompozit Başlığı, Ağ Yetenekli ve Çok Sensörlü Sualtı Keşif Sistemi (Ahtapot), Hedef Uçak (Dron) tedariki, Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı projelerinin başlatılmasına karar aldığını kaydetti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.