• BIST 103.408
  • Altın 230,093
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C

Soloi Pompeiopolis'te dini yapı

Soloi Pompeiopolis'te dini yapı
Mersin'de,'Sütunlu Cadde" ve "Soli Höyük"te yürütülen Soloi Pompeiopolis antik kenti kazılarında yeni bulgulara ulaşıldı.

MERSİN - Mersin'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğiyle 'Sütunlu Cadde" ve "Soli Höyük"te yürütülen Soloi Pompeiopolis antik kenti kazılarında yeni bulgulara ulaşıldı.
Sütunlu Caddede erken Bizans dönemine tarihlenen dini yapı bulunurken, Soli Höyük'te bir yüzünde balta, diğerinde mahmuzlu orak kalıbı bulunan kalıntıya ulaşıldı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, bu yıl 12'ncisi 15 Temmuzda başlayan kazıları, Mezitli ilçe Belediyesinin desteğinde 36 kişilik ekiple sıcağa rağmen sürdürdüklerini söyledi.
Sütunlu Caddede geçmiş dönemlerde ortaya çıkardıkları zenginliklerin Mersin Müzesi'nde sergilendiğini belirten Yağcı, "Erken Bizans dönemine tarihlenen avlular ve Bizans defineleri, Roma dönemine ait hem küçük hem de büyük heykeller gibi birçok yapı ve eser kent kültür turizmine katkı sunuyor" dedi.
Bu yılki kazılarda ise Sütunlu Caddede büyük bir yapı kalıntısı ortaya çıkarıldığını vurgulayan Yağcı, şöyle devam etti:
"Şapel olduğunu tahmin ettiğimiz dini yapıya burada ilk kez rastlıyoruz. Bu durum Sütunlu Caddenin hem Roma hem de Bizans döneminde kentin merkezi yeri olduğunu gösteriyor. Sütunlu Caddeyi yatay olarak kesen dini yapının erken Bizans dönemine tarihlendiğini tahmin ediyoruz.
Apsisini bulduğumuz yapının etrafında genişletme çalışmalarını sürdürüyoruz. Milattan sonra 525 yılı depremine kadar bu şapel kullanılmış olmalı. Yani Roma ve Bizans dönemi iç içe bir durum sergiliyor. Bu da Soloi Pompeipolis'te kesintisiz iskan olduğunu kanıtlıyor."
Yağcı, Soli Höyük'te ise Mersin'in dip tarihini araştırdıklarını bildirdi. Geçmiş yıllarda burada Kizzuwatna dönemine ait savunma sistemi ortaya çıkardıklarını anımsatan Yağcı, "Bu da Toroslar ilçesindeki Yumuktepe H öyüğü ile paralellik gösteriyor. Bunun yanı sıra Mersin'in dip tarihine ışık tutacak yazılı belgeler elde etmiştik" diye konuştu.
Bu yıl ise maden teknolojisi ile ilgili "bir yüzünde balta ve diğer yüzünde mahmuzlu orak kalıbı"nın yer aldığı önemli bulguya ulaştıklarına işaret eden Yağcı, şöyle konuştu:
"Bu buluntu, milattan önce 15. yüzyılda Soloi Pompeiopolis'te metalürji ile ilgili üretim atölyelerinin olduğunu gösteriyor. Geçmişte balta ve benzeri aletler elde edilmişti. Ancak Kilikya yöresinde ilk kez elde ettiğimiz balta ve orak kalıbı, bölgede tarımsal ve silah teknolojiyle ilgili üretim yapıldığını da ortaya koyuyor. Bir liman kenti olan Soli'nin aynı zamanda bir üretim merkezi olduğunu gösteriyor ve Hitit arkeolojisine önemli katkıda bulunuyor."
Yağcı, 12 yıldır yürüttükleri kazı çalışmalarının yanı sıra restorasyon çalışmalarına da önem vererek Sütunlu Cadde'yi ayağa kaldırmayı amaçladıklarını bildirdi.
Caddenin güney ucundaki Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeyi hayata geçirmeyi çalıştıklarını anlatan Yağcı, "Projenin yaklaşık maliyeti 2 milyon lira. Kaynak arayışı sonuçlandığında tahminen bir yıl içinde caddenin güney ucunu 2'şer sıra 7'şer sütun halinde ayağa kaldıracağız. Bu kazılar için önemli gelişme olacak. Koruma bilinci artacak ve restorasyonun ne anlama geldiği daha iyi anlaşılacak" dedi.
Görkemli yapının ayağa kaldırılması için kamulaştırmanın şart olduğunu vurgulayan Yağcı, şunları kaydetti:
"Yaptığımız bu çalışma ve çabaların kamulaştırma ile desteklenmesi lazım. Sütunlu Caddenin iki tarafının mutlaka kamulaştırılması ve limana kadar açılması lazım. Bakanlık nezdinde müracaatlarımız var ve sonuçlanması nı bekliyoruz. Eğer kamulaştırma gerçekleştirilirse 200 sütunluk Sütunlu Cadde turizme açılarak hem karadan hem denizden gezilebilir hale gelecek. Ayrıca, kuzeyde bir müze projemiz var. Bununla ilgili çalışmaları ilgili makamlara ilettik ve sonuçlanmasını bekliyoruz."
Yağcı, kazıların 15 Ağustosa kadar süreceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.