• BIST 93.173
  • Altın 225,828
  • Dolar 5,4398
  • Euro 6,1969
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara -1 °C

Söke'de eko turizm geliştirilmeli

Söke'de eko turizm geliştirilmeli
Söke ilçesinin sınırları içinde ve doğal ve tarihsel zenginliğiyle dikkati çeken Karakaya köyü ve çevresinde ekoturizmin geliştirilmesi isteniyor.

SÖKE- Ege Bölgesi'ndeki Beşparmak Dağları'nın Söke ilçesinin sınırları içinde kalan kesiminde yer alan ve doğal ve tarihsel zenginliğiyle dikkati çeken Karakaya köyü ve çevresinde ekoturizmin geliştirilmesi isteniyor. 
Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Karakaya köyü doğal ve tarihsel zenginliğiyle Ege Bölgesi'nde dikkati çeken ender köylerden biri olarak biliniyor.
Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, konuyla ilgili açıklamasında, Karakaya köyünün insanın kendini farklı bir gezegende hissedeceği vahşi ve kapkara kayalıklarla çevrili, harika manzaraya sahip Beşparmak Dağları'nın kuzey yakasında kurulduğunu anlattı.
Beşparmak Dağları'nın bu kesimindeki engebeli coğrafyada Köprüalan, Söğütözü, Kocaalan, İsliler ve Nebiler gibi birbirinden güzel yerleşim yerlerinin yer aldığını ifade eden Sürücü, yöredeki doğa ve tarihin korunması için köy muhtarının büyük gayret sarf ettiğini bildirdi.
Vahşi doğanın zor koşullarıyla mücadele eden yöre insanının çağdaş yaşamın getirdiği olanaklardan yoksun şekilde yaşamını sürdürdüğünü kaydeden Sürücü, Beşparmak Dağları'nın her köşesinde olduğu gibi, Karakaya köyünün civarında da farklı bitki ve ağaç türlerinin zengin bir kaynak oluşturduğunu bildirdi.
Kavalan adlı mevkide, suyun bol olduğu yerlerde dev kabaklar yetiştirildiğini, ancak arazinin engebeli olması nedeniyle dev kabakların köye eşek sırtında getirilebildiğini söyleyen Sürücü "İlkbaharda mor renkli kargan çiçeklerinin açtığı Karakaya köyünde, sonbaharda güz çiğdemleri çiçek açar. Beşparmak Dağları'na özgü birçok bitki türünün olduğu bu bölge botanik tutkunları için çok önemli bir alandır," dedi.

Eko-turizm geliştirilmeli
Yaşam koşulları açısından zorlu olan bu tabiatın madencilik açısından da zengin yataklara sahip olduğunu belirten Sürücü "Kuvarts, albit ve feldispat gibi madenlerin çıkarıldığı bu dağlarda, doğal bir anıt gibi duran kayalar dinamitlerle parçalanarak kamyonlara yüklenip götürülmektedir. Köyün hemen yanı başında açılan bir maden, köy halkının sağlığını olumsuz olarak etkilese de iş imkanı bulamayan köy gençlerinin ekmek kapısı olduğundan kimse sesini çıkaramaz durumdadır," şeklinde konuştu.

Sürücü, sözlerine şöyle devam etti:
"Aslında bu vahşi coğrafyada öylesine zengin doğa ve tarih hazineleri var ki bunlar tanıtılıp eko-turizm geliştirilebilmiş olsa hem köy halkının ekonomisi gelişecek hem de yöredeki doğa ve tarih korunacaktır. 1970'li yıllardan beri bu dağlarda tarih araştırması yapan, aynı zamanda derneğimizin de üyesi olan Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü araştırmacılarından arkeolog Dr. Anneliese Peschlow, burada tarihi açıdan birçok bulgulara rastlamıştır. Peschlow, Karakaya Köyü civarında, insanoğlunun göçebelikten yerleşik düzene geçmesine koşut olarak gelişmiş, değişen yaşam biçiminin ifadesi olarak yorumlanan ve şimdiye dek tüm kaya resmi sanatı içinde, konu ve resim dili açısından tek olma özelliğine sahip birçok kaya resimleri bulmuştur."

Göktepe kaya resimlerine yoğun ilg
Sürücü, hem resimlerin hem de yer aldığı çevrenin özel konumundan dolayı Göktepe Mağarası'nın bu bölgede merkezi bir öneme sahip, bölgenin ana kutsal alanı olduğunun tespit edildiğini, Latmos'ta bulunan ilk kaya resmi olan Göktepe kaya resmindeki figürlerde çiftlerin dans eden gruplar halinde betimlenmesinden dolayı, o tarihlerde bu bölgede yaşayan insanlarca burada ilkbahar şenliği gerçekleştirdiğinin düşünüldüğünü söyledi.

Sürücü, konuşmasına şöyle devam etti:
"Beşparmak Dağları'nın doğasını, tarihini, kültürünü, mitolojisini, kaya yapılarını ve binlerce yıllık prehistorik resimlerini anlatan panoların oluşturduğu bir sergiyi, ilk kez resimlerin bulunduğu yerde ve aynı coğrafyada yaşayan insanlara tanıtabilmemiz için, Karakaya Muhtarı Remzi İnce ile görüştük ve olumlu yanıt aldık. Önümüzdeki günlerde bu sergiyi Karakaya köyü, Kavalan Mevkisi, Göktepe Mağarası'nın önünde açmayı düşünüyoruz. Anadolu'nun tarih öncesi arkeolojisine dair en önemli keşiflerden biri olma özelliğini kazanan bu tarih öncesi resimleri ve Beşparmak Dağları'nın bu muhteşem doğasını korumak üzere çalışmalarımız devam etmektedir."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.